Michelin Logo

Michelin Logo
Michelin Logosu PNG

Michelin, otomobiller, bisikletler, motosikletler ve kamyonlar için ikinci en büyük lastik ve tekerlek üreticisidir. Mayıs 1889’da kuruldu ve Clermont-Ferrand (Fransa) şehrinde bulunuyor. Yaratıcıları, bir kauçuk fabrikasının sahipleri olan Edouard ve Andre Michelin kardeşler.

Anlam ve Tarihçe

Michelin Logo Tarih
Michelin Logosunun Hikayesi

Marka, varlığının uzun yıllar boyunca logosunu birkaç kez değiştirmiş, ancak her zaman maskotuna sadık kalmıştır. Bu, Bibendum adında, farklı boyutlarda lastiklerden oluşan elle çizilmiş bir adam. 1894’te Lyon’daki bir sergide bir lastik yığınının yalnızca eli olmayan bir adama benzerliğini fark eden şirketin kurucularının canlı hayal gücü sayesinde ortaya çıktı. Dört yıl sonra kardeşler kendi logolarını tasarlamaya karar verdiler. O’Galop’un bira logosunu temel aldılar, devi lastik adamlarıyla değiştirdiler ve «Nunc est Bibendum» ifadesini değiştirmeden bıraktılar.

1936 — 1968

Michelin Logo 1936-1968

İlk logo, markanın maskotunu içeriyor. Marka adından «n» harfinin uzatılmış ayağının oluşturduğu yol boyunca lastiğin arkasından koşar. «Michelin» kelimesi çapraz olarak yan tarafta yer alır.

1968 — 1997

Michelin Logo 1968-1997

Bu dönemde, geliştiriciler logo için marka adını kullandılar, bu nedenle basit ve minimalist olduğu ortaya çıktı. Kesin geometrik şekle sahip, geniş, pürüzsüz, büyük harfli ve birbirinden minimum mesafede aralıklı harfler.

1997 — 2017

Michelin Logo 1997-şimdi

Michelin Logo 1997-2017

O zamandan beri, marka nihayet Bibendum’u logosuna geri getirdi ve onu dost canlısı hale getirdi. Yanında mavi bir arka plan üzerinde «Michelin» yazısı var. Buna paralel olarak, 1997’de, eğik bir şirket adı şeklinde başka bir versiyon ortaya çıktı. Grafik işaretini uyumlu bir şekilde tamamlayarak bugün hala kullanılmaktadır.

2017 — günümüz

Michelin Logo 2017-şimdi

Markanın maskotu ile amblemin artık iki versiyonu var. Elini selamlarken sallayarak sevinçle gülümseyen küçük bir adamı tasvir ediyorlar. Altında «Michelin» kelimesi var. Bir modifikasyonda sarı bir çizgi var, diğerinde — mavi bir.

Amblem

Michelin Amblem

Şirketin maskotu, tanınmış bir lastik ve jant üreticisinin dünya «elçisi» statüsünü aldı. Bibendum yeni ürünler sunar, müşterilere tavsiyelerde bulunur ve yardımcı olur.

Logo üzerinde farklı zamanlarda birkaç tasarımcı çalıştı ve her biri kendi yorumlarını sundu. Sonuç olarak, Bibendum bir bira karakterinden bir ürün seçim yöneticisine dönüştü.

Yazı Tipi ve Renkler

Mevcut sürümde, marka adı düz italik — San Serif yazı tipi ile yazılmıştır. Tüm harfler büyük. Amblemin renk paleti tekdüzedir: 1997 yılına kadar siyah beyazdı ve sonra mavi renkte belirdi. Son zamanlarda tasarımcılar açık sarı eklediler.