NatWest Logo

NatWest Logo

NatWest (National Westminster Bank), Birleşik Krallık’taki en büyük bankalardan biridir ve «Büyük Dörtlü» olarak adlandırılan bankanın bir parçasıdır. Westminster Bank, District Bank ve National Provincial Bank’ın birleşmesiyle ortaya çıktı. Bu olay 1968’de gerçekleşti. Bugün NatWest Holdings’in bir parçasıdır ve en iyi bankacılık uygulaması için yüksek bir ödül almıştır (British Bank Awards’a göre 2017’de). 2020 yılında bünyesinde 7,5 milyon müşteriye hizmet veren 960 şube bulunmaktadır. Bankanın yurt içinde de 3.400 ATM’si bulunmaktadır. İrlanda’da yan kuruluşu Ulster Bank aracılığıyla faaliyet göstermektedir. Ve genel merkezi Londra’dadır.

Anlam ve tarih

NatWest Logo Tarih

NatWest’in ortaya çıkışı, Smith’in Bankasının Nottingham’da kurulduğu 1658 yılına dayanan efsanevi bir tarihle bağlantılıdır. Bu onun ilk atası, çünkü modern bir yapı haline gelmeden önce, birleşme ve satın almalarda uzun bir yol kat etti. Kariyerinde çok sayıda bankacılık kurumunda — National Provincial Bank, National Provincial and Union Bank, Westminster Bank ve diğerleri — mesleki deneyime sahiptir.

Ulusal Westminster Bankası resmi olarak kendi tüzüğü ve kişisel kimliği ile kurulana kadar bir dizi dönüşüm sürdü. Üç geniş oklu rozet, neredeyse finansal kuruluşun kuruluş yılında bir amblem olarak kabul edildi — 1968’de, sadece 1970’te aktif olarak çalışmaya başlamasına rağmen.

Varlığı boyunca, büyük bir bankacılık yapısı yalnızca karlar, genişlemeler, satın almalarla ilişkili yüksek seviyeler yaşamamış, aynı zamanda sermayenin yeniden yapılandırılmasında ciddi çöküşler yaşamıştır. Banka, 2017’de Rus KGB’nin kara para aklama skandalına karışmıştı. Sayısız durgunluk ve dalgalanma nedeniyle kimliğini defalarca değiştirdi. Şimdi tarihinde dört amblem var.

1968 — 2003

Üç bankanın yeni bir organizasyonda birleştirilmesi konularının hukuki çözümünün tamamlanmasının ardından kendi ikonuna kavuştu. Geliştiriciler birleştirmeye odaklandı ve bir daire içinde birbirini takip eden üç geniş ok içeren bir varyant oluşturdu. NatWest’i oluşturan Westminster Bank, District Bank ve National Provincial Bank’ı temsil ettiklerine inanılıyor. Aynı zamanda, işaretin başka bir konsepti daha var: Finans sektöründeki para arzının sonsuz dolaşımının bir sembolü.

Üçgen çizgiler, merkezde beyaz bir eğirici veya çark benzeri su değirmenleri ile negatif bir boşluk oluşturacak şekilde bağlanmıştır. Görünüşe göre üç bıçak, onları bir daire içinde birbirine geçirerek para kazanıyor. Sağ tarafta bankanın üç satırla yazılmış genişletilmiş adı var — «National Westminster Bank».

2003 — 2014

Tasarımcılar ana unsurları yeniden düzenlediler ve onlara renk kattılar. Oklar bir tarafta kırmızı, diğer tarafta pembedir. Yazı artık beyaz ve arka plan koyu mor. Yazarların uzun harflerle «NatWest» adının kısaltılmış bir versiyonunu kullandığını unutmayın.

2014 — 2016

2014 yılında banka, üç geniş kırmızı ok ve bir mor yazıdan oluşan yeni bir logoyu onayladı. Bunu yapmak için, geliştiriciler arka plan rengini harflere aktardılar ve tabanı beyaz yaptılar.

2016 — günümüz

Yönetim, logoyu modernize etmek ve geniş bir anlam vermek için yeniden tasarladı. Sonuç olarak, okların hacimsel küpler olduğu ortaya çıktı. 3B formatı, işaretin konseptini değiştirdi. Şimdi, her bankacılık yapısının çok yönlülüğünü, çok çeşitli karmaşık hizmetleri kişileştiriyor. Aynı zamanda geometrik şekiller, NatWest’i oluşturan finansal kurumların birliğini göstermektedir. Tasarımcılar, kenarları vurgulamak için gradyanlı pembe bir renk kullandılar. Yazıyı olduğu gibi bırakıp büyük ikonun altına koydular.

Logo yazı tipi ve renkleri

Logonun evrimi, banka felsefesinin bir dizi genişlemesidir. İlk başta geniş oklar üç kurumun birliğini ve para dolaşımını simgeliyorsa, şimdi bunlar küplerin bir parçası haline geldi. Kutular da «tek bir pakette» çeşitli bankacılık hizmetlerini ve yapıda büyük ölçekli bir artışı iletiyor. Renk düzeni de monokromdan çok parçalıya kadar değişiyordu.

Grafik bölümden farklı olarak logo metni değişmedi. Tasarımcılar her zaman Overpass Bold’u anımsatan bir yazı tipi kullandılar — ücretsiz, şık, sans serif ve «t» harflerinin üst kısmı eğimli. Yaratıcısı Red Hat, Inc.’dir.

Ancak palet renkliydi. İlk amblem siyah ve beyazdır. Sonraki renkler çeşitli renkleri ve spektrumlarını içerir: dört varyasyonda kırmızı (# de3c55, # d00028, # d30311 ve # fb001f), üç tonda mor (# 231744, # 390752 ve # 4a0461). Pembe skala, gradyan geçişlerinde sunulmuştur.