Meetup Logo

Meetup Logo

Meetup, gerçek veya sanal etkinlikleri barındıran çevrimiçi ilgi grupları oluşturmak için tasarlanmış bir Amerikan internet platformudur. Uluslararası bir seviyeye sahiptir ve İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, Türkçe, Rusça, Portekizce, Lehçe, İspanyolca, Korece, Felemenkçe, Japonca, Tayca dahil olmak üzere on üç dilde mevcuttur. Hizmet, 2002 baharında, işadamı Scott Heiferman ve diğer dört kurucu ortak girişimiyle oluşturuldu. Şu anda bir risk sermayesi fonu olan AlleyCorp’a aittir ve merkezi New York’ta (ABD) bulunmaktadır.

Anlam ve tarih

Meetup Logo Tarih

Çevrimiçi platformun oluşumu, İkiz Kulelere terörist saldırının gerçekleştirildiği 11 Eylül 2001’deki üzücü olaylarla tetiklendi. Robert D. Putnam’ın Bowling Alone filminden etkilenen olaydan altı ay sonra, bir İnternet girişimcisi benzersiz bir hizmet yaratmaya karar verdi. Amacı, aynı ilgi alanlarına sahip kişileri birleştirmek ve tematik sorunları çözmek için ortak toplantılar düzenlemektir. Toplantılar şahsen veya sanal olarak yapılabilir.

Şimdi otuzdan fazla kategoriye ve tanınabilir bir logoya sahip dallanmış bir hizmettir. En çok aranan yerler macera ve açık hava etkinlikleri, kariyer ve iş, ebeveynler ve ailedir. ABD başkan adayı Howard Dean, siteyi seçim görevleri için kullandığında, sitenin popülerliğinde belirli bir artış gözlendi. Bunu defalarca kullandı ve kendi web sitesinde ilan etti, böylece logo her yerde tanınır hale geldi.

Yeterli önem kazandıktan sonra, çevrimiçi hizmet paraya çevrildi: 2005 yılında, ilgi gruplarının organizatörlerinden ücret almaya başladı. Ve 2009’da İnternet platformu, meslektaşlarının oybirliği ile desteğine tabi olarak, yeni özellikleri tanıtmak için ilk kez Hackathon’u kullandı. Meetup, 2013’te Dispatch’in satın alınmasıyla genişledi ve 2014’te rakiplerin sponsorluğunda büyük bir DDoS saldırısına uğradı.

2017’de hizmet ve logosu, projeyi 2020’nin başlarında AlleyCorp girişim fonuna yeniden satan WeWork’ün bir parçası oldu. Yeni bir sahibe geçen hizmet, kimliğini ve ana işlevini kaybetmemiş, gerçek bir logo altında sanal veya kişisel etkinlikler için bir platform olarak kalmıştır. Covid-19 salgını bağlamında popülaritesi daha da arttı: Yalnızca Mart’tan Ekim 2020’ye kadar bir milyondan fazla çevrimiçi toplantı ve tartışmaya ev sahipliği yaptı.

2002 — 2016

İlk logo, aynı boyutta olmasına rağmen, karışık durumda «buluşma» yazısından oluşuyordu: ilk harf üstte, geri kalanı altta. Semboller sanki elle çizilmiş gibi düzensizdi: Aynı işaretin yanlarının yükseklikleri büyük ölçüde değişiyordu. Örneğin, «M» nin sağ tarafı soldan daha uzun ve daha uzundu. Ek olarak, «t» genişletilmiş bir artı (+) şeklindeydi ve «u» nun kuyruğu yoktu, bu da onu «v» gibi gösterdi. Hizmetin adı beyaz zemin üzerine siyah harflerle yazılmıştır.

2016 — günümüz

2016 yeniden tasarımından sonra, çevrimiçi platformun logosu çok daha dostça hale geldi. Müşteri odaklılığı vurgulamak için hizmet, pastel pembe bir logo kullanmaya başladı. Sadece renk değil, aynı zamanda metnin stili de değişti. Artık tüm harfler küçük ve «buluşma» baştan savma bir el yazısıyla yazılmış kelimeye benziyor. Bu şekilde, amblem sadece profesyonel amaçlar için değil, aynı zamanda sadece hobiler için de hizmetin genel kullanılabilirliğini vurgular. Karakterler, sanki hızlı veya tereddütlü bir el yazısındaymış gibi hala kaotik. Dahası, her birinin farklı bir eğimi vardır: «m» açıkça sağa kaydırılır, «p» yalnızca hafif eğimlidir, «t» ve «u» tam olarak konumlandırılır ve iki «e» sola yönlendirilir.

Logo yazı tipi ve renkleri

«Buluşma» başlığındaki ilk harf aynı zamanda tüm renklerin tersine çevrildiği ayrı bir simge oluşturur: pembe yerine beyaz kullanılır ve bunun tersi de geçerlidir. Simge, yalnızca tek formatta ana logoya tam olarak benzer. Küçük «m» harfinin bacaklarının kalınlığı aynı değildir ve ikincisinin sonu ana sınırın çok altına iner. Mektubun arka planı, kenarları boyunca yarım daire biçimli çıkıntıları olan, farklı çaplarda birçok nokta ile çevrili bir bulut şeklinde bir noktadır.

Ticari hizmetin amblemi için sahipler özel bir yazı tipi seçti. İlk versiyonda, ikinci versiyonda fırça darbelerine benziyor — el yazısı metnin bir taklidi. Her iki durumda da harflerin kendine özgü bir stili vardır. Bu özellikle «m» (farklı bacak kalınlıklarına sahiptir ve sağa doğru eğimlidir), «ee» (aynı değillerdir ve sola yöneliktir), «t» (bir artı işaretini veya düşük olan bir çarpı işaretini andırır) için geçerlidir. çapraz çubuk), «u» (Roma figürü «v» ye benziyor).

Kurumsal palet, siyah (ilk logo için kullanılır) ve pastel pembe # f63e60 (simge ve mevcut amblem için kullanılır) içerir.