Mercedes Benz Logo

Mercedes-Benz Logo
Mercedes-Benz Logosu PNG

Mercedes Benz, dünyaca ünlü premium binek otomobillerin yanı sıra otobüs, kamyon ve diğer araçların üreticisidir. Stuttgart (Almanya) şehrinde bulunmaktadır. 1926. yılda ortaya çıktı. Karl Benz, Gottlieb Daimler ve Wilhelm Maybach tarafından kuruldu. Daimler AG’nin endişesinin bir parçası.

Anlam ve Tarihçe

Mercedes-Benz Logo Tarih
Mercedes-Benz Logosunun Hikayesi

Markanın şu anki logosu olan üç köşeli yıldız, yüzyılı aşkın bir süredir bilinmektedir. İlk olarak Gottlieb Daimler tarafından kullanıldı ve 1901’de patentlendi. Gerçek şu ki, gelecekteki oto devi, iki büyük rakip şirketin — Benz & Cie (Karl Benz liderliğindeki) ve Daimler-Motoren-Gesellschaft (Gottlieb Daimler liderliğindeki) birleşmesi sayesinde ortaya çıktı. Ve marka adı bu şirketlerin önde gelen arabalarından oluşuyor — Benz Patent-Motorwagen (üretim yılı 1886) ve Mercedes (üretim yılı 1900).

İlk başta, marka adı Daimler tarafından kişisel bir etiket olarak kullanıldı: evinin yerini gösterdi. Yani, belirli bir araçla veya hatta bir otomobil markasıyla ilişkili olmayan bir işaretçi sembolüydü.

İki şirketin tek bir kaygıya dönüşmesinden önce Daimler-Motoren-Gesellschaft logosu, yatay olarak uzatılmış bir ovalde «Mercedes» kelimesine sahipti. Ve 1909’da yarışmacıların merkezi unsur olarak bir yıldızı vardı. 1916’da, çift iç daireye yerleştirildi — kırmızı iç ve koyu gri dış. Arka planların görevi, logoyu nakliye üreticisinin faaliyet alanına bağlamaktı. Ancak, zamanla, şirketin çalışma alanı herkese aşina olduğu için ortadan kayboldular.

Yavaş yavaş, logo karmaşık bir şekilde basit bir şekle dönüştü, tamamen minimize edilene kadar, bir daire içinde üç köşeli gümüş bir yıldıza dönüştü. Otomotiv şirketlerinin birleşmesi döneminde, zaten gerçek bir görünüme sahipti, bu nedenle yeni yapının ayırt edici bir sembolü haline geldi.

1902 — 1909

Mercedes Logo 1902-1909

Başlangıçta, otomotiv devinin logosu son derece basitti. Sadece çift kenarlı yatay bir ovalin içine yerleştirilen «Mercedes» kelimesine katıldı. Harflerin yüksekliği düzensizdi: kenarlarda küçük ve ortada büyüktü. Arka plan siyah, yazı tipi gri idi.

1909 — 1916

Benz Logo 1909-1916

Oluşumunun başlangıcında, gelecekteki endişe, merkezinde beyaz alt tabaka üzerinde uzun bir yazıt «Benz» olan yuvarlak bir amblem seçti. Koyu bir arka plan üzerinde hafif bir defne çelengi ile çevriliydi.

1916 — 1926

Mercedes Logo 1916-1926

İki kurucu şirketin birleşmesinden sonra, yönetim logoları birleştirdi. Güncellenmiş versiyonda klasik bir rondelle ve «Mercedes» kelimesi var. Ad, çift dairenin altındadır. Ortada, aşağıdaki yazıtla aynı renkteki uzun ince çizgilerle ayrılmış üç köşeli bir yıldız vardır. Küçük kopyaları merkez ışının sağına ve soluna yansıtılır.

1926 — 1933

Mercedes Benz Logo 1926-1933

Bu versiyonda, şirket yönetimi tanınmış bir otomobil üreticisinin ortak geçmişini sunmaya karar verdi. Bu yüzden amblem her iki şirketin adını da içeriyor — “Mercedes” (yukarıda) ve “Benz” (aşağıda). Geniş bir saçak şeridindeki alanın geri kalanı, bir defne dalı çelenkiyle doludur — liderlik ve büyük şeref işareti. Merkezi yer, her biri bir tarafında beyaz ve diğer tarafında gri olan, üç boyutlu bir etki oluşturan üç köşeli bir yıldıza sahip daha küçük çaplı bir daireye verilir.

1933 — 1989

Mercedes Benz Logo 1933-1989

Bir sonraki dönem, Alman kaygısının logosunun tarihindeki en minimal dönem olarak kabul edildi. Sadece beyaz bir daire ve siyah bir yıldızdan oluşur.

1989 — 2009

Mercedes Benz Logo 1989-2009

1989’da, şu anda kullanımda olan tanıdık tasarımla bir amblem ortaya çıktı. Bu, bir daire içine alınmış üç ışınlı «metalize» bir yıldızdır. Altında kurucu şirketlerin birleşik bir yazıt: «Mercedes-Benz».

2009 — günümüz

Mercedes Benz Logo 2009-şimdi

Bu seçenekte, tasarımcılar ana elemanların ölçek oranını değiştirdi. Endişe adının oranlarını artırdılar ve grafik parıltısını azaltarak çelik parıltı etkisini arttırdılar.

Amblem

Mercedes Benz Amblem

Gottlieb Daimler evini işaretleyen görüntünün farklı bir anlamı var. İlk başta koruyucu bir işaretse, daha sonra genişletilmiş bir yorum aldı. Üçlü (ışınların sayısı bunu gösterir) her zaman kutsal kabul edilir — mükemmellik sayısı.

Bununla Daimler, şirketinin ürünlerinin hemen üç unsura tabi olduğunu vurguladı: su, hava ve toprak. Sonuçta, endişe deniz ve nehir taşımacılığı için motorlar, havacılık endüstrisi için motorlar ve kara araçları için güç üniteleri üretti. Onları yarattı, çalıştı, geliştirdi ve test etti, zamanın gereksinimlerine göre özelleştirdi. İlk modellerden birinin, motorların genellikle test edildiği bir yarış arabası olması şaşırtıcı değil.

Sanayi sitelerini bağladıktan sonra, Mercedes marka işareti iyi bir nedenden dolayı onaylanmadı: İtalyan otomobil devi Maserati’ye yaklaşık olarak aynı sembolizm (uzatılmış bir elips içinde isim) atandı. Ve dünya pazarındaki en yakın rakibi, bu yüzden kurucular üç ışınlı bir yıldız kullandılar.

İlk başta bir direksiyon simidi olarak, daha sonra (savaştan sonra) — bir can simidi olarak açıklamaya çalıştılar. Bununla birlikte, bu tür yorumlar kök salmadı, çünkü Daimler ona tamamen farklı bir anlam verdi. Geriye kalan bu. Mercedes adı, Gottlieb’in Fransız konsolosu ve distribütörü Emil Jellinek’in hafif eliyle seçildi. İşvereni ismin havalı geldiğine ve yarış çevrelerinde zaten bilindiğine ikna etti.

Üç köşeli işareti onaylamadan önce, onlarla çok şey denediler: tasarımcılar daireyi çıkarmaya, işareti dört köşeli yapmaya, rengini değiştirmeye çalıştı. Ancak birkaç denemeden sonra her şeyi olduğu gibi bırakmaya karar verdiler. Birkaç neden vardı: Üç ışınlı bir yıldız benzersiz ve tanınabilir ve bir daire olmadan öngörülemez olarak algılanıyor. Dört köşeli seçenek pratik uygulama bulamadı.

Yazı Tipi ve Renkler

Logo Mercedes Benz

Yazı tipi hiçbir zaman logoda baskın işlevi gerçekleştirmedi, bu nedenle marka adı klasik bir kulaklıkta yazılmıştır. Tüm harfler kalınlıktadır ve okunması kolaydır. Ancak renge büyük önem verildi. İlk yıllarda amblem altın, beyaz, kırmızı, mavi ve hatta sarı bir defne çelengi ile taçlandırıldı. 1916’da yıldız ana unsur haline geldiğinde gümüş boyandı.