Movistar Logo

Movistar Logo
Movistar Logosu PNG

Movistar, 1995 yılından bu yana çok uluslu Telefonica şirketinin bir parçası olan büyük bir telekomünikasyon şirketidir. Ücretli TV hizmetleri sunar, mobil ve Internet bağlantısını destekler. İspanya ve Latin Amerika ülkelerine yöneliktir.

Anlam ve Tarihçe

Movistar Logo Tarih
Movistar Logosunun Hikayesi

Ünlü grafik işareti Movistar’ın prototipi 2004’te ortaya çıktı. Bundan önce, markanın tarihinde belirgin bir iz bırakmayan basit amblemler kullanıldı.

1995 — 1999

Movistar Logo 1995-1999

Telekomünikasyon şirketine ilk olarak MoviStar adı verildi. Başkent “M” ve “S” ile yapılan bu yazım ilk logosuna yansıdı. Tasarımcılar, ilk yarıyı (Movi) mavi-yeşil ve ikinci (Yıldız) sarı-turuncu yaparak kelimenin iki bölümünü ilginç bir şekilde dövdü. Görüntü dinamizmini vermek için “i” nin üstündeki nokta yerine beş köşeli küçük bir yıldız kullandılar. Yazıtın yazı tipi, sans-serif olmadan italik olarak yapılır.

Solda, geliştiriciler farklı çaplarda 12 noktadan oluşan «T» harfini yerleştirdiler. Eğik oval bir çizgi ile daire içine alınmıştır. Bu, Movistar’ın sahibi İspanyol telefonica Telefonica’ya bir övgüdür.

1999 — 2000

Movistar Logo 1999-2000

1998’de tasarımcılar logoyu basitleştirerek stilize edilmiş “T” yi ortadan kaldırdı. Bu karar “MoviStar” kelimesini artırmaya ve buna odaklanmaya izin verdi. Diğer ayrıntılar değişmedi.

2000 — 2004

Telefónica MoviStar Logo 2000-2004

Milenyumun başında markaya Telefonica MoviStar adı verilmeye başlandı. Bu, önceki iki versiyondan tamamen farklı olan logosuna da yansıdı. “Telefonica” kitabesi üstte yer alır ve zarif bir sarı-yeşil çizgiyle vurgulanır. Yazı tipi el yazısı metni taklit eder. Çizginin altında beyaz “MoviStar” kelimesi var. “İ” nin üstündeki markalı yıldız düzenli bir noktaya yol açtı. Genel arka plan koyu mavi bir dikdörtgendir.

2004 — 2010

Movistar Logo 2004-2010

2004 yılında şirketin adı Movistar olarak değiştirildi. İsim değişikliğinden hemen sonra büyük bir yeniden tasarım gerçekleştirdi. O zaman markanın görsel kimliğinin kült unsuru haline gelen “M” harfi şeklinde tanınabilir bir figür ortaya çıktı. Sarı-yeşil renkteki dengesiz bir dalgaya benziyor. 3D efekti oluşturan gölgeler ve parlama nedeniyle, şekil plastik görünüyor. Yazıtın yazı tipi de değişti. “Movistar” kelimesindeki karakterler yuvarlatılmış ve küçük harflerle yazılmıştır, ancak “t” büyük harf gibi görünür.

2010 — 2017

Movistar Logo 2010-2017

2010 yılında, içerik oluşturucular tasarımı basitleştirdi, ancak önceki konsepti korudu. Işık lekeleri kayboldu ve onlarla birlikte bazı koyu lekeler. Şimdi M şeklindeki grafik işareti artık eskisi gibi “kaygan” görünmüyor. Buna rağmen, hacim kaldı, bu da sanatçıların aradığı şeydi.

2017 — günümüz

Movistar Logo 2017-....

2017’de uluslararası marka ajansı Lambie-Nairn yeni bir görsel stil geliştirdi. Uzmanlar, Movistar’ı canlı ve modern bir şirket olarak konumlandırmak için logoyu dijital dünyaya uyarladılar. “M” harfini yeniden çizdiler ve imzaladılar. Ve renk paletini değiştirdiler, degrade yeşilden tamamen vazgeçtiler.

Amblem

Movistar Amblem

Movistar’ın ticari markası, bir telekomünikasyon şirketinin adını temsil eden büyük «M» harfidir. Aslında, virajlarda genişleyen uzun, düzensiz bir şerittir. Geometrik şeklin tek bir köşesi olmadığı için plastik ve dinamik görünmesini sağlar. 2017’den beri «M» 2D: Lambie-Nairn basitleştirme yolunu seçti ve modaya uygun minimalist stile uygun olarak tasarımı daha anlaşılır hale getirmek için 3D efektini kaldırdı.

Yazı Tipi ve Renkler

Movistar Logo

Amblem şimdi açık mavi. Yaratıcı yönetmen Tim Simmons’a göre, seçilen gölge daha fazla duygu ifade ediyor. M şeklindeki figürün şekli aynı kaldı. Movistar kelimesi de değişmedi. Ancak bu durumda, ikincil bir rol oynar, çünkü ana odak noktası “M” dir.