Minecraft Logo

Minecraft Logo
Minecraft Logosu PNG

Minecraft, 10 Mayıs 2009’da Markus Persson tarafından geliştirilen ve Mojang AB tarafından yayınlanan bir bilgisayar oyunudur. Küplerden oluşan üç boyutlu bir dünya ile karakterizedir. Basit bir oynanışa sahiptir, ancak karmaşık mantık devreleri oluşturmanıza izin verir.

Anlam ve Tarihçe

Minecraft Logo Tarih
Minecraft Logosunun Hikayesi

10 Mayıs — 15 Mayıs 2009 tarihleri ​​arasında video oyunu, logosuna yansıyan Mağara Oyunu olarak adlandırıldı. Daha sonra yazarlar “beyinlerini” yeniden adlandırdılar ve aynı zamanda marka ismini daha uygun bir isimle değiştirmeye karar verdiler.

İlk versiyon Dock lakabı Hayden Scott-Baron tarafından önerildi. O zamanlar profesyonel bir illüstratör Markus Persson ile oyun tasarımcısı olarak çalıştı. Ancak versiyonu hemen reddedildi: Mojang AB’nin sahibi, dört renkli Minecraft işaretini yuvarlak dörtnala harfler ile beğenmedi. Bu nedenle, Dock takımdan ayrıldı ve Markus’un kendisi modern logonun bir prototipini buldu.

2009 — 2011

Minecraft Logo 2009-2011

15 Mayıs 2009’da belirgin grafiklere sahip bir logo çıktı. «Minecraft» kelimesi oyun dünyasında yapı malzemesi olarak kullanılan gri döşeme taşları ile kaplanmıştır. Harfler ayrı kare segmentlerden oluşur ve düzensiz bir dokuya sahiptir. Yazıt yatay düzlemde hafif bir açıda bulunur. Siyah gölgeler nedeniyle, uzayda asılı duruyor gibi görünüyor.

2011 — 2015

Minecraft Logo 2011-2015

MineCon’da oyunu başlatırken, Mojang AB ikinci bir marka adı yarattı. Beta 1.4’te tanıtıldı. Bu seçenek öncekinden çok farklı değil. Tasarımcılar gölgeleri kaldırdı, ancak iç kenarlarda siyah bir renk bıraktı. Ayrıca, üç boyutlu efekti geliştirerek harfleri daha kısa ve kalın hale getirdiler.

Başka bir değişiklik dokuyu etkiledi. Şimdi kelime kare döşeme ile kaplı değil, her tarafta çatlaklarla kaplı birkaç parke taşından oyulmuştur. Ayrıca dikkat edilmesi gereken nokta “A” harfinin stilizasyonu. İçinde en ünlü Minecraft canavarı olan Creeper’ın yüzü. Bu yaratık Markus Persson bir domuz tasarlamaya çalışırken kazayla yarattı.

Ek olarak, mevcut amblemin birkaç ek sürümü vardı. Java Edition ve Bedrock Edition için özel olarak geliştirilmiştir. Tüm seçenekler küçük detaylarda farklılık gösterdi.

2012 — günümüz

Minecraft Logo 2012-....

2012 yılında tasarımcılar sanat stilini modernize etti ve logoyu daha “pikselli” hale getirdi. Bunu yapmak için kenarları düzleştirdiler, kelimenin tüm bölümlerini kalın siyah konturlarla daire içine aldılar ve çatlakları bulanıklaştırdılar. Başka hiçbir şey değişmedi: renkler, şekiller ve oranlar aynı kaldı. Ünlü Creeper, daha önce olduğu gibi, «A» harfinde ölümsüzleştirilmiştir.

Başlangıçta, bu logo yalnızca orijinal grafik işaretinin yan versiyonu olarak Xbox 360 Edition için kullanıldı. Sadece 2015’te ana olan oldu. Bu, Microsoft’un Minecraft ile birlikte Mojang AB’yi satın almasından sonra oldu.

Amblem

Minecraft Amblem

Tanınabilir Minecraft amblemi oyunda ve promosyon materyallerinde görünür. Bu, kurgusal evrende yapı malzemesi olarak kullanılan çok sayıda blok küpten oluşan stilize bir yazıttır. Üç boyutlu harfler düzlemde hafif bir açıyla «uzanır». Yüzeyleri düzensiz çatlaklarla kaplıdır, bu da onların taştan oyulmuş gibi görünmesini sağlar.

Yazı Tipi ve Renkler

Logo Minecraft

Minecraft logo üreticileri tasarımı sıfırdan tasarladı. Standart yazı tipleri tarafından yönlendirilmiyorlardı: kelime bir yazıttan çok bir resme benziyor. Harflerin karakteristik özellikleri büyük yükseklik (3B alanda), dik açılar ve serif olmamasıdır.

Kaldırım taşının dokusunu simüle etmek için sanatçılar ana yüzey için birkaç gri tonu ve gölgeler, çatlaklar ve ana hatlar için siyah kullandılar. Bu kombinasyon, oyundaki yapı taşlarının rengiyle eşleşir.