Oracle Logo

Oracle Logo
Oracle Logosu PNG

Oracle, donanım ve yazılım üreten aynı adlı Amerikan şirketinin ticari markasıdır. Ürünleri arasında sunucu donanımı, iş uygulamaları, ara yazılımlar ve veritabanları oluşturmak ve kullanmak için sistemler bulunur. Şirket, 1977’de Kaliforniya’da (ABD) kuruldu.

Anlam ve Tarihçe

Oracle Logo Tarih
Oracle Logosunun Hikayesi

Mevcut Oracle logosu, 1982’nin yeniden markalaşmasından sonra ortaya çıktı. Bundan önce, organizasyon Yazılım Geliştirme Laboratuvarları olarak biliniyordu ve Oracle kod adlı gizli bir CIA projesinde çalışan üç girişimciye aitti. 1979’un ortalarında, şirkete İlişkisel Yazılım adı verildi ve üç yıl sonra — ticari olarak başarılı Oracle v.2 DBMS onuruna Oracle. Aynı zamanda logoyu yeni kurumsal kimliğe uyacak şekilde değiştirmek zorunda kaldı.

Amblem

Oracle Amblem

Tasarımcılar şirket için iki amblem oluşturdu: kırmızı harfli beyaz ve beyazlı kırmızı. Yalnızca «ters çevrilmiş» renk düzenlemelerinde farklılık gösterirler — diğer her şey, oranlar ve yazı tipi dahil, aynıdır. Şirket 2010 yılında Sun Microsystems’i satın almış ve onunla görsel kimliğinin haklarını almış ve kullanmaya karar vermiştir.

Orijinal Sun Microsystems logosu, Stanford Üniversitesi’nde öğretmenlik yapan Profesör Vaughan Pratt tarafından oluşturuldu. Oracle tasarımcıları, orijinal versiyondan sadece elmas şeklindeki ambigram ve «Güneş» kelimesini bıraktılar ve altına «ORACLE» kelimesini içeren kırmızı bir dikdörtgen yerleştirdiler.

Ana amblem hiçbir şeyi sembolize etmez: alışılmadık bir yazı tipiyle gösterilen şirketin adıdır. Ancak yazılım üreticisinin web alanında kullanılan bir simgesi vardır. Simge, geniş kırmızı kenarlığı olan oval bir dikdörtgene benzer. Yakından bakarsanız, tam boyutlu Oracle logosunun tersine çevrilmiş «O» harfi olduğunu anlayabilirsiniz.

Yazı Tipi ve Renkler

Logo Oracle

Şirket, yuvarlak ve sivri unsurları birleştiren özel bir yazı tipi tercih ediyor. Harflerin serifleri yoktur: «A» nın yan kısımları arasındaki çizgi dahil tüm yatay çizgiler açılı olarak kesilir. Bu tasarım, ek grafik semboller olmadan bile yazıyı parlak hale getirir.

Logonun paleti oldukça çeşitlidir, ancak geliştiriciler iki renge bağlı kalmıştır: beyaz ve kırmızı (Pantone PMS 485). Bazı durumlarda, görsel bağlama bağlı olarak RGB gradyanı ve siyah beyaz monokrom versiyonunun kullanımına izin verilir.