Nirvana Logo

Nirvana Logo
Nirvana Logosu PNG

Nirvana, ABD’den efsanevi bir rock grubudur. Grup, 1987 yılında Washington Aberdeen şehrinde vokalist Kurt Cobain ve basçı Krist Novoselic tarafından kuruldu. Alternatif rock ve grunge türlerinde çalıyor. Sub Pop’un eski bir sanat yönetmeni Lisa Orth’un belirttiği gibi, müzisyenlerin ilk parçalarını ve şirket sembolünü yaratan oydu.

Anlam ve Tarihçe

Nirvana Logo Tarih
Nirvana Logosunun Hikayesi

Müzik grubunun logosu komik bir gülen yüzdür, bu yüzden işarete “Gülen Yüz” denir. 1991’de çıktı ve ilk olarak Nevermind albümünün çıkışına adanmış partinin davet broşüründe tasvir edildi. Aynı yıl, logo rocker gömlekleri üzerine baskı oldu. Daha sonra grubun adı ile birleştirildi ve bireysel bir sembole dönüştü — tek ve tek, çünkü müzisyenlerin asla başka logoları yoktu.

Amblem

Nirvana Amblem

Nirvana marka etiketi iki bölümden oluşur: eğik bir gülümsemeyle uzanan bir ifade ve bir kelime. “Ağızlık”, çarpı işaretli gözlerin, uzun ağızların ve çıkıntılı dilin iyi huylu bakışlarıyla kolayca tanınabilir. Başın ve dudakların çizgileri biraz kavisli, bu yüzden küçük adam biraz kendinden veya sarhoş gibi görünüyor.

Yüzün üstünde rockçıların adı var. Grafik kısmından farklı olarak, metin alanı, yuvarlatılmış yazı tipinde yazılmış olan “R” hariç olmak üzere ciddiyet, düz çizgiler ve dik açılarla karakterize edilir. Ayrıca, tüm harflerin kalınlaştırılmış bacakları veya kenarları vardır, bunlar ince çizgilerle birlikte orijinal bir kontrast oluşturur.

Grubun kendileri için neden böyle bir amblem aldığı kesin olarak bilinmemektedir, ancak birkaç hipotez vardır. Bunun, grunge rock’ların performansı sırasında hayranların yüzlerinde memnun bir ifade olduğuna inanılıyor. İkinci açıklama daha pragmatik: Bu, bir zamanlar çok popüler olan striptiz kulübü Lusty Lady’nin logosu. Seattle’da müzisyenler şehrine sadece yüz kilometre uzaklıktaydı.

Başka bir öneri Guns N ‘Roses grubunun bir üyesi ile ilişkilidir. Sanki “sarhoş” bir gülümseme, gülümseyen bir Axl Rose’un “portresi”. Bazı insanlar, Nirvana ekibinin logosunun Asit Evi’ne dayanarak oluşturulduğunu düşünmeye meyillidir. Bir sonraki versiyon en pratik olanıdır: çok fazla içen veya uyuşturucu etkisi altında olan bir kişinin yüzüdür. Ancak diğerleri, Kurt Cobain’in uyuduğu köprünün altında benzer bir resmin çizildiğine inanıyor.

Yazı Tipi ve Renkler

Nirvana Band Logo

Nirvana kelimesi Onyx yazı tipinde yazılmıştır. Bunlar serif ve geniş çizgiler içeren uzun harfler. Lisa Orth gülümsemeyi onlarla birleştirmeye karar verdi. Bu yazı tipini ilk albümünü çıkaran Grant Alden’den bile satın aldı. Logonun rengi basit, iki bileşenli ancak akılda kalıcı. Palet sadece siyah ve asit sarısı içerir. Birbirleriyle birleştiklerinde inanılmaz derecede canlı bir kontrast yaratırlar.