Old Spice Logo

Old Spice Logo

Old Spice, Procter & Gamble Corporation’a ait bir Amerikan markasıdır. Ancak ilk başta, 1934’te William Lightfoot Schultz tarafından kurulan Shulton şirketi tarafından yapılan aynı isimdeki bir mal serisiydi. 1937’de girişimci, seriyi ayrı bir marka haline getirerek genişletti. İlk başta, altında kokular üretildi, ancak daha sonra deodorantlardan duş jellerine kadar tamamen erkeksi ürünlerin markası haline geldi.

Anlam ve tarih

Old Spice Logo Tarih

İlk yıllarda, Shulton Inc. kurucunun annesinin kullandığı kokulardan ilham alan bir kadın parfümü üretti. Şirket, ürününe Early American Old Spice adını verdi. Sonra, başarı zirvesinde, aynı kokunun erkek bir muadili yaptı. Ürün yelpazesi ayrıca tıraş losyonu ve sabunu içerir.

Şirket ilk önce deniz temasını kullandı ve etiketin üzerinde daha sonra diğer tüm amblemlerin prototipi haline gelen bir yelkenli gemi tasvir etti. Orijinal yelkenli gemiler Dostluk ve Grand Turk idi ve ardından liste arttı. Birçok ünlü uzun mesafe gemisi logoyu ziyaret etti. Bunların arasında Hamilton, Birleşik Devletler, Sooloo, Maria Teresa, John Wesley, Java, Recovery, Birmingham, Constitution, Propontis, Salem, Star of the West ve diğerleri var.

Yelkenli tekneler erkek kozmetik ürün yelpazesine mükemmel bir şekilde uyuyor ve adıyla mükemmel bir şekilde yankılandı. Gerçek şu ki, baharatlar uzak ülkelerden gemilerle getirilirdi ve denizciler en cesur insanlar olarak kabul edilirdi, çünkü birçok zorluğun üstesinden gelmeleri gerekiyordu. Böylece aromatik baharatlardan ortaya çıkan deniz teması, Old Spice koleksiyonunun logolarının temelini oluşturdu. Ve sadece çok zengin insanlar baharat alabildiğinden, hat lüks olarak kabul edildi.

Amblemi büyük bir sömürge gemisi olmadan başka bir amblemle değiştirme girişimleri başarısız oldu. Bu, 1970-1990’da, yönetimin şamandıra şeklinde bir fildişi şişede sıradan bir yat kullandığı zaman oldu.

Aynı adım, markayı 1990 yazında satın alan Procter & Gamble tarafından da atıldı. Ürün yelpazesini deodorantları da içerecek şekilde genişletti, bu yüzden genç alıcıların akını istedi. Landor stüdyosu, Citizen Relations ve Wieden + Kennedy’yi içeren yeniden tasarımı devraldı. Ancak sonunda marka orijinal tercihine geri döndü — büyük yelkenli gemiler.

Logo yazı tipi ve renkleri

Old Spice Amblem

Logo, egzotik ülkelerden baharatları teslim etmek için kullanılan bir yelkenli geminin görüntüsünü içeriyor. Üç uzun direği ve ince dalgalanan bir bayrağı var. Aşağıda «Old Spice» ifadesi yer almaktadır. Boyutlarının oranı farklı zamanlarda değişiyordu. Bazen gemi minyatürdü ve adı büyüktü. Gemi iki kelimenin birleştiği yerde bulunur ve «d» ve «S» harflerinin üzerinde yer alır. Yazıt eski tarzda tasarlanmış ve düzgün yuvarlatmalarla tamamlanmıştır.

Amblemin üzerindeki isim kaligrafi el yazısını taklit eder. El yazısı italik olarak yapılmıştır. Harfler zarif kıvrımlarla düzenlenmiştir. Modern imza paleti koyu kırmızı ve beyazdan oluşurken, eskisi mavi ve beyazdır.