New Orleans Saints Logo

New Orleans Saints Logo

New Orleans Saints, profesyonel bir futbol takımıdır. NFC Güney Bölümünü temsil eden NFL’nin bir üyesidir. Resmi olarak 1967’de kuruldu, ancak 1966’da kuruldu. Ekip, Louisiana Eyaleti, New Orlean’da bulunuyor.

Franchise, Kongre Üyesi Hale Boggs, Senatör Russell Long ve Ulusal Futbol Ligi komiseri Pete Rozelle ile resmi olmayan bir anlaşma yapan New Orlean girişimci Dave Dixon tarafından oluşturuldu. Kurucuları arasında John W. Mecom Jr. ve New Orlean topluluğu da bulunmaktadır. Kulübü 1985 yılına kadar yönettiler.

Sonra işadamı Tom Benson tarafından satın alındı. Bu, Senatör Edwin W. Edwards’ın, ekibin Florida Eyaleti, Jacksonville’e taşınmak zorunda kaldığı için New Orleans Azizlerinin satışın eşiğinde olduğu şeklindeki açıklaması nedeniyle yapıldı.

Benson büyük bir iş zekasına sahip olduğundan, her şeyin mahvolabileceğini fark etti. Üstelik, istikrarlı olmayan petrol fiyatı nedeniyle derin bir ekonomik gerileme dönemi oldu. Ardından franchise satın alma niyetini açıkladı. NFL, 31 Mayıs 1985’te kararını onayladı. Daha sonra halefi Gayle Benson, kulübün yöneticisi oldu ve 2018’den beri sahibi.

Takım adı hakkındaki karar, New Orlean yetkilileri tarafından düzenlenen bir taraftar teklifine dayanıyordu. Ancak bu kadar çok olmasa bile, NFL komiseri Pete Rozelle 1 Kasım’da All Hallows’da kuruluşuyla ilgili haberi duyurduğu için Azizler olarak adlandırılacaktı. New Orlean caz mirası da büyük bir rol oynadı: ünlü müzik eseri When the Saints Go Marching In ile karşılaştırın.

Anlam ve Tarih

New Orleans Saints Logo Tarih

New Orleans Saints logosu, şehir ile aynı grafiği temsil ediyor. Fleur-de-lis (tasarım öğesi böyle adlandırılır) megapolis’in Fransız kurucularına bir saygı duruşu niteliğindedir. Hanedan zambağı, Fransa ve diğer Avrupa ülkelerinde çeşitli amblemlerde bulunabilir. Franchise, modern versiyonunu benimsedi — minimalist ve son derece basit. Logonun ana renk şeması siyah, beyaz ve eskitilmiş jelleşmenin rengidir.

1967 — 1999

New Orleans Saints Logo 1967-1999

Spor kariyerinin bu döneminde kulüp şık bir zambak kullandı. Bu sembol, New Orlean ve dünyaca ünlü Bourbon Evi’nin de içinde bulunduğu Fransız Kraliyet Ailesi’ne özgüdür. New Orleans Saints logosunun ilk versiyonu siyah-beyaz bir çerçeveyle siyah olarak yapıldı: açık iç çizgi geniş ve koyu dış çizgi dardı.

2000 — 2001

New Orleans Saints Logo 2000-2001

2000 yılında fleur-de-lis tasarımı güncellendi. Bir öncekine göre daha keskin ve daha belirgin hale geldi. Siyah, altın rengi ile seyreltildi. Karanlık ana hatlar genişletildi ve çok daha geniş hale getirildi.

2002 — 2011

New Orleans Saints Logo 2002-2011

New Orleans Saints logosunun bu versiyonu, biraz farklı bir eski altın tonunu temsil ediyor. Logo platinleştirildi ve bu ona onurlu bir zaman kazandırdı. Geri kalanına gelince, hiçbir şey değişmemişti: grafik öğeler aynı stile ve boyuta sahipti.

2012 — 2016

New Orleans Saints Logo 2012-2016

2012’de tasarımcılar logo renk düzenini yeniden gözden geçirdiler ve renkleri azalttılar. Şimdi altın hanedan sembolü daha da yaşlı görünüyor ve Fransız kraliyet evinin temasıyla birlikte çalıyor.

2017 — günümüz

New Orleans Saints Logo 2017-şimdi

Fleur-de-lis’in şu anki sürümünde açık bir altın rengi var. Yeni New Orleans Saints logosu, öncekiyle neredeyse aynı. Tek fark, renk şeması yoğunluğuna bir ton eklenmiş olmasıdır. Zambağın dış hatları geniş ve iç hatları dardır.

Amblemin yazı tipi ve renkleri

New Orleans Saints logosu, futbol takımının bulunduğu şehrin armasını yansıtır. Üç yapraktan oluşan bir burbon zambağı olan fleur-de-lis’i gösterir. Birçok ülkenin kültüründe, telif hakkı ve yüksek sosyal statüyü sembolize eder. Hanedanlık armaları bağlamında çiçek; dürüstlük, adalet ve umut demektir.

Amblem minimalist bir tarzda yapılmıştır çünkü fleur-de-lis dışında hiçbir şey yoktur. Grafik görüntünün farklı zamanlarda kullanılan beş versiyonu vardır. Güncellenen renk şeması ve çizgi uzunluğu ve genişliğinde küçük bir fark dışında, ilk ve son seçenekler çok benzer. Modern zambak, 1967’de olduğundan daha kompakt bir şekle sahiptir.

Tasarımcılar New Orleans Saints için yazı tipini tasarlamadılar çünkü kendilerini logonun sadece grafik kısmıyla sınırlamaya karar verdiler. Yazıtların olmaması oranlar, mükemmel simetri, derin sembolizm ve uyumlu renk seçimi ile telafi edilir.

Fleur-de-lis tabanı pişmiş sütün gölgesinde boyanmıştır. 2017 amblemi, 2012’den beri kullanılandan daha sıcaktır. Ana hatlar geleneksel olarak geniş ve siyahtır. Beyaz bir şerit, çerçevedeki iki koyu çizgiyi ayırır.