MATLAB Logo

MATLAB Logo

MATLAB, birbirine bağlı simülasyon modülleri koleksiyonudur. Aynı isimli programlama dili 1970’lerin ikinci yarısında ortaya çıktı. 1984’te geliştiricisi Cleve Moler, projeyi geliştirmek üzere The MathWorks’ü kurmak için Steve Bangert ve John N. (Jack) Little ile birlikte çalıştı.

Anlam ve tarih

Logo MATLAB

MATLAB programında marka logosu oluşturuldu. Matematiksel bir algoritmaya dayalı orijinal şekil, «membran» komutu kullanılarak oluşturuldu. 20 yıldır kullanılan birkaç versiyonu vardı. Ancak nispeten yakın zamanda resmi amblem haline geldi. Daha sonra tescilli markanın sembolü yanında belirdi.

İmza niteliğindeki MATLAB grafiği, dalga denkleminin özfonksiyonu olan 3D L-şekilli bir zardır. Maddede bir dalganın yayılmasını tanımlar. Bu, şirketin neler sunduğunun açık bir göstergesidir.

Görünmez bir ışık kaynağından gelen ışıklar şekle çarptı. Ayna yüzeyi parlak ışınları yansıtır. Bu efekt, turuncu bir arka plan üzerinde metalik bir gradyan ile oluşturulur. Düşük çözünürlüklü baskı tam renkli logoyu doğru bir şekilde çoğaltamazsa, telif hakkı sahibi tek renkli sürümlerin kullanımına izin verir.

Logo yazı tipi ve renkleri

MATLAB Amblem

Firma adı L şeklindeki zarın sağına yazılır. «MATLAB» kelimesindeki tüm harfler büyük yazılır, ancak «M» diğerlerinden daha büyüktür. Yazı tipi keskin, geniş çizgiler ve uzun seriflerle oluşturulmuştur. Temel renk açık mavidir.