Microsoft Azure Logo

Microsoft Azure Logo

Bir dizi bulut hizmeti Microsoft Azure, çok çeşitli iş sorunlarını çözmek için tasarlanmıştır. Hesaplamayı, web siteleri oluşturmayı, uygulamaları dağıtmayı, test etmeyi ve dağıtmayı, veri depolamayı, push bildirimleri göndermeyi, mesaj alışverişini, medyayı kodlamayı, akışı sağlamayı ve makine öğrenimi teknolojisini kullanmayı etkinleştiren 600’den fazla hizmet vardır. Genel olarak, modern bir geliştiricinin yapması gereken her şeyi yapın. Doğru ellerde, bu tür araçlar yeni ve ilerici çözümlerin anahtarı haline gelir.

Anlam ve tarih

Microsoft Azure Logo Tarih

Bulut platformu, varlığı sırasında birkaç isim değiştirdi. Başlangıçta Red Dog Projesi olarak biliniyordu ama bu sadece bir kod adıydı. 2010 sürümünden sonra tanıtılan resmi adın çok daha basit olduğu ortaya çıktı: Windows Azure. Başlangıç, nihayet 2014’te yeniden adlandırıldı. Microsoft Azure bugün bilindiği şekliyle bu şekilde ortaya çıktı.

Bulutun sadece isimleri değil logoları da değiştirdiğini belirtmekte fayda var. Ana şirket kişisel kimliğin bütünlüğüne önem verdiğinden, hepsi Microsoft ürünlerinin tarzına uygundur.

2010 — 2012

Yeni oluşturulan platform, logosu olarak Windows dalga şeklindeki bayrak simgesini kullandı. Açık maviydi ve beyazdan radyal bir eğime sahipti. Sağda «Windows Azure» sözcükleri vardı ve sözcükler birlikte yazılmış gibi görünüyordu. Siyah yuvarlak sans serif yazı tipi diğer Microsoft hizmetleriyle aynıydı.

2012 — 2014

2012 yılında logo daha modern görünmeye başladı. Tasarımcılar bayrağı üç boyutlu yaptılar ve dört yamuk bir pencere haline getirdiler. Açık mavi renk değişmedi — aksine yazıya geçti. Aynı zamanda kelimeler arasındaki boşluk biraz arttı.

2014 — 2017

Bulut hizmetleri kümesi Microsoft Azure olarak yeniden adlandırıldığında, onay kutusu (ana Windows sembolü) kayboldu. Sadece geleneksel groteskte mavi kullanılarak yazılan isim kaldı.

2017 — günümüz

2017’de yeni bir platform manifestosu yayınlandı ve bununla birlikte — değiştirilmiş bir logo, iki asimetrik figürün bir görüntüsü. Sağda, daha önce olduğu gibi, bulutun adı var, ancak şimdi «Azure» kelimesi olarak kısaltıldı. Renk çok daha koyulaştı.

Microsoft Azure hizmet koleksiyonu, iki karmaşık çokgenden oluşan logo ile tanınabilir. Tasarımı, Microsoft Office simgelerinin stiline çok benzer. Ek olarak, grafik öğesi belli belirsiz büyük «A» harfine benzer. Ancak bu açık bir ilişkilendirme değildir: Çoğu durumda, figürler alışılmadık ve anlamsız bir soyutlama olarak algılanır.

Logo yazı tipi ve renkleri

Tipografi seçenekleri Microsoft’un görsel kimliğini takip eder, bu nedenle «Azure» kelimesi Segoe’da yazılmıştır. Bu yazı tipi 1975’te geliştirilmiştir ve Monotype Imaging Corporation’a aittir. Adria Grotesk Light, Mr Eaves XL Modern Regular ve Quiet Sans Light’a çok benzer. Microsoft’un Segoe için bir lisans satın aldığı unutulmamalıdır, bu da ne kendisinin ne de ürünlerinin orijinal kimliğe sahip olamayacağı anlamına gelir. Dünyada logoları için aynı yazı tipini kullanan sayısız başka marka var.

Renk şeması da benzersiz değildir. Soyut figürler ve harfler koyu mavi-mavi renkte (# 005bdb) boyanmıştır. Daha önce, daha açık bir masmavi renkle değiştirildi. Buna rağmen, Microsoft Azure oldukça tanınabilir bir stile sahip ve diğer bulut platformlarından sıyrılıyor.