Oakland Atletizm Logo

Oakland Athletics Logo
Oakland Athletics Logosu PNG

Oakland Athletics, profesyonel bir beyzbol takımı ve MLB üyesidir. 8 AL charter franchise’ının bir parçası ve Batı bölümünün bir üyesidir. Takım 1901’de oluşturuldu. Oakland Athletics, Oakland, California’da yer almaktadır.

Spor kariyerine Philadelphia’da Philadelphia Athletics olarak başladı ve burada 1954’e kadar kaldı. Bundan sonra takım, Kansas City’ye taşınarak Kansas City Athletics olarak yeniden adlandırıldı. Kulüp 1955’ten beri oynuyor.

18 Ekim 1967’de, AL yöneticileri bir sezon için Oakland’a taşınmasına izin verdi. Ancak Missouri Senatörü Stuart Symington, dünyanın en mutlu kasabası olduğunu ve 1973’te orada yeni bir basketbol sahası inşa edileceğini iddia etti. Böylece franchise Oakland’da kaldı.

Ben Shibe, kulübün kurucusuydu. Bunu 1901’den 1922’ye kadar yönetti. Daha sonra Connie Mack yöneticisi oldu. 32 yıldır Oakland Atletizmine liderlik ediyordu. Bundan sonra, Arnold Johnson’a sattı ve ikincisi onu Charlie Finley’e sattı. Bu 1981’de oldu. Walter Haas franchise’ı (1995’e kadar), Steve Schott ve Ken Hofmann’ı (2005-го’ya kadar) yönetmişti.

30 Mart 2005’te ekip, geliştirici Lewis Wolff tarafından yönetilen bir grup tarafından satın alındı. Ama aslında The Gap, Inc. kurucusunun oğlu John J. Fisher’a aitti. Wolff bir emlak ve inşaat işi yürüttüğü için kulübün stadyum için uygun bir yer bulmasına yardım etti.

Takım adı, 19. yüzyılın 60’larında var olan Athletic Club’a dayanıyordu. Bu arada, takım taşındığında isim hiç değiştirilmedi — sadece konum adı eklendi.

2002 yılında takım, Amerikan Ligi rekorunu kırarak 20 maç kazandı. Bu kitaplara ve filmlere yansıdı. Oakland, Dünya Serisini 9 kez ve Amerikan Ligi’ni 15 kez kazandı.

Kulüp 1993’ten beri önceki logoların modernize edilmiş bir versiyonunu kullanıyor. Oakland Athletics logosu, ortasında «A» harfleri bulunan beyaz bir dairedir. Harfler geniş bir alanda “OAKLAND ATLETİĞİ” ile daire içine alınmıştır. İsmin ilk kısmı yukarıda, ikincisi — altta, görüntüyü görsel olarak dengeliyor. Öğelerin altın bir çerçevesi var.

Anlam ve Tarihçe

Oakland Athletics Logo Tarih
Oakland Athletics Logosunun Hikayesi

Genellikle, «A» harfi beyaz bir filin görüntüsüyle değiştirildi. Oakland Athletics logosunun ilk çeşidi, grafiksel olarak stilize edilmiş bir isimdir. İkincisi, Oakland Athletics’in sahibi Connie Mack ile New York Giants’ın menajeri John McGraw arasındaki bölünmenin bir sonucudur. 1902’de ikincisi, takıma küçümseyici bir şekilde «beyaz filler» adını verdi ve onların oynamadıklarını, ancak para attıklarını ima etti. Sonra Connie Mack meydan okumayı kabul etti ve kulübünün logosunu beyaz bir fil yaptı.

On dört logo, bir fil ve «A» harfinin tümü Oakland Atletizm takımının özellikleridir. 1901’den beri birçok amblemi değiştirdi. Bu tür değişiklikler esas olarak franchise’ın yeniden konumlandırılmasıyla ilişkilidir: önce, konum Philadelphia şehriydi, sonra — sonunda Kansas eyaleti — California Oakland. Sembolizm iki büyük kategoriye ayrılmıştır: bir fil ve tek bir harfle. Spor kariyerinin ilk yarısında, kulüp onları hiçbir şeyle desteklemediyse, eşlik eden unsurlar ortaya çıktı ve daha kesin olarak görüntüyü ortaya çıkardı.

1901

Philadelphia Athletics Logo 1901

Kulübün Philadelphia Athletics adlı ilk logosu, «Atletizm» için basılı klasik mavi «A» harfiydi.

1902 — 1919

Philadelphia Athletics Logo 1902-1919

İkinci kulüp logosu 17 yıl kaldı. «A» harfiydi, ancak koyu maviydi ve Eski İngilizce yazı tipiyle basılmıştı.

1920

Philadelphia Athletics Logo 1920

Connie Mack, koyu mavi bir filin resmini 1920 logosu olarak kullanmaya karar verdi.

1921 — 1923

Philadelphia Athletics Logo 1921-1923

Bir sonraki logoyu fil ile çizen yeni sanatçı, arka ayakları üzerinde duran hayvanı çizerken daha da tuhaf hale getirdi. Bunun yanında yerine açık mavi kullanılmış ve beyaz detaylar eklenmiştir.

1924 — 1927

Philadelphia Athletics Logo 1924-1927

Bu sefer fil daha soyut ve siyah beyaz yapıldı. Fil hala arka ayakları üzerinde duruyordu.

1928 — 1929

Philadelphia Athletics Logo 1928-1929

Atletizm, yine ince beyaz ve mavi bir taslak ekleyerek mavi Eski İngilizce «A» kullanmaya başladı.

1930 — 1938

Philadelphia Athletics Logo 1930-1938

Yedinci kulüp logosu yeni bir tasarıma sahipti: fil, mavi bir taslakla beyazdı ve dörtlü.

1939 — 1953

Philadelphia Athletics Logo 1939-1953

1939 logosu, ince siyah bir çerçeveye sahip beyaz bir filin nüanslı bir görüntüsüne sahiptir. Hayvan hareket ediyordu ve gövdesinde beyaz bir beyzbol topu tutuyordu. Sırtında takımın baş harfleri «A» olan kırmızı bir kumaş var.

1954

Philadelphia Athletics Logo 1954

Son Philadelphia Atletizm logosu, kırmızı ve mavi bir beyzbol üzerinde dengelenen mavi bir dış çizgiye sahip beyaz bir filin görüntüsünü temsil ediyordu. Gövdesinde bir keçe tutuyordu ve öncekiyle aynı «A» harfleri olan kırmızı bir kumaş parçası vardı. Pennsylvania Eyaletinin siyah ana hatları bir beyzbol üzerinde.

1955 — 1967

Kansas City Athletics Logo 1955-1967

Kulüp Kansas’a taşındı ve Kansas City Athletics olarak yeniden adlandırıldı. Kansas City Athletics logosu neredeyse aynı kaldı: Sırtında «A» harfleri olan bir fil, sopası tutuyor ve bir beyzbol üzerinde dengede duruyor.

1968 — 1970

Oakland Athletics Logo 1968-1970

Oakland Athletics logosuydu, iki sarı-yeşil dikişli ve yeşil çerçeveli büyük beyaz bir beyzbol topu. Üzerine «Atletizm» için yeşil harflerle «A» harfleri çizildi.

1971 — 1981

Oakland Athletics Logo 1971-1981

Sonraki Oakland Athletics logosu bir öncekine benziyordu. Aynı zamanda bir beysbola dayanıyor, ancak şimdi sarı oldu. Ortada «A» harfleri kalmıştı, ancak şimdi logoda bir çift beyaz tenis ayakkabısı belirdi ve Swingin ’harflerin üzerine basılmıştı.

1982 — 1992

Oakland Athletics Logo 1982-1992

On üç Oakland Athletics logosu, kalın, koyu yeşil bir çerçeveye sahip basit bir beyaz daireyi temsil ediyordu. Ortada sarı harfler “A”, Oakland Athletics ise yukarıda ve aşağıda yarım daire şeklinde basılmıştır.

1993 — günümüz

Oakland Athletics Logo 1993-şimdi

Şimdi beyaz bir dairenin ortasında büyük harf bulunan varyant kullanımda. Ancak «A» nın yanı sıra, bir kesme işaretiyle yazılmış minyatür «s» de vardır. Tüm merkezi öğeler sarı bir şeritle özetlenmiştir. Sonra, yazıtlı geniş koyu yeşil bir şerit var. En üstte, altta «Oakland» kelimesi var — «Atletizm». Hiçbir şeyle ayrılmazlar ve kemerli bir şekle sahiptirler. Sarı bir çizgi de dış kenarı çevreler.

Mevcut sürüm, bazı son rötuşlar ve ayarlamalar ile bir öncekinin tekrarıdır. Ortası daraldı ve yeşil alan tam tersine genişledi. Kenar paleti değişti: önceki versiyonda yeşildi ve mevcut versiyonda sarıydı.

Amblem

Oakland Athletics Amblem

Spor kariyerlerinin başlangıcında, beyzbol oyuncuları logo için «A» işaretini seçtiler ve logo, bugün olduğu gibi «Atletizm» adının bir kısmını ifade ediyor. Sonra 1920’de bir filin görüntüsü belirdi — sanki bir çocuk tarafından çizilmiş gibi basit bir taslak. Yavaş yavaş, ana hatları değişti, geliştirildi ve gerçekçi özellikler kazandı. Sonuç olarak, 1954’te hayvan topun üzerinde dengeye gelmeye ve gövdesinde bir beyzbol sopası tutmaya başladı. Bu görüntü, ekibin yüksek becerisini vurguladı.

Fil resmi 1967’ye kadar kullanıldı ve «A» harfli varyasyonla değiştirildi. Tasarımcılar bunu bir topla birleştirdiler ve kesme işareti «s» ile eklediler. Renk ve detayın dönüşümü, dairenin klasik bir rondel haline geldiği 1993 yılına kadar devam etti.

Yazı Tipi ve Renkler

Oakland Athletics Logo

Oakland Athletics amblemindeki yazı, doğranmış Gill Sans Bold Condensed başlığa olabildiğince yakın. Düzgün, uzunlamasına sans serif harflerdir. Merkez «A», kulüp için özel olarak tasarlanmış özel bir yazı tipindedir. Eski İngiliz tarzında yapılmıştır ve kıvrımları vardır.

Amblem, 1963 yılında Charlie Finley franchise sahibi tarafından önerilen tüm kurumsal renkleri içerir: Kelly beyaz, sarı ve yeşil.