Maybelline Logo

Maybelline Logo

Maybelline, 1915’te ortaya çıkan tanınmış bir kozmetik markasıdır. Orijinal maskara tarifini üreten 20 yaşındaki işadamı Thomas Lyle Williams tarafından kurulmuştur. 1967’den beri ticari marka, Fransız L’Oréal şirketi satın alana kadar elden ele geçti.

Anlam ve tarih

Maybelline Logo Tarih

Kesin siyah harflerle tanınan Maybelline logosu bir zamanlar tamamen farklı görünüyordu. Şirketin sahipleri onu moda trendlerine uyacak şekilde sık sık güncellediler.

1915 — 1990’lar

Maybelline Logo 1915-1990Maybelline Logo 1915-1990

Markanın ilk grafik işareti, Lash-Brow-Ine maskara reklamını yapan bir reklamda göründü. Eski tipte «Maybell Labs» idi. Şirketin adı Thomas Lyle Williams’ın küçük kız kardeşi Mabel’den geliyor.

1930 yılında firma sahibi kırmızı «Maybelline» yazan yeni bir amblemi tanıttı. Düzgün kaligrafi el yazısıyla yazılmıştır. Büyük «M» harfi, küçük harflerden ayrıdır. Yazı tipi hala el yazısıdır, ancak karakterlerin boyutu ve şekli değişmiştir: şimdi hafifçe sağa doğru eğimlidirler. «M» nin alt uçları zarif bir şekilde kavislidir. Genel olarak, kelime daha okunabilir ve uyumlu hale geldi.

1960’larda. markanın elle yazılmış olduğu logonun başka bir versiyonu daha vardı. Tarz biraz değişti: eskisi kadar katı görünmüyor. Renk kırmızı kaldı. Harfler normal eğimden yoksun düzdür.

Bir sonraki yeniden tasarım, ilk dudak rengi kozmetik serisinin piyasaya sürülmesiyle aynı zamana denk geldi. Markanın ürünleri, küçük seriflerle tipografik bir yazı tipinde yapılmış katı «Maybelline» yazısı ile süslendi. Karakterler arasındaki boşluk çok dar — yazdırılan karakterler birbirine dokunuyor ve hatta üst üste biniyor. Başka bir güncelleme palete yansıtılıyor: geleneksel kırmızı, koyu maviye yol açan geçmişte kaldı.

1990’lar — 1996

Maybelline Logo 1990-1996

1990 yılında ticari marka, New York’tan Wasserstein Perella yatırım şirketi tarafından satın alındı. Kısa bir süre sonra Maybelline, geniş yazdırılabilir sans serif karakterleri ve dar bir alt çizgiyle yeni bir logoya sahip oldu. Marcus van der Loo ve Christy Nicole Turlington’un yer aldığı video reklamlarda gösterildi.

1996 — 2002

Maybelline Logo 1996-2002

1996 yılında marka, Fransız şirketi L’Oréal’in bir parçası oldu. Tasarımcılar logonun stilini değiştirerek yazı tipini küçülttü ve harfleri kalın hale getirdi. Ve «Maybelline» kelimesine karargahın taşındığı New York şehrinin adını eklediler.

2002 — 2019

Maybelline Logo 2002-2019

Üçüncü milenyumun başında, geliştiriciler 1990’ların logosunu geri getirdiler. Uzun yatay çizgiyi kaldırarak ve sağ alt köşeye «Maybelline» altına «New York» ibaresini yerleştirerek eski versiyonu modernize ettiler.

2019 — günümüz

Maybelline Logo 2019-şimdi

Yazım, harf aralığı ve karakter boyutu ile ilgili bir dizi deneyden sonra tasarımcılar en uygun oranlarına karar verdiler. Artık işaretlerin boyutu, aralarındaki mesafe ve bacakların genişliği ile mükemmel bir şekilde karşılaştırılabilir. Sağ altta markanın geldiği şehrin adı var. «New York» kelimesi küçük büyük harflerle yazılmıştır ve «LINE» altındaki alanı kaplar.

Logo yazı tipi ve renkleri

Maybelline Amblem

1915’ten günümüze, Amerikan kozmetik markasının logosu yazı stilini denedi. Evrimi düzensiz bir şekilde ilerledi — gerizekalı, çünkü kalın harfler ince harflerle değişiyordu. Çağlar ve tasarım böyle değişti: ilk sürüm en geniş sembollere sahip, 2002-2019 sürümü dar olanlara sahip. Kalın versiyon artık kullanımda. Netlik, optimum yazı ve iyi okunabilirlik ile karakterizedir.

Geliştiriciler Sanzettica 3 Regular Expended yazı tipini seçtiler. Şirket yönetiminin vurgulamak istediği konsepte mükemmel bir şekilde uyuyor. Bu nedenle, amblemin algılanması kolay, şık görünüyor ve okunması kolay. Renk açısından, marka klasik kanona — siyah beyaza bağlı. Buna dayanarak, logolarında her zaman açık renkli bir arka plan üzerinde koyu harfler kullanılır.