Odontologia Logo

Odontologia Logo

Odontologia, 1859’da William Henry Atkinson tarafından kurulan Amerikan Dişhekimleri Birliği’nin logosudur. Yunan mitolojisinde sağlık sembolü olan bir yılan kullanır. Detayların geri kalanı da tıp alanıyla ilgilidir.

Anlam ve tarih

Odontologia Logo

Amblem, sendika dişhekimleri birliği tarafından tasarlandı ve 1965’te tanıtıldı. İlk versiyon, antik Roma ve Yunan tıp tanrısının bir özelliği olan Asklepio çubuğunu içeriyor. Bir yılanla çevriliydi — Antik Yunan sakinlerinin sıklıkla tıbbi amaçlar için kullandıkları bir yaratık.

Ek olarak, bir sürüngen görüntüsü, aynı zamanda bir sağlık sembolü olarak hizmet ettiği Eski Ahit’te sıklıkla bahsedilir. Logonun altında sırasıyla kalıcı ve süt dişlerinin sayısını temsil eden 32 yaprak ve 20 çilek bulunur.

Renk şeması, çok çeşitli olmamasına rağmen sık sık güncellendi. İlk versiyonda, diş hekimliğinin resmi rengi olan uzun bir süre leylak bir arka plan hakim oldu. Asociacion Nacional de Facultades Dentales, 1897’de amblemlerine dahil etti.

Modele bağlı olarak yılan beyaz, sarı, bej veya griye boyanır. O da çizgili idi. Asklepio asası, etrafındaki çerçeve gibi kahverengiye ve ardından altın rengine sahipti.

Logo yazı tipi ve renkleri

Odontologia Amblem

Orijinal işaret iki çerçeveye yerleştirilmiştir. İlki, aslında Yunan alfabesinden Delta harfi olan bir üçgen şeklinde yapılmıştır. Diş hekimliği anlamına gelir. İkinci çerçeve yuvarlaktır ve Yunanca «diş» anlamına gelen Odont kelimesiyle bağlantılı olan Omicron harfiyle bağlantılıdır.

Yıllar geçtikçe, grafikler birçok kez değişti, ancak asanın ve yılanın merkezi görüntüleri her zaman mevcuttu. Ancak Odontologia kelimesi ortaya çıktı ve ortadan kayboldu. Amblemin altında bulunur. Büyük, okunması kolay sans serif tipinde yazılmıştır. Bazı versiyonlarda logo italikti.