Minnesota Vikings Logo

Minnesota Vikings Logo

Minnesota Vikings, ABD’den profesyonel bir futbol takımı ve bir NFL üyesidir. NFC Merkez Bölümü Batı Konferansı’na aittir. Ekip Minneapolis, Minnesota Eyaleti’nde bulunmaktadır ve 1960 yılında bir franchise uzantısı olarak kurulmuştur.

Yaratılıştan bir yıl sonra, kulüp Ulusal Futbol Ligi’ne katıldı ve o zamandan beri onun üyesidir. Bir grup iş adamı şirketin ilk sahipleri oldu: Bill Boyer Sr., Bernie Ridder, Max Winter, Ole Haugsrud ve H. P. Skoglund. Bu grup içindeki franchise’ı 1972’ye kadar yönettiler. Sonra Boyer onlardan ayrıldı ve Haugsrud biraz sonra, 1976’da ayrıldı. Sonuç olarak, ekip üç kurucuya bırakıldı.

1988’de Minnesota Viking’in hissedarlarının sayısı büyük ölçüde arttı: Carl Pohlad ve Irwin Jacobs, Skoglund, Ridder и Winter’a katıldı. 1991’den 1998’e kadar Roger Headrick tek franchise sahibi oldu. Daha sonra 250 milyon dolara Red McCombs’a transfer etti. Hubert H. Humphrey Metrodome stadyumunu değiştirmeye yönelik başarısız bir girişimden sonra onu Zygi Wilf’e sattı. 2005 yılından bu yana kulüp, beş aile üyesi ve Reggie Fowler ile birlikte Wilf’e aittir. 600 milyon dolara satın aldılar.

Kulübün resmi adı, 27 Eylül 1960’ta, kuruluşundan hemen sonra aldı. Genel Müdür Bert Rose, bunu Yönetim Kurulu’na tavsiye etti. Ona göre böyle bir isim, yerel kültürün İskandinav tutkusu olan Minnesota’nın temel özünü ideal olarak yakalıyor. Kazanmak için sadık bir iradeye sahip, İskandinavya özgü bir savaşçıyı yansıtıyor. Böylece ekip, adı şehir değil, eyalet içeren ilk kişi oldu.

Anlam ve Tarih

Minnesota Vikings Logo Tarih

Norseman resmine sahip ünlü Minnesota Vikings logosu, Angeles Times’daki spor sanatçıları Karl Hubenthal’ın izniyle kullanılmıştır. Bu, 1961’de oldu. Franchise tarihinde, birbirine çok benzeyen üç logo versiyonu vardır. Resmi logo renkleri sarı (Vikings Gold), beyaz ve siyahtır. Daha sonra menekşe eklendi.

1961 — 1965

Minnesota Vikings Logo 1961-1965

Minnesota Vikings logosunun bu versiyonu, Antik Vikinglerin tarihini ve geleneklerini temsil ediyordu. Engellerden korkmayan, kararlı, cesur bir savaşçı içeriyordu. Bir niyet ifadesi vardı ve tüm yüz kasları gergin. Bu, zafere giden içsel dürtüsünü sembolize ediyordu. Gözleri kısıktı ve ileriye bakıyordu. Görünüşe göre Viking’in saçları, doğuştan gelen savaş şehvetinin bir sembolü olarak boynuzlu miğferle yan yana gelmişti. Tuhaf kuyruk ve miğfer orta derecede kum renginde çizilmişti ve bıyık ve kaşlar beyazdı. Tüm öğeler siyah olarak özetlenmiştir.

1966 — 2012

Minnesota Vikings Logo 1966-2012

Bu Minnesota Vikings logosunda, kafa ters — sağa çevrildi. Görüntü daha gerçekçi hale getirildi: Viking’in doğal bir ten rengi (bej gülü ve Norveçliler için tipik olan açık), altın bıyığı ve kaşları (Vikingler için tipik bir masaldaki saçlara uyuyorlar). Kaska koyu mor bir bant eklendi. Keskin boynuzlar bir asfaltla beyaz bırakıldı. Dokunuşlar daha keskin ve daha kesin hale geldi — yakından bakışın altı çizildi ve yüzdeki gürültü kaldırıldı.

2013 — günümüz

Minnesota Vikings Logo 2013-şimdi

Bu Minnesota Vikings logosunda, kafa ters — sağa çevrildi. Görüntü daha gerçekçi hale getirildi: Viking’in doğal bir ten rengi (bej gülü ve Norveçliler için tipik olan açık), altın bıyığı ve kaşları (Vikingler için tipik bir masaldaki saçlara uyuyorlar). Kaska koyu mor bir bant eklendi. Keskin boynuzlar bir asfaltla beyaz bırakıldı. Dokunuşlar daha keskin ve daha kesin hale geldi — yakından bakışın altı çizildi ve yüzdeki gürültü kaldırıldı.

Amblemin Yazı Tipi ve Renkleri

Minnesota Vikings, bir şehir adı yerine bir eyalete sahip olan ilk NFL takımı. Dahası, logosu da Minnesota ile yakından ilişkilidir çünkü bu idari-bölgesel birimin tarihi mirasını yansıtır. Eyalet nüfusunun büyük bir yüzdesi Norveçli olduğu için Viking imajı yerel kültürün bir parçasıdır. Spor bağlamında, iradeyi, sarsılmaz bir ruhu ve kazanma arzusunu sembolize eder.

Amblem fikri, 1961’de kulübe hazır bir çizim sağlayan sanatçı Karl Hubenthal’dan geldi: boynuzlu bir kask takan sert bir savaşçının başının görüntüsü. İskandinavya’nın karakteristik özellikleri olan uzun bıyıklar, kaşlar ve örgülü saçlara özellikle vurgu yapıldı.

Zamanla tasarımcılar grafik tabelayı değiştirerek ona modern bir görünüm kazandırdı. Viking’i sağa çevirdiler, bakışları vurguladılar ve ten rengini doğal tonuna yaklaştırdılar. 2013 yılında, kask üzerindeki boynuzların şekli güncellendi: geliştiriciler küçük ayrıntıları düzelterek üç boyutlu bir etki elde etti.

Yazıtların olmaması, logonun herhangi bir ilaveye ihtiyaç duymaması gerçeğiyle açıklanmaktadır — kendi kendine yeterlidir ve Minnesota Vikings tarzına tamamen karşılık gelir. Görüntünün sanatsal açıdan uyumlu olması için tasarımcılar, doğru şekil ve oranlara ve renk seçimine dikkat ettiler. Ortaya çıkan palet, saç için açık sarı, bıyık, kaşlar, kaskın üstü, başlığın alt kısmı için mavi, yüz için bej, boynuzlar için beyaz ve konturlar için siyahı içerir.