MTV Logo

MTV Logo
MTV Logosu PNG

MTV, Ağustos 1981’de açılan bir Amerikan müzik kanalıdır. İlk yıllar kablo idi ve daha sonra karasal hale geldi. Ağ, ViacomCBS Yerel Medya Ağlarına aittir ve video klipler, çağdaş parçalar ve çeşitli türlerden şarkılar konusunda uzmanlaşmıştır. Merkez ofis New York’ta bulunmaktadır.

Anlam ve Tarihçe

MTV Logo Tarih
MTV Logosunun Hikayesi

MTV olmadan önce kanalın adı Müzik Kanalı idi ve farklı bir logo kullanıyordu. Onları birleştiren tek şey, yanda belirli bir isimle «müzik» kelimesinden oluşan büyük «M» dir. Başlangıçta bir nottu, şimdi bir «tv» ikonu. Konsept yazarı — Manhattan Tasarım ajansı.

1981 — 2009

MTV Logo 1981-2009

1.08.1981 — 18.03.2009 tarihleri ​​arasında amblemin altında “Müzik Televizyonu” ibaresi yer aldı. Kısaltılmış versiyonu sağ taraftaki «M» üzerindeydi. Koyu arka plandaki beyaz kısaltma etkileyici görünüyordu, «v» harfinin sağ kısmı yazıtın ötesine geçti ve siyah bir çizgi ile kenarlıydı. Mektubun kendisi büyük, geniştir ve geometrik izdüşümü sayesinde aynı zamanda üç boyutludur. Logonun benzersiz tasarımı sayesinde, müzik kanalı hızla geniş bir beğeni topladı.

2009 — günümüz

MTV Logo 2009-şimdi

2008’de, FNMTV’nin açılışında stüdyo, çoğu televizyon programının yayında yanıp sönen, gözden geçirilmiş ve kesilmiş bir logo kullandı. Ve zaten gelecek yıldan itibaren, güncellenmiş işaret MTV’nin resmi sembolü haline geldi ve 18 Mart 2009’da kanalın resmi web sitesinde piyasaya sürüldü.

Alt kısımdaki «Müzik Televizyonu» yazısı logodan kayboldu, çünkü zaten tanınabilirdi ve artık pazarlama unsurlarına ihtiyaç duymuyordu. Ek olarak, ağ farklı bir yayın formatına geçti, program sayısını keskin bir şekilde azalttı ve yalnızca çok formatlı müziğe odaklandı. Vurgudaki bu değişim daha erken başladı ve küçük bir logo değişikliği şeklinde son noktasını aldı. İkinci seçenek, MTV çalışanları tarafından bağımsız olarak geliştirildi.

Amblem

MTV Amblem

Geçerli sürüm, önceki biçimin kesilmiş «M» harfine benziyor. Kısa bacaklı ve «v» harfinde çıkıntılı olmayan çömelmiş durumda. Artık, işareti diğer özel logolara görsel olarak dönüştürmek için gerekli olan çok daha fazla alana sahip çünkü ağın birkaç ayrı yönü var. Dolayısıyla, logoyu gerekli görsel bağlama göre değiştiriyor, çünkü esnek tasarım kimliği trendi artık çok alakalı.

Yazı Tipi ve Renkler

MTV Logo

«M» harfi bir metin başlığından çok bir grafiktir. Özel bir sans serif yazı tipine sahiptir. İtalik olarak elle yazılmış olduğu için «tv» işareti bununla tezat oluşturuyor. Amblemin renk şeması basittir: birbirleri için arka plan görevi gördükleri ve üç boyutluluk oluşturdukları siyah ve beyazın bir kombinasyonu.