New York Yankees Logo

New York Yankees Logo
New York Yankees Logosu PNG

New York Yankees, ABD’deki en başarılı franchise. Major League Baseball tarihinde en çok kupa kazandı ve muhtemelen ülke dışındaki en ünlü beyzbol takımı oldu. Bunun yanında global bir markadır. 2017’de Forbes dergisi, kulübü MLB’de en değerli (3,7 milyar dolar) olarak sıraladı. Ulusal Futbol Konferansı’nda yarışan Dallas Cowboys’tan sonra ABD ve dünyadaki en değerli ikinci spor franchise’ları. Aynı zamanda tüm Avrupa futbol set-jeti geride kaldı. Yankees, MLB rekoru olan 27 Dünya Serisi Şampiyonası ve 40 Amerikan Ligi flaması kazandı.

New York Yankees, New York City Bronx ilçesinde bulunuyor. Takım, MLB’nin Amerikan Ligi Doğu bölümünde yarışıyor.

Franchise’ın geçmişi yaklaşık 120 yıla yayılıyor. Yankees kariyerine 1901’de Baltimore Orioles olarak Amerikan Ligi’nde başladı. 1903’te, kulüp New York Highlanders olarak yeniden adlandırıldı. Spor gazetecileri, manşetlere sığması daha kolay olduğu için 1904 gibi erken bir tarihte kulüp için Yankees lakabını icat ettiler. 1913’te, takımın sahipliğinin değişmesi ve New York’a taşınmasının ardından, kulüp resmi olarak şu anki adını — New York Yankees’i kazandı.

1970’lerin başlarında, Yankees ortası bir takımdı; ancak 1973, takım için önemli değişikliklerle kutlandı. 2010 yılında franchise’a sahip olan ünlü Amerikalı gemi yapımcısı George Steinbrenner tarafından satın alındı. 37 yıllık mülkiyeti, kulüp tarihindeki en uzun, en üretken ve karlı olanıydı. Nitekim, bu dönemde Yankees yedi Dünya Serisini kazandı. Bugün ekip, merhum George Steinbrenner ailesi tarafından yönetilen Yankee Global Enterprises, LLC’ye aittir.

Takım, ev sahibi maçlarını 1923’ten 1973’e ve 1976’dan 2008’e kadar kendi stadyumunda oynadı. 2009’da, takım Yankee Stadyumu adlı yeni bir basketbol sahasına taşındı. Eski tesis kapatıldı ve daha sonra yıkıldı. İnşaatın maliyeti, 1,2 milyar dolarlık vergi mükellefi sübvansiyonları ile 2,3 milyar dolardı.

Yankee Stadyumu, şimdiye kadarki en pahalı ve telafi edilen stadyumlar listesinde hakim durumda. Yankees, evlerinde ve deplasmanlarında milyonlarca seyirci tarafından ziyaret edilen spor tarihinin en mükemmel takımlarından biridir.

Anlam ve Tarihçe

New York Yankees Logo Tarih
New York Yankees Logosunun Hikayesi

New York Yankees logosu, her New Yorklu’nun aşina olduğu, sporda en çok tanınan logolardan biridir. Amblem, beyzbol takımının kendisinden daha eskidir. Logo kaynağının resmi bir sürümü var; ancak biraz tartışmalı görünüyor. Franchise’a göre logonun tarihçesi aşağıdaki gibidir. İlk kez, ünlü iç içe geçen harfler N ve Y 1909’da formaların ve kapakların sol kolunda belirdi. Logo, 1877’de Louis B. Tiffany tarafından tasarlanan gümüş kalkan şeklindeki Yiğitlik Madalyasından esinlenerek John’a sunuldu. İlk New York polisi McDowell, görev sırasında vuruldu. Takımın bir parçası olan Bill Devery, esasen birliği ve sportmenliği sembolize etmek için logoyu kamulaştırdı.

1904’e kadar, Yankees’in selefleri — New York Highlanders, üniformanın her göğüs kısmında ayrı ayrı oturan N ve Y harflerinin bulunduğu formalar giydiler. 1905’te kulüp yeni bir birbirine kenetlenen versiyonu benimsedi, ancak bugünlerde gördüğümüz logo değildi. Bu logo uzun sürmedi ve üç sezon sonra New York Highlanders yeni bir logo attı ve eskisine geri döndü.

1909’da, New York Highlanders’ın parça sahibi Bill Devery, N ve Y iç içe geçmiş logosunu geri getirmeye karar verdi. İlk önce, formanın sol koluna ve kapağa yerleştirildi. Logo orada beş yıl kaldı. 1917’de ince çizgiler lehine formadan çıkarıldı. Yankees logosu 1936 yılına kadar kapakta kaldı.

Yankees şapkası, modern pop kültürünün en belirgin şapkalarından biridir. Justin Bieber, LeBron James, Nelson Mandela, Tom Brady, Jay Z ve diğer ünlüler tutkulu Yankees cap adanmışlarıdır. Jay-Z’nin hit «Empire State of Mind» şarkısını duyan herkes orijinal dizeyi bilir: «Yankee şapkasını bir Yankee’nin yapabileceğinden daha ünlü yaptım.»

1901’den 1947’ye kadar olan dönemde, bu ekibin logolarında harfler baskındı. Çok çeşitliydi: tek, çift, ayrı, monogramlanmış, eğik ve düz. Genel olarak, beyzbol kulübü yönetimi, franchise’ın adı değiştiğinde isteyerek deneylere gitti. Ancak yeniden markalaşmaya rağmen, semboller hep aynı kaldı — «New York» kelimesinden alınan «N» ve «Y» nin bir kombinasyonu. Bununla birlikte, grafik logoların çağının başlamasıyla birlikte her şey çarpıcı biçimde değişti ve «Yankees» yazısı anahtar oldu.

1901

Baltimore Orioles Logo 1901

İlk iki sezonda, takıma Baltimore Orioles adı verildi, bu nedenle 1901 logosunun orijinal logosu, içi siyah renge boyanmış turuncu baskılı «O» harfine benziyordu. «O», «Orioles» için şüphesizdi.

1902

Baltimore Orioles Logo 1902

Ertesi yıl, logo Baltimore’un şehrini simgeleyen mavi blok harf «B» olarak değiştirildi.

1903

New York Highlanders Logo 1903

İki yıl sonra, franchise New York Highlanders olarak yeniden adlandırıldı. New York Yankees logosunda, New York şehrinin kısaltması olarak kullanılan Eski İngilizce harflerle siyah «NY» yazıyordu.

1904

New York Highlanders Logo 1904

1904’te New York Highlanders, 1903 logosunu ufak değişikliklerle kullandı: siyah renk maviye değiştirildi.

1905

New York Highlanders Logo 1905

Yeni birbirine kenetlenen «NY» harfleri takımın beşinci logosunda göründü, ancak bugün kullanılan şekilde değil. Y harfi N harfiyle örtüşüyordu. Ayrıca harflerin rengi lacivert olarak değiştirildi.

1906

New York Highlanders Logo 1906

Logodaki yeni yazı tipi, mavi N ve Y harfleri arasındaki mesafede farklıydı. Hala New York şehrini temsil ediyorlardı.

1907

New York Highlanders Logo 1907

N ve Y harfleri, önceki logodakiyle aynı konumda sürüklenmeye devam etti; ancak renkleri yine koyu maviye çevrildi.

1908

New York Highlanders Logo 1908

Yeni yazı tipi stili, harfler birinin kemiklerinden yapılmış gibi göründüğü için daha hacimli görünüyordu. Harflerin rengi ve konumu aynı kaldı.

1909 — 1912

New York Highlanders Logo 1909-1912

1909’da, bildiğimiz kalıcı logo bir görünüme kavuştu. Bu, stilize edilmiş birbirine kenetlenen NY ile ilk logo idi. Franchise sahiplerinin versiyonuna göre, sporda en çok tanınan amblemin tasarımı Louis Tiffany tarafından oluşturuldu.

1913 — 1914

New York Yankees Logo 1913-1914

On iki yıl sonra, franchise tanıdık «New York Yankees» adını aldı. Logonun yazı tipi daha anlaşılır hale geldi ve mavi renk kahverengiye dönüştü.

1915 — 1946

New York Yankees Logo 1915-1946

Çok az sayıda spor logosu «ikonik» olarak kabul edilir. Yankees logosu böyle bir görsel kimliktir. On birinci logo 30 yıl dayandı. Yazı tipi aynı kaldı, ancak ana renk yine koyu maviydi.

1947 — 1967

New York Yankees Logo 1947-1967

1947’de Amerikalı spor sanatçısı Henry Alonzo Keller, New York Yankees için silindir şapka konseptini yarattı. Franchise o zamandan beri bu markayı kullanıyor. New York Yankees logosunda kırmızı dikişli beyaz bir beyzbol topu ve kırmızı harflerle yazılmış «Yankees» yazısı vardı. Kırmızı yarasa, «K» nin dikey çizgisini oluşturdu. Logoda ayrıca ABD’nin ortak ulusal kişiliği olan Sam Amca’nın silindir şapkası da bulunuyordu.

1968 — günümüz

New York Yankees Logo 1968-şimdi

Modern versiyon 1968’de onaylandı. O kadar başarılı ve bilgilendirici olduğu ortaya çıktı ki bugün hala kullanılıyor. Zengin içeriğe sahiptir: kulüp adı, spor, ülke, ahlaki değerler ve amaç. Yazı, top, yarasa, beyefendinin melon şapkası ve rengiyle işlenmiştir.

Mevcut versiyonda, bit çapraz olarak ortalanmış ve amblemin ötesine uzanıyor. Üstünde ABD ulusal bayrağının rengine boyanmış kenarlı bir şapka var. «Yankees» kelimesi bir arka plan görevi görüyor. «Y» ve «s» harfleri, büyük bir beyzbol topunun sınırını oluşturan uzun çizgiler oluşturur. Logonun temel şeklini oluşturan odur.

Amblem

New York Yankees Amblem

Tüm resmi logo varyasyonları iki türe ayrılır: alfabetik ve alfa grafik. Ayrıca, bölüm basit ve karmaşık, özgür ve yuvarlak bölümlere ayrılıyor. Herhangi bir yapı olmadan ücretsiz: Bunlar, belirli bir yazı tipinde yazılmış ve komut adıyla ilişkilendirilmiş basit harflerdir. Yuvarlak olanlar bir «çerçeveye» sahiptir ve birkaç unsurdan oluşur.

Aralarındaki ana özellik, karakteristik bir balıksırtı deseninin iki çizgisine sahip büyük bir beyzbol topudur. Ayrıntıların geri kalanını içerir: bir yarasa, Amerikan bayrağı renginde bir başlık ve kulübün adı. İlk amblemler onsuz yaptı. Bir veya iki harfleri vardı: önce «O» («Orioles» için), sonra «B» («Baltimore» için), sonra «NY» («New York» için).

Yazı Tipi ve Renkler

New York Yankees Logo

Logonun ilk sürümlerinde basit bir yazı tipi kullanıldı — doğranmış, basılmış. Birkaç sezon sonra, Eski İngiliz tarzında kıvırcık harfler ortaya çıktı. Monogramlar, ayrı bir yazı tipinde yapılır — uçlarında uzantıları olan yarı eğimli çizgiler. Mevcut versiyonda, yazı italiktir ve sağa doğru eğimlidir. Renk paleti koyu mavi, beyaz ve kırmızıdan oluşur.