Milan Logo

Milan Logo

AC. Milan, 1899’da iki İngiliz gurbetçi tarafından kuruldu. Bu, adının İngilizce yazılışını açıklar: İtalyanca «Milano» kelimesi yerine «Milan». Kulüp düzinelerce kupa aldı ve üst düzey oyuncular için mükemmel bir fırlatma rampası haline geldi. Ancak, esas olarak 1986’da takımı iflastan kurtaran eski İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi tarafından satın alındığı gerçeğiyle hatırlanıyor.

Associazione Calcio Milan’ın resmi renkleri en başından beri siyah ve kırmızıdır. Bu, Rossoneri takma adıyla ilgilidir — İtalyanca’dan çevrilmiş «kırmızı-siyah».

Anlam ve tarih

Milan Logo Tarih

1900 ve 1940 yılları arasında kulübün logosu Milano şehrinin devlet armasıydı. Beyaz bir kalkanın içinde kesişen iki kırmızı şeritten oluşuyordu. Ancak bu St. George, pek çoğu düşünmeye alışkın olduğu için ve bölgesel sembol St. Ambrose. Aynı işaret modern takım ambleminde de mevcuttur.

1960’lar

Milan Logo 1960

Kulübün sahibi Silvio Berlusconi olduktan sonra amblemin tasarımı değişti. Son versiyon, açık kahverengi kenarlıklı büyük beyaz bir oval gibi görünüyordu. İçinde siyah bir halka içine alınmış ve iki parçaya bölünmüş bir daire vardı. Sol yarısı kırmızı ve siyah dikey çizgilerden oluşuyordu ve sağ tarafında St. Ambrose. Ayrıca, Milan’ın adı ve kuruluş yılı ovalin içine sığmaktadır.

1970’ler

Milan Logo 1970

1970 lerde. merkezi daire büyütüldü, bu nedenle yazıtlar azaldı. Anahatlar, harfler ve rakamlar altın rengine döndü. Sol tarafta ek bir siyah şerit belirdi.

1975 — 1979

Milan Logo 1975-1979

Amblemin yaratıcıları daireyi orijinal boyutuna döndürdüler ve «Milan» kelimesini «ACM» (Associazione Calcio Milan’ın kısaltması) kısaltması ile değiştirdiler. Bunu yaparken, tüm yazıları ve ana hatları parlak sarı yaptılar.

1981 — 1987

Milan Logo 1981-1987

1980’lerin başında. kulüp, Devil takma adını yansıtan bir logo aldı. Takım bu resmi olmayan ismi üniformanın kırmızı renginden dolayı aldı. Amblemin ana karakteri bir çizgi film iblisiydi. Soyut görünüyordu çünkü alevlere benzeyen üç kırmızı şekilden oluşuyordu. Parçalardan birinde sanatçılar düz bir burun, üçgen bir göz ve gülümseyen bir ağız tasvir etti.

Sol alt köşede Sporda Mükemmeliyet için Altın Yıldız vardı. Milan, İtalyan futbolunda geleneksel olduğu gibi, onuncu şampiyonluğu kazandıktan sonra 1979’da bu işareti kullanma hakkını aldı.

1987 — 1994

Milan Logo 1987-1994

Kulüp, ana hatları siyah yaparak ve sayıların boyutunu küçülterek 1970’lerin logosunu geri verdi.

1994 — 1995

Milan Logo 1994-1995

Başka bir tasarım deneyi, dairenin küçük bir oval, büyük ovalin dış hatlarının kırmızıya dönüşmesiyle sona erdi. «Milan» kelimesi yine bir kısaltma ile değiştirildi.

1995 — 1997

Milan Logo 1995-1997

Ortadaki daire geri döndü. Büyük beyaz oval artık siyah ve kırmızı bir çerçeveye sahiptir. Dikey çizgilerin sayısı azaldı: şimdi en başta olduğu gibi beş tane var.

1997 — 1998

Milan Logo 1997-1998

1997’de, oval kalkanın etrafındaki çerçevenin oranları değişti: sağ taraf şimdi soldan daha geniş. Aynı dönemde, amblem, kulübün 10 şampiyonluk galibiyetinde aldığı kırmızı beş köşeli yıldızla desteklendi. Tasarımcılar yıldızı çıkardı ve aynı zamanda darbeyi simetrik hale getirdi.

1998 — günümüz

Milan Logo 1998-Еџimdi

En son yeniden tasarım sadece yazı tipiyle ilgiliydi: Milano’nun kurulduğu yılı gösteren dairenin altındaki sayılar artırıldı. Kırmızı ve siyahın tonları da değişti, ancak çok az.

Logo Yazı Tipi ve Renkler

Milan Amblem

Futbol kulübünün ana sembolü St. Ambrose, benzer St. George. Ancak kafaları karıştırılmamalıdır, çünkü hem Milano’nun amblemi hem de aynı adı taşıyan şehrin arması St. Ambrose — beyaz bir arka plan üzerinde kesişen iki kırmızı çizgi. Modern logoda, kırmızı ve siyah dikey şeritlerle birleştirilmiştir — tıpkı oyuncuların tişörtlerinde olduğu gibi.

«ACM» kısaltmasının kendine özgü yazı tipi benzersizdir: amblemin yaratıcıları 1960’larda orijinal yazı tasarımını geliştirdiler. ve sadece mevcut sürüm çıkana kadar modernize etti. Logonun ana renkleri siyah (# 000) ve kırmızıdır (# FB090B). Birincisi rakiplerin korkusunu sembolize ediyor ve ikincisi oyuncuların gayretini ve iradesini ifade ediyor. Duygusallıkları, sakin beyaz bir arka planla dengelenir.