McDonalds Logo

McDonald's Logo
McDonald’s Logosu PNG

McDonalds tanınmış bir şirket ve aynı adı taşıyan bir fast-food restoran zinciri. Franchising sistemi altında çalışır. 1940. yılda ortaya çıktı. Maurice McDonald ve Richard McDonald kardeşler tarafından hazırlandı. Kariyerine California’daki San Bernardino şehrinde başladı.

Anlam ve Tarihçe

McDonald's Logo Tarih
McDonald’s Logosunun Hikayesi

Şirketin resmi kuruluş yılı 1955 olarak kabul edilmesine rağmen, kökleri 15 yıl öncesine dayanmaktadır. Hamburger, patates kızartması ve Coca-Cola tarafından yönetilen büyük bir imparatorluğun başlangıcı 20. yüzyılın ortalarına kadar uzanıyor. Restoran 1940 yılında benzin istasyonlarından birinin yakınında açıldı. Ürün yelpazesinde sadece üç pozisyon vardı. Böylece self servis ve uygun fiyatlı yemeklere güvenerek minimal menü dönemi başladı.

Zamanla proje bir iş fikrinde bir franchise ticaretine dönüştü. Bu, ilk olarak bir franchise (1954’te) satın alan ve daha sonra bir yemek servisi tesisinin (1961’de) haklarını tamamen alan Ray Croc tarafından kolaylaştırıldı. Bu yüzden McDonalds’ın başlangıcı Nisan 1955 olarak kabul edilir.

Yeni sahibin gelişiyle, sistem daha aktif hale geldi ve Croc pazarlama hakkında çok şey bildiği için hızlı bir gelişme aşamasına girdi. Onun gönderilmesinden sonra, daha sonra dünya çapında tanınabilir hale gelen şirket logosu dönüştürüldü. Dahası, sahibi orijinal görüntüyü terk etmedi — aksine, avantajına uyguladı. Ancak tanınabilir bir amblem haline gelmeden önce birkaç dönüşüm geçirdi.

Bugün, şirketin bağlı olduğu belirli bir amblemi belirlemek imkansızdır. Tüm logoların var olma hakkı vardır ve belirli bir durumda McDonald tarafından üretilen ürünlerde kullanılır.

1940 — 1948

McDonalds Famous Barbecue Logo 1940-1948

İlk ticari marka klasik görünüyor: farklı yazı tiplerinde yapılmış birkaç yazıt içeren bir dikdörtgen. Tabela üst kısmında “McDonald`s”, ortasında — “Ünlü”, altta — “Barbekü” bulunur. Palet tek renkli ve çekici değil.

1948 — 1953

McDonalds Famous Hamburgers Logo-1948-1953

O zamanlar lokanta zor zamanlar geçiriyordu ve bir değişikliğe ihtiyaç duyuyordu. Sahipler logoyu yeniden tasarlamaya karar verdiler ve kontrast ilkesini değiştirdiler. Daha önce beyaz bir arka plan üzerinde siyah harfler olsaydı, şimdi tam tersi. Buna ek olarak, «Torbayla alıcı» ifadesi ve bir daireye yerleştirilmiş beyaz bir kaptaki bir şefin görüntüsü eklendi.

1953 — 1968

McDonalds Logo 1953-1968

Ray Croc fast food restoranının kariyerinde ortaya çıkmasının arifesinde, logo başka bir büyük dönüşüm geçirdi. Üzerinde parlak kırmızı ile yazılmış «McDonald`s» kelimesi belirdi. Yazı tipi tırtıklı, eğik. Aşçının bir daire içindeki görüntüsü logo üzerinde kaldı ve ona «Sahilden kıyıya» yazıt eklendi.

1961 — 1968

McDonalds Logo 1961-1968

Bu efsanevi bir zamandı: Altın Kemerler restoran yiyecek zincirinin damgasını vurdu. Arizona, Phoenix şehrinde bulunan bir restoranda gösterildiler. Orta bacaklar çaprazlanır (birbiri ardına giderler) ve aynı renkteki eğimli bir çizgi ile çaprazlanırlar.

1968 — günümüz

McDonalds Logo 1968-şimdi

Bu dönemde, alt yazıt («McDonald`s» adı) daha yükseğe taşındı ve rengi kırmızıdan siyaha değiştirildi. Buna ek olarak, kemerlerin bacaklarını bağlayarak merkezi elemanın yerini değiştirdiler, böylece nesne görsel olarak “M” harfine benzeyecekti.

1975 — günümüz

McDonalds Logo 1975-şimdi

1983’te, geliştiriciler logoya kırmızı bir arka plan tanıttı ve harfleri beyaz yaptı.

1993 — 2010

McDonalds Logo 1993-2010

On yıl sonra, bir restoran zinciri, yazıtlar ve diğer işaretler olmadan modern olana mümkün olduğunca benzeyen bir amblem aldı. Üzerinde sarı ve siyah sadece çift Altın Kemerler var. Bu nedenle, kemer uygulandığı yüzeyin üzerinde öne çıkıyor gibi görünüyor. Bu değişiklik, marka adının genel olarak tanınmasıyla ilişkilidir.

2003 — 2006

McDonalds Logo 2003 2006

İki versiyon, kemerlere hacim ekleyen sağdaki siyah anahatın kaldırıldığı döneme aittir. Bir versiyonda, logo kırmızı kare zemin üzerine, diğeri — beyaz üzerine yerleştirilmiştir.

2006 — günümüze

McDonalds Logo 2006-şimdi

O zamandan beri Altın Kemerler minimalist bir tasarımda ve altın parlak bir palette kullanılmıştır.

2018 — günümüz

McDonalds Logo 2018-şimdi

Üründe kullanılan logonun başka bir sürümü eklendi. Altın ark, kırmızı arka plana sahip bir kare üzerine uygulanır. 2020 yılında, Covid-19 virüsünün yayılması nedeniyle, şirket kemerlerin kendi aralarında bölündüğü bir logo tanıttı. Bununla şirket, bu duruma karşı tutumunu göstermeye karar verdi ve ürünlerini satın alan kişileri, virüs bulaşmasını önlemek için insanlar arasında bir mesafe tutmaya çağırdı.

Amblem

McDonalds Amblem

En başından beri, restoranın logosunda “M” harfi vardı. İlk başta iki kurucu kardeşin McDonald adıyla anımsatılması için iki katına çıkarıldı. Geçen yüzyılın 60’lı yıllarının sonunda, simge düzeltildi ve sonunda bir kalınlaşma ile bir «M» şeklinde bağlanan farklı bir kemer şekli verildi.

Markanın renk şeması sarı, kırmızı ve yeşilin birleşiminden oluşur. Kuruculara göre kırmızı dikkat çekiyor ve iştah uyandırıyor. Sarı sevinç, yüksek ruhlar, iyi ruhlar ve samimiyeti temsil eder. Yeşil (2007’de ortaya çıktı) sürdürülebilir kalkınma ve istikrara olan bağlılığı sembolize ediyor.

Yazı Tipi ve Renkler

Logo McDonalds

McDonald’nın renkleri neden kırmızı ve sarıdır? Kırmızı dikkat çeker ve açlığa neden olur. Sarı renk ise neşe ve dostluk hissine neden olur. Kuşkusuz, kırmızı ve sarı, tüketicinin bilinçsizce yemek yemesini sağlayan renkler olduğundan, insanların McDonald’s’ta yemek yeme ihtiyacını uyandırmak için yüksek bir kontrast yaratıyor.

2007’de ortaya çıkan koyu yeşil renk, sürdürülebilir kalkınmaya olan bağlılığı simgeliyor. Ayrıca, Avrupa’da logoların çoğunlukla yeşil olduğuna dikkat edilmelidir. Ancak logonun arka plan rengi periyodik olarak değişir.

Böylece, küçük, fast food restoranı bir imparatorluk haline gelebilir ve büyük bir şirket olana kadar dünya çapında genişleyebilirdi. Logo, dünyanın en tanınanlarından biridir, diğerleriyle karıştırılmaz ve altın kemerlerinin arkasında bütün bir çağ gizlidir. «M» harfinin olduğu ve hem çocukları hem de yetişkinleri memnun edeceği bir sır değil.