Marriott Logo

Marriott International Logo

Marriott’un tarihi, 1927’de Amerikalı girişimciler Frank Kimball ve John Willard Marriott’un bir bakkal tezgahı satın alıp Hot Shoppe adını vermesiyle başladı. Kısa bir süre sonra bir catering bölümü açarak faaliyet alanlarını genişlettiler. 1957 yılında şirket otelcilik işine geçti. On yıl sonra, adı Marriott Corporation olarak değiştirildi.

Host Marriott Corporation ve Marriott International olarak ikiye ayrıldığı 1993 yılına kadar başarılı bir şekilde çalıştı. İlk şirket gayrimenkul sorunları ile ilgilendi ve ikincisi HoReCa hizmetlerinde uzmanlaştı, bunlardan bazıları amiral gemisi Marriott Hotels & Resorts’a devredildi.

Anlam ve tarih

Marriott Logo Tarih

Çok uluslu bir şirketin ve onun yan kuruluşunun logolarının birçok ortak noktası vardır. Geçmişte stilize edilmiş «Marriott» yazıtıyla birleşmişlerdi. Şimdi daha fazla fark var: ana şirket, orijinal versiyondan sadece «M» harfinin kaldığı yeni bir yazı tipiyle bir kelime işareti kullanıyor. Ana markası da büyük «M» logosuna geçti.

Marriott Uluslararası

1993 — 2016

Marriott International Logo 1993-2016

Marriott Hotels, 1993 yılından beri kurumun adının ilk kelimesini taşıyan bir logo kullanmaktadır. Tasarımcılar dikkat çekmek için koyu kırmızı bir renk ve kısa serifler ve altıgen bir «o» içeren alışılmadık bir yazı tipi seçtiler. Farklı kalınlıktaki vuruşlardan oluşan «M» harfi özel bir ilgiyi hak etti. Yazının solunda «M» parçalarına benzeyen üç beyaz çizgili kırmızı bir daire vardı.

2016 — günümüz

Marriott International Logo 2016-şimdi

Marriott International, 2016 yılında kelime markasının rengini ve yazı tipini değiştirdi. Sadece ayırt edici «M» önceki versiyondan kaldı. Serifler diğer harflerden kaldırılmıştır, bu nedenle daha az düzenlenmiştir. Küçük «o» harfi ise oval bir şekil almıştır. Soldaki daire kayboldu, ancak altta grotesk bir şekilde yazılmış «ULUSLARARASI» kelimesi göründü. Renk gelince, tasarımcılar klasik siyahı seçtiler.

Marriott Otelleri ve Tatil Köyleri

1976 — 2013

Marriott Hotels & Resorts Logo 1976-2013

Amiral gemisi markanın ilk amblemi Marriott International’ınkine benziyordu. Kırmızı «Marriott» kelimesini ve bu versiyonda solda değil üstte olan bir mini daire içeriyordu. İsminin altına uzun ince bir çizgi çekildi ve başka bir yazıt: «HOTELS RESORTS SUITES».

2013 — günümüz

Marriott Hotels & Resorts Logo 2013-şimdi

Yeni Marriott Hotels & Resorts logosunda koyu kırmızı renkte büyük bir «M» bulunur. Aşağıda, marka adının siyah sans serif harfleriyle yazılmış ve sağa hizalanmış ilk sözcüğü bulunmaktadır.

Logo yazı tipi ve renkleri

Marriott International Amblem

Hem ana şirket hem de bağlı ortaklıkları, ayırt edici şekilde stilize edilmiş «M» sembolü ile tanınır. Marriott International ambleminde, yazının bir parçasıdır ve Marriott Hotels & Resorts’ta bağımsız bir grafik işareti olarak ayrı durmaktadır.

Çok uluslu bir şirket, kendisi için özel olarak tasarlanmış kurumsal bir yazı tipi kullanır. Logonun ana rengi siyahtır. Marriott Hotels & Resorts, Amerikan Kırmızısı (# b41f3a) ile klasik bir eşleşmeye sahiptir.