National Broadband Network Logo

National Broadband Network Logo

Eyalet şirketi NBN Co Limited, Federal Hükümet adına Avustralya’da ulusal bir telekomünikasyon ağı geliştiriyor. Projesinin adı Ulusal Geniş Bant Ağı. Firmanın kısa adı da aynı şekilde deşifre edilir. Geniş bant sağlayıcı, yüksek bant genişliği sağlar. Mükemmel indirme hızı sayesinde düzinelerce telefon ağı ve İnternet abonesi aynı anda NBN hizmetlerini kullanabilir.

Anlam ve tarih

National Broadband Network Logo Tarih

Ulusal Geniş Bant Ağının kurulmasının önkoşulları, altyapı projesinin yalnızca partilerden birinin seçim öncesi vaatleri olduğu 2006 yılında ortaya çıktı. Siyasi güç Emek, kazanırsa eski telefon sistemini bakır kabloyla değiştireceğini ve kablolu internet bağlantısının hızını artıracağını duyurdu. Federal seçimleri kazandıktan sonra, politikacılar sözlerini yerine getirmeye karar verdiler ve aslında FTTN teknolojisini kullanarak bir ağ kurmaya başladılar.

Projeyi uygulamak için, daha sonra nbn olarak adlandırılan NBN Co Limited şirketi oluşturuldu. Bu mini markalama, şirketin görsel kimliğiyle ilgili her şeye yansıdı.

2007 — 2015

Avustralya geniş bant sağlayıcısı 2009’da ortaya çıktı. İlk olarak benzersiz dokuz basamaklı «A.C.N. 136 533 741 Sınırlı ”ve sadece birkaç ay sonra NBN Co Limited adını aldı. Şirketin adı mark kelimesinin temeli oldu. Tasarımcılar, tasarımı için iki tür sans serif yazı tipi kullandı: kalın ve normal. Gerçek şu ki, «NBN» ve «Co» birlikte yazılmıştır, bu nedenle görsel olarak yalnızca farklı bir yazı tipiyle ayrılmıştır.

Sağ üst köşedeki koyu gri yazının üstünde Ulusal Geniş Bant Ağının soyut bir resmi vardı: görünmez bir topun etrafında dönüyormuş gibi görünen geniş, çok renkli çizgiler. Görünüşe göre, top basit değil, dünyasal, çünkü grafik işaretin telekomünikasyon altyapısının küresel doğasını göstermesi gerekiyordu. Dikkat çekmek için, tasarımcılar iki parlak tonu (mavi ve turuncu) birleştirerek aralarında gradyan geçişi yaptılar.

2015 — günümüz

26 Nisan 2015’te şirket yeniden adlandırıldı: iki kısımlı «NBN Co» adı basit «nbn» ile değiştirildi. Bu nedenle, logoyu yeni adla eşleştirmek için ilk kez yeniden tasarlamak zorunda kaldı. Ancak liderler kendilerini küçük harflerle sınırlamamaya karar verdiler ve yazı tipini köşesiz yuvarlak bir sans serif olarak değiştirdiler.

Ek olarak, yeni versiyon çok renkli kavisli çizgiler yerine tamamen farklı bir soyutlama kullanıyor. Şimdi sanatçılar bağlantıyı mavi daireler şeklinde tasvir ettiler. En büyüğü ortadadır ve diğerleri — küçük olanlar — etrafında eşmerkezli halkalar oluşturur. Merkezden uzaklaştıkça, renk yoğunluğu koyu maviden maviye değişir.

Logo yazı tipi ve renkleri

Grafik sembolü, Ulusal Geniş Bant Ağ hizmetini temsil eder. Hem bir fiber optik telin enine kesiti hem de sinyallerin her yöne yayıldığı (eş merkezli halkalar) bir bağlantı noktası (ortada büyük bir daire) olarak yorumlanabilir. Dolayısıyla NBN amblemi; FTTP, uydu ve kablosuz teknolojilere dayalı ulusal ağı sembolize ediyor.

Ancak yeni tasarımı eleştirenler de vardı. Onlara göre Avustralya hükümeti seçim vaatlerini yerine getiremediği ve ulusal telekomünikasyon altyapısının oluşumunu zamanında tamamlayamadığı için logoya 20 bin dolar harcadı. Bunu, dikkati NBN’nin gerçek sorunlarından uzaklaştırma girişimi olarak gördüler.

Yeniden markalaşmanın ardından yazı tipi değişti: şirket adı, yuvarlak kenarları olan kalın küçük harflerle yazılmıştır. Bu metin tasarımı tasarımcı Sven Vill-Itlüd tarafından seçildi. Ayrıca maviyi temel renk olarak kullanmayı önerdi. Artık eskisi gibi herhangi bir gradyan yok. Ancak gölgeler hala değişiyor: sonraki her bir halka bir öncekinden daha açık.