New Balance Logo

New Balance Logo
New Balance Logosu PNG

New Balance, New Balance Athletics, Inc.’e ait efsanevi bir markadır. 1906’da William J. Riley tarafından Boston, Massachusetts’te kuruldu. Artık her türden spor giyim ve spor ayakkabı yapımında uzmanlaşmıştır. Ayrıca her satır için ana olandan ayrı bir logo oluşturulmuştur. Ve bunun hakkında ikonik, etkili ve basit olduğunu söyleyebiliriz — satışa yardımcı olan örnek bir ticari marka.

Anlam ve Tarihçe

New Balance Tarih
New Balance Logosunun Hikayesi

Markanın amblemi, temsil ettiği spor ayakkabılar gibi zamansız görünüyor. Üstelik logo neredeyse yarım asırdır temel yapısını, şeklini ve görünümünü korumuştur. Markanın kendisi, orijinal adı New Balance Arch Support Company’yi aldığında 1906 yılına kadar uzanıyor. Bu tür ayakkabılarla koşarken rahatlığı ve dengeyi garanti eden esnek kemer destek teknolojisine dayanan ayakkabının yapısından kaynaklanmaktadır. Bu önce şirket adına sonra da sembollerinde aktarıldı.

1972 — 2006

New Balance Logo 1972-2006

1972 yılına kadar, ticari markanın kendi kalıcı logosu yoktu: çok daha sonra kullanılmaya başlandı. Grafik kısım, New Balance şirketinin adının kısaltması olan bir kısaltma içerir. Logo, Terry Heckler tarafından tasarlandı.

Tasarımcı dinamikleri temel aldı ve onu «N» ye uygulanan 12 hız işareti şeklinde somutlaştırdı. Siyah ve beyaz şeritler birbiri arasında geçiş yaparak yarık şeklinde şık bir örgü oluşturur. «B» nin böyle bir şeyi yoktur. Düz siyah bir işaretleyiciden oluşur. Her iki harf de büyük harftir ve sağa doğru eğiktir, bu da hareketi ve koşmayı açıkça ifade eder.

Metin yarısı, yalnızca küçük harfleri içeren «Yeni Bakiye» ifadesini içerir. Pürüzsüz, aerodinamik, sade, sans serifler. Yazıt, grafik öğenin altında bir satırda bulunur.

2006 — 2008

New Balance Logo 2006-2008

2006 yılında şirket küçük bir yeniden tasarım gerçekleştirdi. Sonuç olarak, amblem daha az hız işareti (on ikiden altıya düşürüldü) ve koyu kırmızı bir renk aldı. Bu markanın özel spor ayakkabılarının verdiği enerji, parlaklık, duygusal ve fiziksel dalgalanma vurgusu böyle ortaya çıktı.

2008 — günümüz

New Balance Logo 2008-şimdi

Bu dönemin versiyonunda, etiketlerin sayısı tekrar değişti — şimdi bunlardan dört tane var. Renk de değişti: logo, açık kıpkırmızıya yakın kırmızı bir ton aldı. Aksi takdirde, her şey açılış varyasyonundaki ile aynı kalır.

Amblem

New Balance Amblem

Marka isminin sembolizmi çok basittir: içinde gereksiz unsurlar yoktur. Görsel aralık, entegre bir bilgilendirme ve pazarlama aracı olacak şekilde oluşturulmuştur.

Orijinal versiyon, yetenekli bir sanatçı-tasarımcı, Starbucks, Rainier Beer, K2, Cinnabon, Panera Bread ve daha fazlası gibi ünlü markaların yazarı Terry Heckler tarafından geliştirildi. Üstelik en önemli bilgileri harf ve satırların yardımıyla aktarmayı başardı: amaçlı ileriye doğru hareket, son teknoloji sayesinde elde edilen denge. Logo, kısaltmanın eğimi ve özel işaretler — zaman zaman sayısı azalan sözde yüksek hızlı izler nedeniyle oluşturulur.

Yazı Tipi ve Renkler

New Balance Logo

Logoda kullanılan yazı tipi, ITC Avant Garde Gothic Demibold’a benzer. Yaratıcısı, Avant Garde dergisi için yazı tipini öneren Herb Lubalin’dir.

New Balance’ın renk şeması her marka yeniden tasarımında değişti, ancak her zaman tek bir palet etrafında dönmüştür — beyaz, kırmızı ve siyahın bir kombinasyonu. İlk versiyon tek renkli, modern versiyon daha çeşitlidir ve hem siyah hem de beyaz ve kırmızı ve beyaz renklerin bir kombinasyonundan oluşur.