Overwatch Logo

Overwatch Logo
Overwatch Logosu PNG

Overwatch, Blizzard Entertainment (ABD) tarafından oluşturulan çok oyunculu ve çok platformlu bir bilgisayar oyunudur. 2014 yılında tamamlayan Scott Mercer, Michael Elliott, Jeremy Craig tarafından çalıştı, ancak resmi olarak sadece iki yıl sonra — 2016’da başlatıldı.

Anlam ve Tarihçe

Overwatch Logo Tarih
Overwatch Logosunun Hikayesi

Video oyunu ilk kez beta sürümünde tanıtıldı ve 2014’ten 2016’ya kadar BlizzCon’da test edildi. Daha sonra çeşitli platformlar için hemen uyarlandı: Xbox One, PlayStation 4 ve Windows. 2019’da Nintendo Switch için bir seçenek ortaya çıktı. Oyun modu, klavyeyi, fareyi veya gamepad’i kullanabileceğiniz çok oyunculu moddur.

Katılımcılar arasındaki etkileşim süreci savaşlara dayanmaktadır, bu yüzden birçok kahraman arsanın geliştirilmesine dahil edilmiştir. Her oyuncu yirmiden fazla karakter seçebilir. Temel olarak, her biri altı kişiyi içeren iki gruba ayrılırlar. Bir bilgisayar oyununda, logosunu büyük ölçüde etkileyen bir robotizasyon unsuru vardır.

Amblem

Overwatch Amblem

Logonun tam sürümü iki bölümden oluşur: grafik ve sözel. Her ikisi de koyu gümüş ve portakal kombinasyonunda sunulur. Ve amblemin kendisi geniş bir açık daireden oluşur (iki yerde üstte kesintiye uğrar) ve içinde birbirine yakın olmayan simetrik olarak yerleştirilmiş iki «çapraz çubuk» vardır.

Geliştiriciler logoya çok fazla anlam kattılar, bu yüzden kesin bir açıklama yapmadılar. Sonuç olarak, her kullanıcı, seçilen strateji ve karaktere bağlı olarak içinde farklı bir şey görür. Evet, onlarla ilişki gerçekten yakın, çünkü Overwatch işareti farklı şekillerde yorumlanıyor.

Versiyon 1. Bunlar “O” ve “W” harflerinin birlikte istiflenmesi. Video oyunu adının bir parçasıdır ve “Over” ve “Watch” sözcüklerinden türetilmiştir.

Sürüm 2. Amblem görsel olarak pasifik — küresel barış işareti. Bunun nedeni, ekibin ilk görevinin çatışmalarla yüzleşmek ve barışı desteklemesidir.

Sürüm 3. Logo, duada (muhtemelen barış için) katlanmış iki eli sembolize eder ve altın üst kısım, yükselen güneştir, bu da bir umut ışığı verir ve çevreye ışık verir.

Sürüm 4. Bu, Overwatch’ın bir takım oyunu olması nedeniyle modern bir tebrik ve ortak eylem anlamına gelen iki oyuncunun hi-fi jestidir.

Sürüm 5. Amblem, Spartalıların yuvarlak kalkanına benzeyen hanedan rondeli gösterir, çünkü çok oyunculu oyunların türü askeri savaşlarla bağlantılıdır. İç eleman, “L” harfine eşdeğer olan Yunan lambda’ya benzemektedir. Ve sırayla, Sparta’nın bir zamanlar olduğu yerin adını ifade ediyor — Lacedaemon (veya Laconia). Ayrıca, “Sparta” sözcüğündeki “C” eski Yunancada “Σ” (sigma) olarak yazılmıştır. Ters, rondelinin orta kısmına çok benzer.

Bilgisayar oyunu da başka bir sembolik öğeye sahiptir — bayrak. Mavi bir arka plan üzerinde bulunan bir logoya dayanır. Bayrak resmi video oyunu fragmanında tanıtıldı.

Yazı Tipi ve Renkler

Logo Overwatch

Overwatch logosunun sözel görüntüsü Namco, Triforce Nintendo, Sega sistemlerinin amblemlerinde kullanılan yazıtlara görsel olarak benzeyen ayrı bir yazı tipinde yapılmıştır. Aralarındaki fark çok küçük.

En karakteristik işaret “A” dır. Sanki bir zafer sembolü — “V” (“Victoria” sözcüğünden) baş aşağı yerleştirilmiş gibi yerleştirilir. “O” bir daire olarak değil, sol tarafta bir alt açık çizgiyle yarım kare olarak tasvir edilmiştir. “R” bir iç boşluğa, “E” kısaltılmış bir merkezi çapraz çubuğa sahiptir. Ayrıca, bazı harfler üst köşeleri açıkça kesmiştir.