New Orleans Pelicans Logo

New Orleans Pelicans Logo
New Orleans Pelicans Logosu PNG

Takım 1988’de kuruldu. 2002’ye kadar Amerika’nın en basketbol eyaletlerinden biri olarak kabul edilen Charlotte, Kuzey Carolina’da bulunuyordu. NBA’nin 1989’da gelişi sürpriz olmadı. Ancak insanlar, daha önce hiç kimsenin böyle bir kombinasyonda görmediği yeni kulübün renkleri karşısında gerçekten şaşırdılar. Doğal ortamda mor olanla birlikte yeşilimsi mavi renk görülmez. Ancak 90’lar tam köşedeydi, bu yüzden çok yakında, yeni ekibin yeniliği diğer kuruluşlar tarafından benimsendi. Bu nedenle, beş yıldan daha kısa bir süre sonra, Vancouver ve Detroit gibi basketbol takımı, San Jose hokeyi, Florida beyzbolu ve Jacksonville futbolu, aynı tarif edilemez mavi tonunu gösterdi.

İsme gelince, takımın sahibi başlangıçta kulübü Charlotte Spirit olarak adlandırmayı planladı, ancak taraftarlar Hornets’e oy verdi. Bu isim, Amerikan kolonilerinin bağımsızlığı için savaş sırasında İngiliz birliklerine şiddetle direnen şehrin tarihiyle doğrudan ilgilidir. İngiliz general Cornwallis’ten Marquis, «Bu şehir gerçek bir eşek arısı yuvası,» dedi.

Yeni milenyumun başında takım bazı sorunlar yaşadı. Hornets, şehir yetkililerinin yeni bir arena inşa etmelerine yardım etmelerini istedi, ancak yetkililer takım sahibi George Shinn ile işbirliği yapmayı reddettiler. Muhafazakâr şarlatanlar, oybirliğiyle biraz abartılı Shinn’den nefret ediyordu ve beyin çocuğunu satmayacağı için Hornet’leri başka bir şehre taşımaya karar verildi.

2002’de New Orleans — neşeli, kozmopolit, parlak ve fakir bir Amerikan bölgesi taşındıkları şehir haline geldiğinde oldu. New Orleans’ta Hornets adı artık aynı tarihsel geçmişe sahip değildi, ancak duygusal ekibin sahibi onu korumaya karar verdi. . Ana renkler aynı kaldı, sadece altın rengi eklendi. 2004’te alternatif bir sarı form ortaya çıktı. Ve 2005’te Katrina Kasırgası New Orleans’a geldi ve bu şehirde kalmak basketbol ve yaşamla pek uyumlu değildi. Hornets, New Orleans’ta arenaları restore edilirken iki sezon geçirdikleri Oklahoma Şehrine gitmek zorunda kaldı. Aynı zamanda, takım resmen New Orleans / Oklahoma City Hornets’e oldukça ezici bir isim aldı. New Orleans takma adı ev formundan kayboldu, ancak OKC (Oklahoma City) harflerinin bulunduğu bir amblem ortaya çıktı.

Hornets 2007’de New Orleans’a geri döndü ve bir yıl sonra markalarını biraz değiştirerek mavi rengi biraz daha mavileştirdiler. Pelicans amblemi de değiştirildi. Tasarımcılar yerel özgüllüğü yansıtan iki küçük logo eklediler — Fleur-de-lis (sömürgecileri şehri inşa eden Bourbonian Fransa’nın sembolü) ve trompet (caz sembolü) NOLA (New Orleans, Louisiana) kısaltması ile.

2013/14 sezonundan önce, kulüp Hornets serisini terk etti ve adını New Orleans Pelicans olarak değiştirdi. Charlotte’tan diğer NBA takımı Charlotte Hornets, Hornets adını aldı. Pelicans ismi lehine yapılan seçim rahatlıkla anlatılıyor. Gerçek şu ki, Kahverengi Pelikan Louisiana eyaletinin sembolüdür. Hayvan hem devlet bayrağında hem de devlet mühründe tasvir edilmiştir.

Pierre the Pelican, New Orleans Pelicans’ın maskotudur.

Anlam ve Tarihçe

New Orleans Pelicans Logo Tarih
New Orleans Pelicans Logosunun Hikayesi

Eskiden Charlotte Hornets olarak bilinen New Orleans Pelikanları, bir zamanlar çizgi film eşek arısı amblemini takıyordu. Ancak bu uzun sürmedi: 2014’te, ilerici görünen ve mevcut isme karşılık gelen farklı bir sembol kabul edildi. Takımın imajı, Louisiana’nın basketbol tarihindeki modern çağı başlatan yeni sahibi Tom Benson tarafından ele alındı.

1989 — 2002

Charlotte Hornets Logo 1989-2002

Erken Charlotte Hornets amblemi, keskin bir iğneye sahip mavi bir eşek arısını tasvir eder. Görüntü antropomorfiktir çünkü böceğin kolları ve bacakları vardır. Bir spor temasının nitelikleri de vardır: beyaz spor ayakkabılar ve kahverengi bir top. Logoyu bir basketbol kulübü ile ilişkilendiriyorlar. Aynı işlev, iki parçaya bölünmüş olan ve yukarıdaki ve altındaki çizimi çevreleyen “CHARLOTTE HORNETS” ibaresi ile gerçekleştirilir.

2003 — 2008

New Orleans Hornets Logo 2003-2008

2002-2003 sezonunda, franchise Louisiana’ya taşındı ve New Orleans Hornets olarak tanındı. Yer değiştirmeden sonra, amblem neredeyse hiç değişmedi: tasarımcılar topu sadece sarıya boyadılar, şehrin adını güncellediler, yazı tipini değiştirdiler ve eşek arısının göğsündeki «H» harfini daha belirgin hale getirdiler.

2009 — 2013

New Orleans Hornets Logo 2009-2013

Düzen ve tasarım bir önceki logodan alındığı için 2009 — 2013 yıllarında logoda yapılan değişiklikler grafikleri iyileştirmek için yapılmıştır. 2009’da çizgi film eşek arısı, takımın resmi maskotu Hugo the Hornet’e benzedi. Mavi daha koyu bir renk aldı. Resimde mavi ve lacivert renkler daha parlak hale geldi ve top daha doğal kontür ve renk kazandı. Tek değişiklik, eşek arısının göğsünde bulunan «Charlotte H» yazısının «NOLA» («New Orleans») yazısıyla değiştirilmesiydi.

2014 — günümüz

New Orleans Pelicans Logo 2014-şimdi

Aralık 2012’de kulüp ismini Pelicans olarak değiştireceğini açıkladı. Yeniden markalaşma, kulübün Charlotte’ta başlayan ve New Orleans’a taşınan franchise’dan ayrılmasına izin verdi. Hornets takma adı, tarihi anavatanına geri döndü ve aynı adı taşıyan başka bir takımın temeli oldu. New Orleans Pelicans, 2013-2014 sezonunda, retro versiyonlardan tamamen farklı olan yeniden tasarlanmış bir logo ile giriş yaptı. Lacivert, altın, kırmızı ve beyaz renkler yenileri oldu. Ayrıca Pelican, basketbol takımının sembolü haline geldi. Şimdi New Orleans Pelicans amblemi standart olmayan bir forma ve mavi bir arka plana sahip, üstünde beyazla yazılmış «New Orleans» yazısı var. Hemen altında beyaz pelikan başı ve altın kanatlar var. Kırmızı bir gagada, hayvan altın bir top tutar. En altta, yarım daire içinde kırmızı zemin üzerine beyaz Pelikanlar kelimesi vardır. Altın bir çerçeve aynı zamanda tüm New Orleans Pelicans logosunu çerçeveler.

Amblem

New Orleans Pelicans Amblem

Modern kulüp tabelasında bir pelikanın baş ve kanatları (önden görünüm), altın renkli bir basketbol topu, mavi arka plan üzerinde beyaz «YENİ ORLEANS» ve «PELİKAN» kelimesini içeren kırmızı yarım daire bulunur. Yukarıda, fleur-de-lis olarak bilinen kırmızı zambak çiçeği var.

Tasarım, marka stüdyosu RARE tarafından geliştirildi. Yeni bir kavram seçen uzmanlar, pelikanın Louisiana’nın eyaletini temsil ettiği ve mühründe ve devlet bayrağında bulunduğu gerçeğinden yola çıktı. Çizimin uyumlu görünmesi için sanatçılar kanatlara odaklandılar. Aynı zamanda, büyük gagaya odaklanmak istemedikleri için kuş profilinden kaçınmaya çalıştılar.

Yazı Tipi ve Renkler

New Orleans Pelicans Logo

“YENİ ORLEANS” ifadesi stilize antika bir yazı tipiyle yazılmıştır. Beklenenden daha fazla serif var: sadece harflerin sonunda değil ortasındalar. «PELICANS» kelimesi basit bir sans serif yazı tipidir.

Renkler resmi kulüp paletine göre seçilir. Her birinin belirli bir anlamı vardır ve New Orleans bayrağında yer alır. Örneğin kırmızı, pelikanın boğazının altındaki kan damarlarını simgeler. Amblemde altın ve lacivert ile tamamlanmaktadır.