Nest Logo

Nest Logo

Nest, ev izleme ve insan etkileşimi için akıllı elektronik ürünler markasıdır. Akıllı saatler, akıllı hoparlörler, akıllı ekranlar, akıllı kilitler, akıllı kameralar, yönlendiriciler, duman dedektörleri, termostatlar, güvenlik sistemleri gibi ev ürünleri sunmaktadır. Marka, 2010 yılında Tony Fadell ve Matt Rogers adlı iki mühendis tarafından kuruldu. İlk olarak Nest Labs’a aitti ve ardından Google LLC’nin mülkü oldu.

Anlam ve tarih

Nest Logo Tarih

Bu, programlanabilir ve kendi kendine öğrenen bir elektronik ürün olan Nest Learning Thermostat sunan ilk markalardan biri olan çok ilginç ve yenilikçi bir markadır. Cihaz, Wi-Fi desteğine sahiptir ve iç mekan ısı tasarrufunu izler. Isıtma ve soğutma sistemlerinin açılıp kapanmasını bağımsız olarak ayarlayarak ev sahiplerinin faaliyetlerini, yaşam tarzlarını ve programlarını öğrenir. Marka, Google’a taşındığından beri akıllı ürün yelpazesini hoparlörler, saatler, kilitler, ekranlar, kameralar, duman ve karbon monoksit dedektörlerini içerecek şekilde genişletti.

Marka, var olduğu süre boyunca, üretim sürecinde birkaç optimizasyon gerçekleştirdi: sürekli olarak ürün listesini iyileştiriyor ve artırıyor. 2012’de İnternet devi onu 3 milyar dolardan fazla satın aldı. O zamanlar, şirketin yaklaşık 130 çalışanı vardı ve 2014’ün sonunda, bir yıl sonra — 1100, zaten 280 kişi vardı.

2018’de, hizmet ayrı bir bağımsız işletme olarak var olmaktan çıktı ve mevcut adını alarak Google bölümünün yapısına tamamen dahil edildi. Kariyerindeki en önemli adımlar, sahip olduğu iki logoya da yansıdı.

2010 — 2018

Şirketin ilk logosu, kendi teknik cihazlarına sahip bağımsız bir üretim ve ticaret birimi olan Nest Labs dönemine dayanmaktadır. Görsel tanımlama işareti basit, pürüzsüz bir yazıya benziyordu. Tutarlı, kesilmiş harflerle basılmış bir metindi. Semboller, bir iç köşesi olan «e» haricinde, keskin köşeler olmaksızın düzene sokulmuş, yuvarlatılmıştı. «N», «e» ve «s» harfleri bir noktada basitçe dokunurken, «s» ve «t» birbirine düzgün bir şekilde aktı: sondan bir önceki harfin kıvrımı, sonuncunun çapraz çubuğuna geçti.

2018 — günümüz

Bu sırada Google Home markası ortadan kayboldu ve logoda yansıtılan Google Nest ortaya çıktı. Dahası, her şey yeniden adlandırıldı — yalnızca ticari marka değil, aynı zamanda her bir mal birimi. Yani dev şirketin tek marka ev ürünleri var. Buna göre, Google işareti kişisel sembollerde belirdi — parlak «G» harfi. Birkaç renk parçasından oluşur: mavi, yeşil, sarı ve kırmızı. Parlak kurumsal paletin aksine, yazının ikinci yarısının gri rengi solmuş görünüyor. «Yuva» sözcüğü, yazım kurallarına göre büyük harf olan «N» dışında, ince küçük harflerle yürütülür.

Logo yazı tipi ve renkleri

Öncü firmanın logosu komplikasyon yönünde değişti. İlk versiyonda tek bir kelime varsa, 2018’den sonra farklı renklerde büyük bir «G» harfi şeklinde bir simge belirdi. Tasarımcılar ayrıca yazı tipini değiştirerek görsel olarak daha basit hale getirdi. Bu değişikliğin markanın kimliği üzerinde ciddi bir etkisi oldu: Google ile olan ilişkisi vurgulanırken, yerel adı Nest ise görsel olarak göze batmayacak hale geldi.

İlk olarak amblemde Akkurat ailesinden modifiye edilmiş bir grotesk kullanıldı. Tasarımcılar «n» harfinin kuyruğunu kestiler ve aerodinamik bir şekle sahip mükemmel yarı ovali elde ettiler. Sans-serif yazı tipinin yazarı Swiss Laurenz Brunner’dır, çıkış tarihi ve yeri — 2004, Lineto dökümhanesi. Modern sürüm, basit bir ince kesilmiş yazı tipi Fuller Sans DT’ye sahiptir.

Logonun renk şeması, sakin gri tonlarından (yazı) ve kırmızı, yeşil, mavi ve sarının zengin tonlarından (simge olarak işlev gören «G» harfi) oluşur.