New York Giants Logo

New York Giants Logo

New York Giants — ligin Ulusal Futbol Konferansı (NFC) Doğu bölümünün üye kulübü olarak Ulusal Futbol Ligi’nde (NFL) yarışan profesyonel bir Amerikan futbol takımıdır. 1925’te kuruldu. Takım ev maçlarını East Rutherford, New Jersey’de oynuyor.

Kulübün ilk sahibi Tim Mara’ydı; New York için NFL franchise’ını 500 $ ‘a satın aldı. Takımın sahibi 1959’da ölünceye kadar. Mara, Devleri oğulları Jack ve Wellington’a bıraktı. 1964’e kadar ekibe ortak oldular.

1965’ten 1990’a kadar ekip, hissesini 1991’de 80 milyon dolara Bob Tisch’e satan Wellington ve Tim J. Mara’ya aitti. O zamandan beri, franchise yalnızca Mara ailesine ait değil. 2005’ten günümüze, John Mara ve Steve Tisch takımın ortak sahibidir.

Sahibi Tim Mara, takımı beyzbolun New York Giants’ın evi olan Polo Grounds’ta oynayacağı için Giants’a karar verdi. Mara, sahibi Charles Stoneham’ın 1919’da New York Giants adlı profesyonel bir futbol takımını organize edip terfi ettirdiği için, Giant’ın adını şehrin Major League Beyzbol takımından “ödünç aldı”. Orijinal Devler, adlarını şehrin dev binalarından almıştır.

Anlam ve Tarih

New York Giants Logo Tarih

New York Giants, ikonik tarihleri ​​boyunca birkaç logo denedi. Devlerin logoları üç farklı kavram etrafında dönmüştür:

«Dev» bir futbolcu pas atmaya hazırlanıyor.

«Devler» kelimesi.

New York’un baş harflerinde varyasyonlar.

Takımın resmi renkleri beyaz, kırmızı ve koyu mavidir. Bu renkler, ilk 25 yıl dışında ve logoda kırmızı olmadığı 1955-1976 yılları dışında neredeyse her zaman kullanıldı. Yazı tipi bireyseldir ve harfler küçüktür.

1945 — 1949

New York Giants Logo 1945-1949

New York Giants, bu dönemde dev bir oyun kurucu imajını kullandı. New York silüetine karşı geçiyor, sağ kolu pas atıyor ve sol kolu yana doğru uzatılmış. Üniformalı oyun kurucu sarı-turuncu zemin üzerinde duruyor. Beyaz bir «NEW YORK FUTBOL DEVLERİ» yazısı onu çevreliyor. Aşağıda (gökdelen silüetlerinde) lacivert gölgeler var. Giants logosu oval ve futbol şeklindedir.

1950 — 1955

New York Giants Logo 1950-1955

1950’de, Marie Barclay Steinmuller tarafından oluşturulan logonun başka bir tasarımı onaylandı. Logoda yine futbolu atmak üzere olan bir Giant’s Oyun Kurucu yer aldı, ancak stil ve renk düzeni değiştirildi. Logo daha modern hale geldi ve renkleri kırmızı, mavi ve beyazdı. Oyuncunun formasına «Devler» ve alt kısımda (binaların arka planına karşı) «1950» yazısı eklendi. Temel detaylar aynı kaldı.

1956 — 1960

New York Giants Logo 1956-1960

Bu sürüm yine dev bir mavi oyun kurucu konseptini tasvir ediyor ve bu da takımın takma adıyla oynamayı sağlıyor. Aradaki fark, oyun kurucu kulelerinin New York’un ana gökdelenlerinin değil Yankee Stadyumu’nun yukarısında olmasıdır. Yankee Stadyumu, 1956’dan 1973’e kadar takımın eviydi. Logodan kırmızı rengi çıkardılar ve beyaz ve maviyi korudular. Ayrıca oyun kurucunun imajı artık tam uzunlukta değil; şimdi yarı uzunlukta.

1961 — 1974

New York Giants Logo 1961-1974

1961’den itibaren, yenilenen New York Giants amblemi olarak stilize bir mavi «NY» kullanıldı. Küçük harfler «NY» New York’u temsil eder. «Y» harfinin grafiksel olarak uzatılmış ayağı öne çıkarak «n» için özel bir platform oluşturur. Logonun rengi laciverttir.

1975

New York Giants Logo 1975

1975’te tasarımcılar New York Giants logosunun unsurlarının tasarımını yeniden değerlendirdiler. Bu nedenle, düz mavi «NY» yerine stilize harfler önerdiler ve ince beyaz bir orta çerçeve eklediler. Yazı tipini de değiştirdiler ve küçük harfleri büyük harflerle değiştirdiler. «NY» harfleri New York’u temsil eder.

1976 — 1999

New York Giants Logo 1976-1999

Bir yıl içinde New York Giants amblemi yeniden güncellendi. Büyük harf «NY», bir sezon sonra yerini, beyaz zemin üzerine lacivert ve ince kırmızı bir çerçeveye sahip olan takım takma adı aldı. Buluşma noktalarında tüm unsurlar birleşiktir. Harflerin altında takım takma adıyla aynı renkte geniş bir alt çizgi vardır. Bu değişiklik, ekibin operasyonlarını New Jersey’deki Meadowlands’a taşımasıyla başladı.

2000 — günümüz

New York Giants Logo 2000-şimdi

2000 sezonunda, kulüp 1961 tarihli eski logolarından birine geri dönmeye karar verdi. Küçük harfli «NY», New York Giants’ın ana logosu olarak geri döndü. Stilize bir koyu mavi ve kırmızı süslemeyi güncellediler. Yandan çıkan «y» harfinin bir ayağı orijinal logodaki ile aynı görünüyor.

Amblemin Yazı Tipi ve Renkleri

New York Giants 2000 yılından beri yalnızca iki harf içeren bir metin amblemi kullanıyor: «n» ve «y». Bu onun vatanseverliğinin bir göstergesi ve modaya bir övgüdür çünkü spor alanında şehrin adına atıfta bulunan logolar popülerdir.

«NY» kısaltmalı ilk kulüp rozeti 1961’de New York Giants’ta göründü. Amblemin yerine «DEVLER» ibaresi gelene kadar birkaç kez dönüştü. Yeniden canlanmanın ardından, «NY» harflerinin birleşimi ince kırmızı bir dış hat aldı. Bu sürüm, takımın 1961’den önce sahip olduğu logolardan önemli ölçüde farklıdır. İlk kimlik unsurları arasında New York gökdelenleri veya Yankee Stadyumu’na karşı topa sahip bir futbolcu vardı.

Logo, özellikle New York Giants için 1961’de tasarlanmış kişiselleştirilmiş bir yazı tipi kullanıyor. Her iki harf de küçük harfli, kalın, kenarları yuvarlatılmış ve dikdörtgen şeklinde. Alt yatay çizgi «y» sola doğru uzanır ve doğrudan «n» nin altından geçer.

Renk şeması klasiktir: harfler için koyu mavi, anahat için kırmızı ve arka plan için beyaz. Kırmızı çizgi, mevcut logo ile takımın 1961-1974’te kullandığı versiyon arasındaki tek farktır.