New York Mets Logo

New York Mets Logo
New York Mets Logosu PNG

New York Mets, Amerikan profesyonel bir beyzbol kulübüdür. East Division NL’nin bir üyesi olarak MLB’ye dahil edilmiştir. Ekip 1961 / 1962’de kuruldu ve New York’ta bulunuyor.

Takımın görünümü, iki MLB ekibinin yer değiştirmesiydi ve bu da şehrin imajını olumsuz yönde etkiledi. Sonuç olarak, 1957 sezonundan sonra New York’tan ayrılan kulüplerin yerine ilk genişleme franchise’larından biri kuruldu.

Takımın ilk sahibi Joan Whitney Payson’dur. Franchise 1975’e kadar ona aitti ve ardından Charles Shipman Payson’a transfer oldu. 1980’lerde Doubleday & Co ve ardından Nelson Doubleday Jr. ve Fred Wilpon tarafından satın alındı. Wilpon 2002’den beri tek başına imha ediyor.

Kulübün adı New York Metropolitleri onuruna verilmiştir. Kurucuları halktan uygun bir isim seçmesini istemiş ve bu da 2.563 posta mesajı ve 9.613 teklifle sonuçlanmıştır. İngilizce «metro» nun kısaltılmış hali olan Mets’in de aralarında bulunduğu on versiyon vardı.

Anlam ve Tarihçe

New York Mets Logo Tarih
New York Mets Logosunun Hikayesi

George Weiss, medyada reklam amaçlı bir logo fikir yarışması duyurdu. Pek çok insan cevap verdi. Franchise sahibi en sevdiği seçeneği seçti. Ünlü bir karikatürist olan Ray Gatto yazdı. Fikrini kullanarak, kendi fikrini de ekledi ve Spencer Marketing Services’in sanatçısı Lon Keller’dan konsepti geliştirmesini istedi. Nihai logo 1962’de çıktı ve o zamandan beri neredeyse hiç değişmedi: sadece üç küçük değişiklik vardı.

Logonun kendisinde her bina ve unsurun değeri vardır. Sol — kilise kulesi, Brooklyn’in sembolizmi ve kiliseler alanı; soldan ikinci bina, Brooklyn’in en yüksek binası olan Williamsburg Savings Bank; yakınlarda Woolworth binası; en sağ köşede BM binası var.

1962 — 1992

New York Mets Logo 1962-1992

Sonunda sonraki tüm logoların prototipi haline gelen ilk logo, içinde Brooklyn manzarası olan turuncu bir beyzbol topuna sahip bir beyazı gösteriyor. Daha önce de belirtildiği gibi, binaların her biri gerçekten bu sıradadır ve gerçek yapılara karşılık gelir. Ön planda beyaz bir köprü görülüyor. Sol alt köşede iki küçük turuncu harf, «NY» ve tam ortada turuncu renkli «Mets» kelimesini görebilirsiniz.

1993 — 1998

New York Mets Logo1993-1998

Takımın ikinci logosu küçük renk güncellemelerinden geçti. Turuncu, mavi kadar koyu ve doygun hale geldi.

1999 — günümüz

New York Mets Logo 1999-şimdi

Başlangıçtan itibaren kulübün sembolleri, New York’un ikonik mimari objelerinin ve önemli gökdelenlerinin ana hatlarına sahiptir. Kiliselerin kuleleri, Williamsburgh Savings Bank, Birleşmiş Milletler, Woolworth, Empire State binaları mavi tonlarıyla tanınır. Stilize edilmiş ana hatların arka planında ünlü köprü görülebilir. Şehrin her köşesini birleştirme fikrini aktarır ve aralarında güvenli bir bağlantının sembolüdür.

Beyaz köprünün üzerinde, New York’un 5 ilçesinden önemli gökdelenlerin lacivert figürlerinde “Mets” yazısı sergileniyor. Kelime, kaligrafi el yazısı şeklinde sunulur. Soldaki «NY» harflerinin birbirine geçmesi silindi. Köprü açıklıkları genişledi. Beyzbol topunun şekli, içinden geçen iki karakteristik çizgi gibi korunur. Logonun dış kenarını çevreler. Takımın marka renkleri aynı kaldı — beyaz, mavi Dodgers ve turuncu Giants kombinasyonu.

Amblem

New York Mets Amblem

60 yılı aşkın bir süredir New York Mets logosunu hiç değiştirmedi. Onunla gurur duyuyordu çünkü efsanevi mimari simgeler biçiminde New York’un ruhunu yansıtıyordu. Ayarlamalar, neredeyse görünmeyecek kadar küçük ayrıntılarla ilgiliydi.

Amblem, iki farklı balıksırtı dikişine sahip bir arka beyzbol topuna ve yükselen gökdelenlerin silüetine sahiptir. Bunlar New York’taki kilit binalar. Büyüklüğünden bahsediyorlar ve spor takımının tüm şehir temsilcileri için ne kadar önemli olduğunun altını çiziyorlar. George Weiss’in isteği ve Ray Gotto’nun önerisi üzerine logo, Spencer Marketing Services’ten Lon Keller tarafından tasarlandı.

New York semtlerinin en önemli nesnelerini kullandı ve arka planlarına karşı, tasarım gereği tüm değerleri tek bir bütünde birleştiren bir köprü tasvir etti. Bir beyzbol kulübünün adı olan «Mets» kelimesini üstte beyaz bir sınırla yerleştirdi. Şehrin birliğinin bir sembolüdür.

Yazı Tipi ve Renkler

New York Mets Logo

1993 yılına kadar logoda iki tür yazı tipi vardı — isimdeki ilk kelime ve ikincisi için. «New York» dan türetilen «NY» kısaltması soldaydı ve serif yazı tipiyle — grotesk, sans serif — yazılmıştır. Halen amblemde bulunan “Mets” kelimesi tutarlı bir el yazısı metindir. Yuvarlak harflerle yürütülür.

Takımın imza paleti mavi, turuncu ve beyazdan oluşuyor. Her biri logoda kullanılıyor: binalar maviye boyanmış, dairenin kenarları, bir beyzbol topundaki izler ve kelime turuncuya boyanmış ve genel arka plan, köprü ve kenarlar beyazdır.