Nvidia Logo

Nvidia Logo

Çokuluslu teknoloji şirketi Nvidia, bilgisayar endüstrisindeki durgunluktan hoşlanmayan üç arkadaş tarafından kuruldu. Geleceğin donanım hızlandırma konusunda olacağından emindiler ve grafik işlemcilerde gelişen bilgisayar oyunları endüstrisine verildi. Bu, GPU geliştirme lehine olan seçimi açıklar. Gelecekte, seri elektronik System-on-a-Chip ile yenilendi.

Anlam ve tarih

Nvidia Logo Tarih

Nvidia adı iki bölümden oluşmaktadır: Latince «nv» — «sonraki sürüm» ve «invidia» — «kıskançlık». Kıskançlık ise Latince’de «invidere» gibi görünen nazar ile ilişkilendirilir. Bu kelime kelimenin tam anlamıyla «düşmanlıkla bak» anlamına gelir. Karmaşık ilişkisel zinciri izlerseniz, gözün neden şirketin logosu üzerinde gösterildiğini ve tek bir yeniden tasarımdan sonra nasıl hayatta kaldığını anlayabilirsiniz.

1993 — 2006

Nvidia Logo 1993-2006

Nvidia markası 1993 yılında ortaya çıktı. O zaman bile, geliştiricileri görsel bir metaforu canlandıran çok bileşenli bir amblemi vardı — her şeyi gören bir gözü simgeleyen bir göz veya nasıl yorumlanacağına dayalı kıskanç bir bakış.

Sanatçıların zihninde iki renkli bir spirale benziyor. Sol taraf (siyah) beyaz zemin üzerindedir ve sağ taraf (beyaz) açık yeşil bir kare üzerinde gösterilir. Bu arada, dörtgen şekil bir pikseli sembolize ediyor çünkü şirketin ürünleri doğrudan bilgisayar grafikleriyle ilgili.

Resmin altında «Nvidia» adı yazıyor. Küçük harf ve italik «n», büyük harfin tersidir ve doğrudan «VIDIA». Tüm harfler yalnızca siyah oldukları ve serifleri olduğu gerçeğiyle birleştirilir.

2006 — günümüz

Nvidia Logo 2006-Еџimdi

2006 yılında şirket, gözün sol tarafının kare kadar yeşil olduğu yeni bir logo kabul etti. Dahası, renk değişti, biraz koyulaştı. Yazı hala siyah, ancak şimdi kalın bir sans-serif ve italik yazı tipi kullanıyor.

Logo yazı tipi ve renkleri

Nvidia Amblem

Spiral modelin anlamı hakkında birkaç görüş var. Bazıları bu her şeyi gören gözün ünlü bir Mason sembolü olduğunu öne sürüyor. Diğerleri, bunun sürekli yeni bir şey arayan bir göz olduğuna inanıyor. Yine de diğerleri teorilerini Roma mitolojisi üzerine kurarlar, çünkü Nvidia adı «Invidia» kelimesinden türemiştir — Romalılar böyle tanrıça Nemesis olarak adlandırmıştır. Kıskanç, kızgın ve kıskançtı ve eski insanlara göre kıskançlık tam olarak gözlerden geliyordu.

Bu mitolojik alt metin nereden geldi? Açıkçası, Nvidia’nın ana hedefinden — tüm rakipleri kıskandırabilecek teknolojik ürünler yaratmak. Amblemin üzerindeki gözün eski Mısır tanrısı Horus ve sembolü olan udjat şahinin gözüyle ilişkili olduğuna dair bir teori de var.

Yazı tipleri eski veya yeni Nvidia logosunda tanımlanamaz. Açık olan şu ki, ilk durumda iki tip yazı tipi kullanıldı: düz büyük harfli serifler ve küçük harfli italik. İlk «N» küçük harf gibi görünmeye devam etse de, tüm karakterler artık büyük harftir. Metin Eerie Black (# 1A1918) ile vurgulanmıştır, satırlar zengindir ve uçlarında serif yoktur. Başkent «N» nin bireysel tasarımı için olmasa da, bunun standart bir grotesk olduğu varsayılabilir.

Spiral gözlerin kare ve yarısı, harflerin aksine yeşildir. Tasarımcılar kendileri için Apple’ın gölgesini (# 7AB547) seçtiler — önceki sürümden daha koyu bir gölge. Bu renk aynı zamanda kıskançlık temasına da atıfta bulunur, ayrıca eski Romalıların inançlarına göre tanrıça Invidia yeşildi. Kelime oyununu kullanan Nvidia, GeForce 8 serisi grafik hızlandırıcılar için «Green with Envy» sloganını bile ortaya attı, bu nedenle paletin sembolik anlamı şüphe götürmez.