Lufthansa Logo

Lufthansa Logo

Lufthansa (daha doğrusu — Deutsche Lufthansa AG) Almanya’nın 1 numaralı havayoludur. 202 destinasyona uçuş düzenler ve taşınan yolcu sayısı bakımından ilk üç Avrupa liderini temsil eder. Buna ek olarak, ülkenin en büyük uçak filosuna sahiptir — 700’den fazla nakliye birimi. Kuruluş yılı 1953’tür. Genel merkez Köln’dedir, ana kontrol merkezi Frankfurt’tur ve ek üs Münih’tir. Şirket, en büyük uluslararası organizasyon Star Alliance’ın beş kurucusundan biridir.

Anlam ve tarih

Lufthansa Logo Tarih

Hava taşıyıcısı resmi olarak 1953’te ortaya çıkmasına rağmen, havacılık arenasına giriş zamanı iki yıl ertelendi, bu yüzden aslında 1955’ten beri faaliyet gösteriyor. Ayrıca logonun temelini oluşturan ismi, Lufthansa’nın ortaya çıkmasından sekiz yıl önce faaliyetlerini durduran başka bir firmadan alınmıştır. Prototip adı Deutsche Luft Hansa’dır. Hem birinci hem de ikinci durumda, vurgu «hava» anlamına gelen Almanca sözcük ve tarihi Hansa Birliği’nin adı üzerinedir. Logo tasarımcısı Otto Firle’dir. Genel olarak, şirketin şu anda üç kişisel tanımlama işareti vardır.

1953 — 1963

Lufthansa Logo 1953-1963

İlk logo, bir uçak gemisinin tipik özelliği olan bir kuşu tasvir ediyor, çünkü simgeye baktığınızda, faaliyetinin türü hemen netleşiyor. Uçan siluet, aynı anda tüylü dünyanın birkaç temsilcisine benziyor — her biri Avrupa’da bulunan bir leylek, bir vinç, bir balıkçıl. Kuşun uzun bacakları, boynu ve gagası vardır. Açılan kanatlar açılır ve geriye yatırılır: Bu, kuşun uçtuğunu gösterir. İnce vücudu bir ip şeklinde gerilir ve cennete olan arzuyu kişileştirerek yukarı doğru yönlendirilir. Aşağıda şirketin adı büyük harflerle yazılmıştır. Tüm öğeler mavi bir dikdörtgen içinde bulunur.

1963 — 2018

Lufthansa Logo 1963-2018

1963’te havayolu, logo stilini değiştirdi. Geliştiriciler kuşu daire içine aldı ve çemberin ortasına yerleştirdi. Bunu yaparken, çizgileri geniş ve net bir şekilde görünür hale getirdiler. Uçak içi simgesi, Lufthansa işaretinin solunda yer alır. Tüm elementlerin rengi koyu maviye dönüştü.

2018 — günümüz

Lufthansa Logo 2018-şimdi

Yapı açısından, logonun şu anki versiyonu bir öncekinin aynısıdır. Tek fark daha ince çizgilerde ve daha koyu mavi renktedir. Bunu yapmak için, şirket vuruşların genişliğini ve uzunluğunu değiştirerek harfleri daha dar ve daha anlamlı hale getirdi ve ayrıca «a» harfinden alt serifi çıkardı. Yazı tipinin yaratıcısı Hannes von Döhren, logo tasarımının yazarı ise Ronald Wild.

Amblem

Lufthansa Amblem

Tüm Lufthansa görsel kimlik işaretleri, isimde «hava» için Almanca kelimenin anlamını kullanır. Bunun için geliştiriciler, bir vince benzeyen bir kuş görüntüsünü kullandılar. Uzun boynu, uzun bacakları ve dar gagası olan odur. Yukarı dönük siluet, uçağın havaya yükselişini gösterir. Dahası, havayolu şirketi normal imajını kaybetmek istemez, bu nedenle mümkün olan her şekilde logoda köklü bir değişikliğin önüne geçerek mevcut versiyonu düzeltir. En son sürüm Martin et Karczinski tarafından geliştirilmiştir. Başarılı yeniden tasarım için mevcut şirket logosu dört ödül aldı: 2018’de Reddot Ödülü Sahibi, Kurumsal Tasarım Priest’i ve Alman Marka Ödülü ve 2019’da Alman Tasarım Ödülü Sahibi.

Yazı tipi ve renkler

Logo Lufthansa

Havayolunun adı için kullanılan yazı tipi, Helvetica Black’e olabildiğince benzerdir. Aynı harflere sahip katı ve şık bir serif yazı tipidir ve standarttan sapan hiçbir şey yoktur. Renk şeması olabildiğince özlü ve monokromdur. Yalnızca beyaz (arka plan) ve koyu mavi (simge, metin) kombinasyonunu içerir. Daha önce derin sarı da kullanılırdı.