Miami Marlins Logo

Miami Marlins Logo
Miami Marlins Logosu PNG

Miami Marlins, 2000 yılından bu yana MLB’de oynayan ABD’li profesyonel bir beyzbol kulübüdür. East Division NL yapısına dahildir ve Miami, Florida’da bulunan, 1993 yılında kurulmuştur.

Takımın kuruluş zamanı 93. yıl olarak kabul edilmekle birlikte, 1991’in başlarında ortaya çıktı. Ve 1993’te, ilk olarak, beyzbol arenasında göründüğü tarihe resmi tanıklık eden resmi bir gerçek olarak hizmet eden Ulusal Lig’de göründü. Wayne Huizenga ekibinin kurucusu, Blockbuster Entertainment Corporation’ın CEO’su. Kulübü 95 milyon dolarlık genişleme franchise’ı olarak aldı.

Girişimci, ekibi 1998’de 2002’ye kadar kontrol eden John W. Henry’ye sattı. Sonra Miami Marlins, Jeffrey Loria’nın malı oldu. Birkaç yıl sonra (2018’de), bir grup kişiye (Bruce Sherman, Michael Jordan ve Derek Jeter) franchise devir anlaşması yaptı. Hala sahipleri.

Kulüpte hemen Marlins adı belirdi. Bu, Küçükler Ligi’nden eski bir isim. 1950’lerden kalma Uluslararası Lig temellerine tarihsel bir referanstır ve popüler balıklarla ilişkilendirilir. Takımın yeniden markalaşmasından sonra bile, Wayne Huizenga kariyerinin başlangıcında farklı bir stil ve renk — pembe flamingo kullanmayı amaçladıktan sonra bile değişmedi. Major League, özel bir palet sunan marlin imajında ​​ısrar etti.

Anlam ve Tarihçe

Miami Marlins Logo Tarih
Miami Marlins Logosunun Hikayesi

Logonun kaç kez revize edildiği önemli değil, renkler ve ana öğeler her zaman aynı kaldı ve okyanus sakinlerinin gümüş rengi tonu etrafında dönüyordu. 2011’in sonunda grafik sembolizmde büyük bir «M» belirdi ve siyah detaylar kayboldu. 2012-2016 versiyonunda, «MIAMI» kelimesi zaten mevcuttu, aynı boyutta koyu harflerle, sans serifs ile yazılmıştı.

Miami Marlins ekibi, 1993’te ortaya çıktığından beri nispeten genç. Marlins, Florida’nın kültürel çeşitliliğini sembolize ettikleri için logo için bu renkleri seçmelerinin tesadüf olmadığını söyledi. Aynı çizim ve yazı tipi daha önce Latin Amerika kültüründe ve geçen yüzyılın 50’li yıllarında küçük lig takımlarında da bulundu. Takımın CEO’su Jeter, logonun geliştirilmesine de katıldı. Bir röportajda “Miami bölgesinin çeşitliliğini yakalamaya çalıştık” dedi. «Hayranlarımızın fikirlerini dinledik ve mükemmel çok kültürlü logoyu yapmamız uzun zamanımızı aldı.»

1993 — 2011

Florida Marlins Logo 1993-2011

2011 yılına kadar takım Florida Marlins olarak adlandırıldı. İlk logoları, üzerinde «Florida Marlins» yazılı gümüş bir daire içinde yüzen bir uskumrudan oluşuyordu. Arka planda klasik bir beyaz beyzbol topu görebilirsiniz. Logo sunumu Temmuz 1991’de gerçekleşti.

2012 — 2016

Miami Marlins Logo 2012-2016

Takımın yeni adı Miami Marlins. Logonun bu versiyonu Kasım 2011’de tanıtıldı ve esas olarak stilize edilmiş bir «M» harfinden oluşuyordu Daha önce de belirtildiği gibi, mektup için hemen dört renk kullanıldı: turuncu, sarı, siyah ve mavi. Ayrıca, mavi-turuncu bir balığın şekli harfin “dışına atlar”. «M» harfinin altında klasik siyah büyük harflerle yazılmış «Miami» kelimesidir.

2017 — 2018

Miami Marlins Logo 2017-2018

Üçüncü logo sadece küçük değişiklikler yaptı. Renkler parlaktı ve siyah kaldırıldı. Ayrıca “Marlins” kelimesi logodan tamamen kaldırıldı.

2019 — günümüz

Miami Marlins Logo 2019-şimdi

Eski bir franchise sahibi olan Jeffrey Loria’ya göre, mevcut logo Miami’nin ana paletini, yani gün batımının ve okyanusun renklerini yansıtıyor. Karanlık güney geceleri gibi turuncu, turkuaz mavisi, sarı, kırmızı ve siyahtır. Aslında, 90’larda Florida’yı dolduran ulusal kültürlerin çeşitliliği nedeniyle onların lehine seçim yapıldı. Latin Amerika gelenekleriyle ortak bir yanı olan tipografiyi de etkilediler.

Logoyu değiştirirken, logonun oluşturulmasında yer alan Jeter CEO’su, Miami’nin enerjisini ve çeşitliliğini aktarmak istediklerini belirtti. Hayranların görüşlerini dinledik, renk vurgularını inceledik ve çok daha fazlasını yaptık. Sonuç olarak, MIAMI üzerinden beyaz bir beyzbol topuna karşı yüksek bir sıçrayışta büyük bir marlin çekilir; kırmızı çizgi, çok nadir bulunan bir balık tarafından yapılmış bir yola benziyor.

Bir yüzgeç, gümüşi bir parlaklık ile tamamen mavidir; diğeri geniş siyah süslemeli mavidir. Marlinin gövdesi koyu renkli ve kısa bir şerit şeklinde kırmızı bir parıltı. Keskin bir burun, bir yüzgeç ve kuyruk mavi renkte daire içine alınmıştır. Takımın adını belirten yazıt, dış kenar boyunca çift çizgi ile siyah renkte yapılmıştır: biri mavi, diğeri kırmızı, yükselen güneşin ışınlarının bir yansıması gibi.

Amblem

Miami Marlins Amblem

Miami Marlins takım logoları, Atlantik genişliğinin ve derinliklerinin bir yansımasıdır. Okyanusun yakınlığını ve spor aktivitesinin türünü aktarırlar: marlin, bir basketbol, ​​franchise adını içerirler. Tüm unsurlar en başından beri eşittir. Toplamda, ekibin hızlı hareket eden bir balık görüntüsüne sahip dört logosu vardı.

Işın yüzgeçli aile temsilcisinin uzun bir sırt yüzgeci, armut biçimli bir kafası ve güçlü, uzun bir gövdesi vardır. Bu «süper balık» müthiş, güçlü, aceleci, saatte 110 kilometreye kadar hız yapabilen. Marlin, oluşan konturda tahmin edilen bir beyzbolun arka planına karşı sudan atlıyor gibi görünüyor. Aşağıda, kuyruk seviyesinde kulübün italik adı yer almaktadır.

Yazı Tipi ve Renkler

Miami Marlins Logo

Franchise Florida Marlins olarak adlandırıldığında, logo harflerin sonunda klasik serif yazı tipini kullandı. Sonra doğranmış grotesk geldi — sade, pürüzsüz, sans serif. Modern versiyonda akıcı karakterlere ve yumuşak geçişlere sahip, yarı bağlantılı, sağa doğru hafif eğimli el yazısı bir yazı tipi vardır.

Ekibin yönetimi renklere büyük önem veriyor, bu yüzden Miami sahili güneşinin gölgelerini doğru bir şekilde belirlediler. Renk şeması beyaz zemin üzerine Midnight Black, Miami Blue, Caliente Red ve Slate Grey içerir. Harflerin vurgulamalarında ve güçlü marlinin karanlık bedeninde uyumlu bir şekilde birleştirilirler. Dahası, balığın görüntüsü bu renklerin her birini içerir.