Patagonia Logo

Patagonia Logo
Patagonia Logosu PNG

Patagonia spor giyim markası, dairesel ekonominin başlatıcısı olduğu için türünde benzersizdir. Şirketin tarihi ve logosu da çok ilginç ve öğreticidir ve bir kişinin hobisinin dünya önemi için nasıl yeni bir yön oluşturabileceğinin klasik bir örneğidir.

Anlam ve Tarihçe

Patagonia Fish Logo
Patagonia Fish Logosunun Hikayesi

Patagonia şirketinin resmi kuruluş tarihi 1973’tür. Kurucusu ABD’li dağcı Yvon Shuinar’dır. Başlangıçta, tırmanma ekipmanı üretimi ile uğraştı, ancak 1970 yılında Avusturya’ya yaptığı bir geziden sonra arkadaşlarının ve meslektaşlarının gerçekten sevdiği birkaç spor seti getirdi. Daha sonra Yvonne, turizm ve dağcılık amaçlı doğal malzemelerden yapılmış pahalı ve çok kaliteli kıyafetlerin üretimine geçmeye karar verdi. Kurucu Güney Amerika’daki en sevdiği dağların onuruna eko-şirketinin adını seçti.

Bugün, marka endüstrisindeki en büyük dev, şirket termal iç çamaşırı üretiminde ustalaşan ilk şirketlerden biriydi ve spor giyimde yeni malzemeler ve parlak renkler kullanmaya başladı. Patagonya’nın, ürünlerin her detayında ve benzersiz hizmet türlerinde ifade edilen kendi felsefesi vardır.

Patagonia logosu adıyla tamamen tutarlıdır — El Schalten kasabasının üzerinde bulunan Cerro Fitz Roy dağlarının (Fitzroy Massif) bir profilini gösterir. Ticari marka, şirketin var olduğu yıllar boyunca küçük değişiklikler geçirdi, ancak fikir orijinal ve tanınabilir olarak kaldı.

Amblem

Patagonia Amblem

Logo, Yvon Shuinar’ın kendisi ve tasarımcı-sanatçı Jocelyn Slack ile birlikte oluşturuldu. Yvonne bu fikri ortaya attı ve sanatçı onu görsel bir imgede somutlaştırdı. Kız hiç Patagonya’ya gitmediğini itiraf etti, ancak Yvon’un renkli hikayeleri onu bu harika ülkeyi ziyaret etmek istedi. Tüm bu duyguları amblemin içinde somutlaştırmaya çalıştı. İlk kez, 1976 bahar koleksiyonunda markalı ürünlerin etiketinde amblem ortaya çıktı.

İlk amblem renkli ve unutulmazdı. Fitz Roy dizisinin profili beyaz renkli, siyah renkli dikdörtgen bir levhaydı. Bunun üstünde mavi, mor ve turuncu çizgilerle boyanmış gökyüzü var. Siyah bir arka plan üzerinde “ratagonia” markasının adı, sağında ise “Yolun her adımı var” ifadesi var.

Bu sürüm bu günle alakalı. 2011 yılında yeni ürün türleri eklendikçe iki ek logo daha geliştirildi:

Bir siyah ve beyaz (dağ profili siyah, beyaz gökyüzü), siyah bir arka plan üzerinde büyük harflerle — kelime hükümler altında sıradan bir yazı tipi beyaz yazı «ratagonia».

İkincisi beyaz ve mavi yapılır (arka plan beyaz, dağların profili ve yazıt mavidir). «Patagonia» kelimesinin altında «Thames Caddesi’nde» ifadesi (dağcıların kaldığı otel zincirinin adı).

Yazı Tipi ve Renkler

Patagonia Mountain Logo

Markanın adını yazmak için, Belwe Bold yazı tipi kullanıldı — serif’ler kullanarak blok harfler ve büyük harfler arasında bir şey. Yazı tipi yazarı Georg Belve.

Renk şeması değişmedi: beyaz, siyah, mavi, yumuşak turuncu ve mor tonlar. Parlak doygun renkler günbatımında Patagonya gökyüzünün rengini sembolize eder.