Memphis Grizzlies Logo

Memphis Grizzlies Logo
Memphis Grizzlies Logosu PNG

1990’ların başında, NBA, Kanada’yı keşfetme konusunda harika bir fikir ortaya attı. Yani, tamamen açık gibi değil (sonunda, Toronto Huskies sadece ilk lig kulüplerinden biri değildi, hatta ilk maçında oynadı), ama en azından böyle harika bir ülke olduğunu hatırlatın. Orada, kuzeyde hava her zaman soğuktur. NBA Toronto’yu zaten biliyordu, ancak yalnızca bir takım sunmak çok kötü görünüyordu. Böylece, başka bir Kanada şehri arayışı hemen duyuruldu.

Dolayısıyla Vancouver, heyecan verici Amerikan hayranlarına açıktı. Sonuç olarak, Vancouver Grizzlies takımı 1995 yılında NBA’e geldi. İlk başta, sahipleri ünlü Kanada Atlı Polis Departmanı onuruna Mounties adını vermek istediler. Beklendiği gibi, yerel hayranlar ve polis şakayı anlamadı. Böylece kulübün isminin aranması devam etti. Halk oylamasının sonuçlarına göre, oldukça şiddetli Vancouver Grizzlies ve gizemli Vancouver Kuzgunları favoriler oldu ve zafer en güçlü olan tarafından elde edildi. Ancak Kuzey Amerika ayısının onuruna yaratılan ayrılmış isim daha az başarılı değildi. Batı Kanada’da, yerel Kızılderililerin totem sembolü olarak kabul edilen çok sayıda boz ayı var. Bu gerçek, kulübün daha az önemli amblemlerinden birinde yansıtılmaktadır. Logolardan bahsetmişken, yöneticilerin neden bunları seçmeye karar verdiklerini kimse bilmiyor. Belki de nükleer kıyamet türünde çalışan avangart bir sanatçı tarafından tasvir edilebileceği için Kanada’nın mavi gökyüzünü yansıtıyor. Grizzlies, bu turkuaz rengi Naismith Blue olarak adlandırdı ve basketbolun mucidi Dr. James Naismith’in amblemleriyle ilgili olduğunu ima etti.

Mavi mutasyon 1990’larda hayatta kalamadı. 99’unda Grizzlies, ertesi yıl asıl olan alternatif bir siyah şekle kavuştu.

Güçlü kuzey devi ile ilişkiler sadece bir illüzyona dönüştü: Vancouver’da altı yıl boyunca, takım beş kez sıralamada son sırada yer aldı ve toplamda galibiyetlerin yalnızca% 22’sini kazandı. İki mal sahibini dört yıl boyunca art arda değiştiren franchise, takımı St. Louis’e taşımaya karar veren Bill Lowry’nin elindeydi. NBA komiseri David Stern anlaşmayı veto etti. Böylece ekip, franchise’ı Kanada’da tutmaya söz veren Chicago’lu bir işadamı olan Michael Heasley’e satıldı.

Ancak, eski sahiplerin mali cehaletinin yanı sıra zayıf bir pazarlama kampanyası ve taslaktaki başarısızlıklar, kulübün yılda 40 milyon dolara kadar kaybetmesine neden oldu. 1998/99 lokavt sezonunda, tüm Lig kulüpleri seyirci aktivitesinde bir düşüş kaydetti, ancak Grizzlies’e olan ilgideki düşüş felaketti.

Mart 2001’de ekip resmi olarak Elvis Presley şehri Memphis’e taşındı. Bu şehir, ABD’nin en önemli spor liglerinin ilgisiyle şımartılmadı. Ancak Memphis takımı Tennessee’deki ilk basketbol kulübü değildi. Mesele şu ki, 1970 yılında New Orleans’tan taşınan ABA ekibi Flibustier, önümüzdeki beş yıl boyunca acımasız isimler bulmaya çalışıyordu. Memphis Pros, Tams, Sounds gibi farklı isimler buldular. Ancak, öncüllerinin başarısı Grizzlies’in gelecekteki kahramanları ile karşılaştırılamadı.

Burada yine isimle ilgili bir sorun vardı. Gerçek şu ki, kulübün sponsoru olan Memphis’te Federal Ekspres’in merkezi var. Takımın yeni adının Memphis Express olacağını umuyorlardı. Ancak NBA, kulübün adında (ve formunda olduğu gibi) hiçbir reklam olmaması gerektiğine karar vererek değişiklikler yaptı.

Sonuç olarak, bu tür ayılar Tennessee eyaletinde yerleşmemiş olsa da kulüp Grizzlies olarak kaldı. Takım ilk başta Vancouver renklerinde oynamaya devam etti, ancak Memphis’teki dördüncü sezonda yenilerini aldı. Tasarımcılar mavi rengi değiştirmeye çalıştılar. Memphis Grizzlies formuna üç (üç!) Farklı mavi tonu eklediler. Bunlara Memphis Midnight (koyu lacivert), Beale Street Blue (mavi, ancak adı blues müziği tarihinde büyük rol oynayan ünlü Memphis’in sokağından alınmıştır) ve Smoky blue (soluk mavi) olarak adlandırılır.

Anlam ve Tarihçe

Memphis Grizzlies Logo Tarih
Memphis Grizzlies Logosunun Hikayesi

Dört Memphis Grizzlies logosunun hepsinde bir ayı bulunur. 1995 yılında Kanada’nın batısındaki Vancouver kenti NBA franchise’ına sahip olduğunda tanıtılan ve Grizz lakaplı takımın maskotu. Modern logo ayrıca kulübün altın, gri ve iki mavi tonu içeren renk düzenini de yansıtıyor: Beale Street Blue ve Memphis Midnight Blue.

1996 — 2001

Vancouver Grizzlies Logo 1996-2001

İlk beş sezon için takım, logonun üst kısmında gösterilen Vancouver Grizzlies olarak adlandırıldı. Kırmızı renkli «VANCOUVER» kelimesi, bir sonraki kelimenin — açık mavi ve üç boyutlu olan «GRIZZLIES» — «G» ve «S» harflerinin üstleri arasında bulunuyordu.

Aşağıda bir boz ayı, bir Amerikan boz ayı vardı. Hayvan arka ayakları üzerinde durdu ve önünde pençeleriyle bir basketbol topu tuttu. Sanatçılar, ayının etkileyici görünmesi için özellikle pençelere ve dişlere odaklandılar.

2002 — 2004

Memphis Grizzlies Logo 2002-2004

2000-2001 sezonu sona erdiğinde kulüp Memphis’e taşındı ve Memphis Grizzlies adını aldı. Görsel tanımlama açısından hiçbir şey değişmedi: Logonun geliştiricileri «VANCOUVER» kelimesini kaldırıp «MEMPHIS» ​​ile değiştirdi. Küçük bir renk değişikliği dışında her şey aynı kalır: siyah daha zıt hale geldi ve kahverengi daha parlak hale geldi.

2005 — 2018

Memphis Grizzlies Logo 2005-2018

İlk önemli yeniden tasarım 2005 yılında gerçekleşti. Kulüp eski sembolleri terk etti ve sarı gözlü mavi bir ayı başı ve imzası olan «MEMPHIS GRIZZLIES» şeklinde tamamen yeni bir işaret sundu. Şekil kabataslak ve soyuttur. Birkaç gölgenin başarılı kombinasyonu bir 3B efekti oluşturur. Şehrin adı yatay olarak yazılır ve takımın takma adı ters kemer şeklindedir.

2018 — günümüz

Memphis Grizzlies Logo 2018-şimdi

Memphis Grizzlies, 2018’de ayı başının çevresinde gri bir çerçeve bulunan yeniden tasarlanmış bir logoyu tanıttı. Gölgeler biraz daha koyu. Yazı tipi de değişti: Serifler tüm harflerden kayboldu, «S» ise tam tersine onlara sahip. GRIZZLIES artık yukarı doğru eğilmiyor — yatay olarak hizalanmış.

Amblem

Memphis Grizzlies Amblem

Boz ayı, ekip imajının temelini oluşturan vahşi bir hayvandır. Maskot, isim ve logoya yansır, ikinci durumda sanatçılar gerçekçi bir illüstrasyon yerine soyut bir resim kullandılar. Ayının kafasını minimalist bir tarzda tasvir ettiler, ancak basit grafik tekniklerini kullanarak sert karakterini aktarmayı başardılar. Başka bir dünyaya ait sarı renk, koyu gölgeler ve tehditkar bir şekilde çizilmiş kaşlarla parlayan gözler, bozayı agresif ve tehlikeli göstermek için tasarlanmıştır.

Yazı Tipi ve Renkler

Memphis Grizzlies Logo

Basketbol kulübünün amblemlerinde “MEMPHIS GRIZZLIES” yazısı var. 2005 yılına kadar «GRIZZLIES» kelimesi üç boyutluydu ve 2005’ten 2018’e kadar ters kemer şeklindeydi. 2018 yılına kadar, «MEMPHIS» ​​daha az orijinal yazılmamıştı: «M» ve «S» harfleri yüksekti ve diğerleri büyük harflerle de olsa düşüktü. Mevcut logo, takım için özel olarak oluşturulmuş yazı tiplerine sahiptir.

Renk düzeni gri (# 707271), Grizzlies Gold sarısı (# FDB927), Memphis Midnight Blue (# 00285E) ve Beale Street Blue (# 5D76A9) içerir. Gri, 2018 yılına kadar kullanılan dumanlı mavinin (# BED4E9) yerini aldı. Retro amblem paleti siyah, kahverengi, turuncu ve turuncuyu içeriyordu.