Merrill Lynch Logo

Merrill Lynch Logo

Merrill Lynch en büyük yatırım bankası oldu ve onu benzer şekilde dev holding Bank of America tarafından satın alındığı 2008 yılına kadar gururla taşıdı. Kaldırılan örgütün bir zamanlar başka firmaları satın aldığı kabul edilmelidir. Yapısında en az bir yatırım şirketi, bir aracı kurum, bir sigorta şirketi ve varlık yönetimi ile uğraşan bir kurum vardı. Mali kriz her şeyi değiştirdi: Banka sahipleri, çeyrekte kayıp 21 milyar dolara ulaştığında bankayı kurtarmak için satmak zorunda kaldılar.

Anlam ve tarih

Merrill Lynch Logo Tarih

Şimdi Merrill Lynch var olmaya devam ediyor, ancak yeni bir isim altında ve tamamen farklı bir biçimde. 2019’da, birleşmeden 11 yıl sonra, bölümler Bank of America’nın karşılık gelen bölümleriyle birleştirildi: ticaret işi ve yatırım bankacılığı BofA Menkul Kıymetler’e devredildi. Sadece Merrill markası kaldı ve varlık yönetimi hizmetleri sağladı.

Bütün bunlar finans şirketinin görsel kimliğine yansıdı. Birleşmenin ardından tasarımcılar, logodaki «MERRILL LYNCH» ibaresini iki renkli bayrak sembolü ve Bank of America ismiyle birleştirerek BofA ile olan ilişkisini vurguladılar. 2019’da kurumsal marka yeniden değişti: 2008’den önce kullanılana benzer şekilde ikonik boğa amblemi geri döndü.

1914 — 2018

Logo, kurucuların isimlerinden türetilen örgütün adını taşıyordu: Charles E. Merrill ve Edmund C. Lynch. Ortak geçmişleri, 1914’te kendi yatırım şirketlerini yönettikleri zaman başladı. İş hızla büyüdü ve gelişti. 1970’lerin başında. beklenmedik bir sorun ortaya çıktı: marka adı, finans kurumunun yüksek itibarına uygun değildi. «MLF» harflerinin hoş ama pek akılda kalıcı olmayan bir kombinasyonuna benziyordu. Bu nedenle yönetim, akılda kalıcı bir görsel seri oluşturarak tamamen farklı bir konsept geliştirmeye karar verdi.

İlk başta, bankanın sahipleri güneye uçan kazların görüntüsünü kullanacaklardı, ancak finansal bağlantı eksikliği nedeniyle bu fikri çabucak terk ettiler. Ve sonra Wall Street’in (Finans Bölgesi’nin tarihi merkezi) sembollerinden birinin boğa olduğunu hatırladılar. Bu hayvan, keskin, yukarı doğru boynuzları nedeniyle fiyatlardaki artışı simgeliyor. Buna ek olarak, Thundering Herd of Wall Street lakaplı olduğundan beri boğalar Merrill Lynch ile ilişkilendirilmiştir.

Fikir, New York merkezli pazarlama ajansı Ogilvy’nin başkanı Roger Butler tarafından alındı ​​ve geliştirildi. Yeni «boğa» kampanyasının bir parçası olarak, koşan hayvanların yer aldığı tanıtım videoları, vatansever bir slogan ve bir logo oluşturuldu. Eşlik eden tüm materyallerde, kartvizitlerde ve antetli kağıtlarda bulunan boğaya, göbeğindeki zikzak çizgisi nedeniyle Yıldırım takma adı verilmiştir. Her zaman Merrill Lynch adının solunda kalın serif harflerle yazılmıştı. Metnin tasarımı için tasarımcılar Aken Bold yazı tipini kullandılar.

2019 — günümüz

2008’de Bank of America, zarar eden şirket Merrill Lynch’i satın almak zorunda kaldı ve ertesi yılın sonunda yeniden markalandı. Şubat 2019’da başka bir küresel olay gerçekleşti: Krizden önce oldukça gelişmiş bir banka olan mali yapıdan Merrill’in varlık yönetimi bölümü kaldı. Çok uluslu holding şirketi BofA, değişikliklere dikkat çekmek için büyük ölçekli bir reklam kampanyası başlattı. Ve çok geçmeden, yeni bir marka logosu belirdi: adı (solda), eski boğa görüntüsü (sağda) ve “A BANK OF AMERICA COMPANY” yazısı (aşağıda) ile tamamlandı.

Logo yazı tipi ve renkleri

Daha önce, Merrill Lynch amblemindeki boğa sadece kişisel serveti değil, bütün bir topluluğu sembolize ediyordu. Küresel finansal büyümenin, istikrarın, gücün ve özgüveninin bir yansımasıydı. Etki, büyük bir Texas longhorn içeren eski reklamlar tarafından güçlendirildi.

Bir boğanın modern görüntüsü öncekinden farklı değildir. Hayvan, daha önce olduğu gibi minimalist bir çizgi film tarzında çizilmiştir, böylece yalnızca silueti görülebilir. Ama şimdi bu görüntü anlamını yitirdi ve sadece Merrill Lynch’in bir kült işareti olarak kullanılıyor.

Asırlık markanın bir zamanlar Aken Bold ile adının yazılı olduğu bir logosu vardı. Sonra serif yazı tipi serif’in yerini aldı. Görünüşe göre, tasarımcılar standart grotesklerden birini aldı ve harflerde bireysel değişiklikler yaptı. Şimdi orta kısım «M» aşağı doğru dar bir açıya benziyor ve «E» deki üst yatay çizgi çapraz olarak kesiliyor.

Orta İran Mavisi (# 0061AA) yazı ve grafik öğelerine Bank of America’nın kurumsal kimliğini karakterize eden ayırt edici cazibeyi kazandırır.