Marvel Logo

Marvel Logo

Marvel, süper kahramanların ve sıcak maceraların tüm evrenini kucaklayan bir Amerikan markasıdır. Temsil ettiği film şirketinin adı Walt Disney Company’ye ait olan MCU (Marvel Sinematik Evren).

Anlam ve tarih

Büyülü dünyanın birincil temeli, 1939’da yaratılan aynı adlı çizgi roman idi. Süper kahramanların resimlerini tasarladı ve bunları basılı baskısı Marvel Comics’in sayfalarında sundu. Ve 2000’lerde aynı isim altında bir film şirketi ortaya çıktı — Marvel Studios. Artık çizgi romanlar ve karakterleri filmlerde hayat buluyor. Üstelik stüdyonun ve birleşen şirketin logolarında paralel bir dönüşüm yaşandı.

Film logoları

Marvel Logo Tarih

Marvel Studios’un film çizgi roman markası birkaç küçük değişiklikten geçti. Esas olarak film kredilerinde yer aldı.

2000 — 2012

Marvel Logo 2000-2012

Stüdyonun lansmanından sonra, kendi logosu yoktu, bu nedenle geliştiriciler, X-Men’in son bölümlerinde piyasaya sürülen çizgi romanların mevcut sürümünü seçtiler.

2012 — 2014

Marvel Logo 2012-2014

Logonun bu versiyonu ilk olarak 2012 yapımı The Avengers filminde yer aldı. Daha sonra Sony’nin Superman filmlerinde ve MCU televizyon dizisinde kullanıldı. Koyu kırmızı zemin üzerine uzun beyaz harflerle yazılmış bir yazıttır.

2018 — günümüz

Marvel Logo 2018-şimdi

Bu logo artık Columbia Pictures filmlerinde yer alıyor. İlk olarak 2018’de Venom ile tanıştı. Mevcut logo az önce «İle ilişkili» yazısını ekledi.

Film stüdyosu logoları

Marvel Studios Logo Tarih

Aynı zamanda tüm yönleri birleştiren bir şirket olan Marvel Cinematic Universe’ün amblemi de değişiyordu. 2008’den beri hesaplaşma yılları devam ediyor.

2008 — 2011

Marvel Studios Logo 2008-2011

Bu dönem, Marvel Sinematik Evren projesinin lansmanı ile ilişkilidir. Ardından logoda «Stüdyolar» kelimesi belirdi. Bu varyant, yeni kurulan Iron Man stüdyosunun ilk filminde ortaya çıktı ve en son beşinci Captain America filminde kullanıldı. Yazıt beyaz renktedir ve iki ince paralel çizgiyle ana hatları çizilmiştir.

2013 — 2016

Marvel Studios Logo 2013-2016

Tasarımcılar 2013 yılında Studios’u ana logonun dışına çıkarıp en altına yerleştirdiler.

2016 — günümüz

Marvel Studios Logo 2016-şimdi

Mevcut versiyonda, «Marvel Studios» ifadesi tek satırda sırayla düzenlenmiştir. Kelimeler, renge ve arka plan türüne göre ayrılır. Bu versiyon, Doctor Strange filminde ilk kez sahneye çıktı.

Amblem

Marvel Studios Amblem

Kişisel bir marka olarak MCU, derginin en başından beri sahip olduğu logonun aynısını kullanıyor. Değişiklikler yalnızca küçük ayrıntılarla ilgilidir. Temel işaret, kırmızı bir dikdörtgen üzerinde orijinal «Marvel» yazısını içerir.

Yazı tipi ve renkler

Marvel Logo

Yazı tipi Benton Sans Extra Comp Black’e yakındır. Yazarları Cyrus Highsmith ve Tobias Frere-Jones’tur. Marvel logosu her zaman kırmızıya sahipti ve bu, beyaz yazı için faydalı bir zemin görevi görüyor.