Nike Logo

Nike Logo
Nike Logosu PNG

Nike, spor ayakkabı pazarının% 60’ından fazlasını işgal eden ünlü bir Amerikan markasıdır. Şirketin sahibi 1964 yılında çıktı. İlk başta Blue Ribbon Sports olarak adlandırıldı ve Onitsuka Tiger spor ayakkabılarını sattı. Kurucu ortak Phil Knight, Nike markası altında kendi ürünlerini üretmeye karar verdiğinde 1971’de her şey değişti.

Anlam ve Tarihçe

Nike Logo Tarih
Nike Logosunun Hikayesi

Sabah koşucusu Phil Knight, güçlü bir spor malzemeleri şirketinin kurucularından biriydi. Ancak her şey, Phil’in Japonya’dan tedarik etmeye başladığı spor ayakkabıları ile başladı, çünkü Amerikan pazarı sıradan vatandaşların her zaman karşılayamayacağı pahalı markalar ile doyuruldu.

1964 — 1970

Blue Ribbon Sports Logo 1964-1971

Phil Knight, Japonya’dan ayakkabı tedarik etmek için Blue Ribbon Sports’u kurdu. Sporcular ayakkabıları ve ürünleri çok sevdiler. Sonra kendi üretimimizi açmak için genişleme fikri ortaya çıktı. Ve sonra şirket logosu şirket adı «BRC» harflerinin basit bir kombinasyonu oldu.

1971 — günümüz

Nike Logo 1971-....

1964’ten 1971’e grafik işaret olarak kullanılan BRC kısaltması fark edilmedi. Markanın en ünlü sembolü, keskin uçlu yuvarlak bir onay işareti olan sözde swush’tur. Bu logo Carolyn Davidson tarafından icat edildi.

O zamanlar acemi bir grafik tasarımcı kolejdeydi ve paraya ihtiyacı vardı. Knight onu bir yan iş olarak Blue Ribbon Sports için bir logo yaratmaya davet etti. Ama sonucu beğenmedi, bu yüzden çizim için sadece 35 $ ödedi (saatte 2 $ oranında).

Carolyn ayrıca çalışmaları hakkında hevesli değildi: öğrenci sadece bir kene gösterdi, olağanüstü bir şey bulmak için başarısız girişimlerde hayal kırıklığına uğradı. Ancak, swoosh markanın tanınabilir bir özelliği haline geldi ve on yıl sonra yazarı hala layık bir ödül aldı: 643.035 dolarlık hisseye sahip bir zarf.

1971 — 1978

Nike Logo 1971-1978

Nike’ın tarihi boyunca bu logo birkaç kez değişti. 1971’de simge beyazdı — sadece siyah anahat sayesinde göze çarpıyordu. Üstte italik yazıt «nike» vardı.

1978 — günümüz

Nike Logo 1978-....

1978’de tasarımcılar kelimeyi yukarı taşıdı, harfleri büyük yazdılar ve sans serif Futura Bold yazı tipini kullandılar. Ve 1985’te, deneyciler kırmızı karenin içine beyaz bir logo yerleştirerek paleti güncellediler.

Marka adının son versiyonu 1995’te sunuldu. Geliştiriciler, yazıt ve geometrik şekli kaldırarak minimalizm yolunu izlediler. Sadece bir swoosh vardı. İlk olarak 1972’de futbol botlarında göründü ve o zamandan beri neredeyse hiç değişmedi.

Amblem

Nike Amblem

Efsaneye göre, amblem antik Yunan zafer tanrıçası Nike ile yakından bağlantılıdır. Swoosh’un göksel bir kadının kanadı, hız ve zaferin mitolojik bir sembolü olduğuna inanılıyor. Carolyn Davidson bunu iddia etti. Başka bir versiyona göre, şekil bir koşu bandının ters bir parçasını göstermektedir. Ancak Phil Knight’ın yaratıcısı tüm varsayımları reddetti. Grafik bir işaretin sadece enerji ve hareketi ileten bir çizim olduğunu söyledi.

Mayıs 2010’da, marka bir Newport sigara markasından bir logo çalmakla suçlandı. Düşmanlar, Nike’ın tamamen kopyalayıp ters çevirdiğini söyledi. Bununla birlikte, Davidson’un logoyu kendi başına bulduğuna dair çok büyük kanıt var. Ve böylece sivri bir kene ile karıştırılmayacak, özel olarak kavisli ve yuvarlak hale getirdi.