Metallica Logo

Metallica Logo
Metallica Logosu PNG

Metallica, bir ABD metal grubudur. 1981’de Los Angeles’ta kuruldu, ancak zamanının çoğunu San Francisco’da geçirdi. Kurucuları gitarist-vokalist James Hetfield ve kendi grubunu kurmaları için Diamond Head ve Iron Maiden gibi müzisyenleri arayan bir gazetede reklam veren davulcu Lars Ulrich’tir. Zamanımızın en başarılı gruplarından birinin heavy metal türündeki kariyeri böyle başladı.

Anlam ve Tarihçe

Metallica Logo Tarih
Metallica Logosunun Hikayesi

Efsanevi grubun dört amblemi olmasına rağmen, her zaman orijinali yansıtıyorlardı. 2008 yılında logo biraz düzeltildi ve yine ana marka adı oldu. Monokrom, bazen duygusal stresin zirvesinde müzik tutkusunu doğru bir şekilde yansıtan kırmızı ile seyreltildi. Ayrıca ağır metal efsanelerinin karakterini yansıtan elektrik mavisi eğimli deşarjlarla (şimşek) tamamlandı.

1983 — 1996

Metallica Logo 1983-1996

«Metallica» kelimesinin uçlarında harflerin uzun olduğu iyi bilinen varyant, grup üyelerinden biri olan James Hetfield tarafından yaratıldı. Inscription, Kill ‘Em All’un kapağında çıkış yaptı ve gruba on yıldan fazla bir süredir eşlik ederek mükemmel bir kişisel görselleştirme aracı olarak kaldı. Uzun bacakların bükülmesinden oluşuyordu «M» ve «A», yüksek kaliteli müzik tarzını tam olarak yansıtıyordu.

Logonun ayrıca Ride The Lightning, Master of Puppets ve Metallica’nın kapaklarında görünen bir 3D versiyonu da vardı. Şimdi 2008 logosu ile birlikte kullanılıyor ve ek bir sembolizm görevi görüyor.

1996 — 2003

Metallica Logo 1996-2003

1996 yılında, modernite ve minimalizm için önerilen gözden geçirilmiş bir versiyon tanıtıldı. Yıldırım ve kavisli çizgiler ortadan kalktı, bu yüzden kelime şiddet ve hafiflik kazandı. Şimdi zinde, ölçülü, sıkıştırılmış görünüyor. Bu, 1996’daki Load for the CD single’ında (I Disappear) kullanılan versiyondu. Stilize edilmiş «M» ve «A» sonları harflere benzersizlik kazandırır: bacakları hafifçe eğimli ve çapraz olarak kesilmiştir.

2003 — 2008

Metallica Logo 2003-2008

Bu amblem, St. Öfke, ama albümün kapağında görünmedi. Aynı zamanda, mevcut olanların en zengin gelişimi olarak kabul edilir. Siyah harfler, hafif, ham bir taslak ve düzensiz alev benzeri bir gölge ile çevrili, kalın ve serif harflerle yazılmıştır. Kelimedeki ilk ve son harfler geleneksel olarak uzar, bu da cesaret, cüretkar, güç vurgusu ile keskin bir çerçeve oluşturur.

2008 — günümüz

Metallica Logo 2008-şimdi

Mevcut logo, Turner Duckworth tasarım stüdyosunun sürümüdür. İlk olarak 2008’de Death Magnetic’in kapağında yer aldı. Dıştan, James Hetfield tarafından geliştirilen ikonik 1983-1996 amblemini yansıtıyor, ancak daha modern bir görünümle ondan ayrılıyor. Ayrıca 2016 Hardwired … To Self-Destruct albümünde kullanılan bir Glitch çeşidi de var.

Mevcut Metallica logosu, kalın büyük harflerle siyah yazıdır. Her iki tarafta da bir açıyla uzatılmış elemanlar vardır — «M» ve «A» ayakları, keskin dikey çizgilere dönüşmüştür. Kült grubunun karakterini somutlaştıran bu sembolizm, müzik besteleri fikrini doğru bir şekilde aktarır ve amblemi dünya çapında iyi tanınır hale getirir.

Amblem

Metallica Amblem

Metallica’nın keskin, çengelli ve kıvrımlı işareti, günümüzde rock müziğinin parlayan bir eşanlamlısı haline geldi. Müzikal metal gruplarının en başarılı görselleştirmeleri kategorisine giriyor. Yaratıcısının söz yazarı, gitarist ve vokalist James Hetfield olduğuna inanılmasına rağmen, gerçekte müzisyen sadece bir konsept önerdi ve profesyonel tasarımcılar bunu somutlaştırdı.

Grubun logosu her zaman aynı görünüyordu: metin ve grafik parçaların bir birleşimi olan tek bir kelime biçimindeki isim. Geometrik şekiller, düz, hassas çizgiler ve keskin fermuarlar ile minimalisttir.

Yazı Tipi ve Renkler

Metallica Logo

Logoda herhangi bir grafik unsur bulunmadığı için, kelimenin grup adına yazılma şekline öncelik verilmiştir. Daha önceki sürümler ExtraBold kullandı, sonraki sürümler — JNL. Harfler ağırlıklı olarak pürüzsüz, sans serif.

Logo paleti aynı — siyah ve beyazın klasik bir kombinasyonu. Bu kombinasyon, duyguların zıtlığını ve müzik bestelerinde yansıtılan deneyimlerin zirve durumunu vurgular.