Oakley Logo

Oakley Logo
Oakley Logosu PNG

Oakley, Luxottica Group S.p.A.’nın bir parçası olan bir şirkettir. 1975 yılında motokros yarışçısı Jim Jannard tarafından oluşturuldu. Ürün yelpazesinde çeşitli aksesuarlar ve giysiler bulunur, ancak şirket en çok gözlük üreticisi olarak bilinir. Bu, karakteristik bir oval şekle sahip olan logo ile bile belirtilir.

Anlam ve Tarihçe

Oakley Logo Tarih
Oakley Logosunun Hikayesi

Kurumsal kimlik, Oakley işini yansıtır. Yatay düzleştirilmiş oval, camlarla ilişkilendirilir ve her bir çerçeveyi ana dekoratif unsur olarak süsler. Bununla birlikte, marka ortaya çıkmadan önce, yalnızca «O» ve «K» harflerinin «A» harfini oluşturduğu ve «L» ve «Y» nin «E» harfinin bir parçası olduğu «OAKLEY» yazılı bir amblemle övünebiliyordu.

Tüm bunlar, üretici ilk kez logoya düzleştirilmiş bir oval yerleştirdiğinde 1993 yılında değişti. Ayrıca yazıyı sıkıp uzatarak okunamaz hale getirdi. 1997 yılında, markalaşma stilinin algılanmasını geliştirmek için ovali keskinleştirmek ve «OAKLEY» kelimesinin yazı tipini değiştirmek zorunda kaldı. Cesur sans serif versiyonu böyle ortaya çıktı, ilk “O” yuvarlatılmış kenarları olan bir dikdörtgen şeklinde ve bir gözlük çerçevesi gibi görünüyordu.

Aynı zamanda, gri yazıtlı ve karmaşık çok bileşenli oval bir versiyon benimsendi. Sanatçılar bir gradyan kullanarak bir gerçekçilik verdi. Hem basit hem de stilize edilmiş her iki amblem de bugün hala kullanılmaktadır. Ek olarak, başka bir logo daha var: yatay yuvarlatılmış dikdörtgen ve gölgeli «OAKLEY» kelimesi. Görünüş yılı bilinmemektedir.

1975 — 1993

Oakley Logo 1975-1993

İlk logoda tasarımcılar harf ve anlam oyununa odaklandılar, bu yüzden sadece “Oakley” kelimesini kullandılar. Bitişik elemanları birbirine bağlayarak orijinal bir şekilde tasarladılar. Sonuç, iki parçadan oluşan bir amblemdir: «meşe» ve «ley». Aralarından ayırıcı bir bordür açıkça geçerken, işaretlerin geri kalanı üç parça halinde gruplandırılmıştır. «O» sorunsuz bir şekilde «A» ya dönüşür ve bunun sağ tarafı «K» bacağı görevi görür. Durum, ismin geri kalanıyla benzerdir: «L», «E» için platformdur ve üst yarısı «Y» ye bağlıdır.

1993 — 1997

Oakley Logo 1993-1997

Bu sefer, geliştiriciler «O» harfini ayrı bir öğeye ayırdı, genişletti ve «Oakley» kelimesinin üzerine yerleştirdi. Orijinal yazı stilini değil, biçimi değiştirdiler — evet. Bu nedenle, şirketin adı, aşırı durumu gösteren devasa bir oval «O» ile düzleştirilmiş görünüyor.

1997 — günümüz

Oakley Logo 1997-şimdi

Yönetim, kötü okunabilen harfleri attı ve açıkça görülebilen «Oakley» içeren bir versiyonu onayladı. Harfler arasında yeterince geniş bir boşluk oluştu ve kendileri de görme keskinliğini kontrol etmek için oftalmik bir masadaki işaretlere benziyorlar (Golovin-Sivtsev Tablosu olarak da adlandırılır).

2001 — günümüz

Oakley Logo 2001-şimdi

Şimdi kullanımda olan ve öncekinden biraz sonra görünen başka bir logo var. Şirket adının ilk harfi — «O» dan oluşan kombine bir spor gözlük çerçevesine sahiptir. Kenarları geniş, üstü ve altı dar. Altında çizgi şeklindeki «Oakley» kelimesi var. İnce siyah ve beyaz şeritlerin değişmesi nedeniyle, tasarımcılar bunun için aynı renkleri — siyah ve beyaz kullansa da, çok daha açık görünüyor.

Amblem

Oakley Amblem

Şirketin ticari markası grafik ve metin olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. İlki yuvarlak bir çerçevedir. İkincisi «OAKLEY» yazısıdır. Her iki öğe de eşit olmayan çizgi kalınlığıyla karakterize edilir: geometrik şekil üstte ve altta incelir ve harfler geniş ve ince vuruşları birleştirir.

Hem yatay olarak yerleştirilmiş oval hem de yuvarlak dikdörtgen, gözlük çerçevesini temsil eder. Ayrıca Oakley genel merkez binalarından birine şekil olarak benziyorlar. Üretici, tapınaklara takılabilen değiştirilebilir dekoratif öğeler biçiminde logolar üretir. Çeşitli renklerde mevcuttur: gri, cilalı siyah, cilalı krom, mavi, kırmızı, mat gri, cilalı altın, mat siyah.

Yazı Tipi ve Renkler

Logo Oakley

Şirket, «OAKLEY» kelimesi için sans serif grubundan standart bir yazı tipi seçti. Jim Jannard’ın kendisi tarafından önerilen palet, beyaz ve siyahın bir kombinasyonunu içeriyor. Tek renkli kontrast, tıpkı markanın ürünleri gibi sofistike görünüyor.