Patreon Logo

Patreon Logo

Patreon hizmeti, kullanıcıların müzik, fotoğraflar, videolar, podcast’ler, web çizgi romanları gibi en sevdikleri dijital içeriğin geliştiricilerine fon sağlamasına olanak tanır. Bunun için hayranlar, reklamsız olma veya yeni ürünlere özel erişim gibi özel ayrıcalıklarla ödüllendirilir. Kitle fonlaması platformu sayesinde, insanlar belirli avantajlar satın alma fırsatına sahip oluyor ve karşılığında yazarlar ek gelir elde ediyor.

Anlam ve tarih

Patreon Logo Tarih

Patreon ticari web sitesi 2013’te açıldı ve müzisyenler, yazarlar, sanatçılar, video blog yazarları ve diğer internet içeriği yaratıcıları arasında popüler. Ayrıca idollerine maddi destek sağlayan “patronlar” da ona aşinadır. Bu nedenle, «PATREON» kelimesi ile tanınan logo, milyonlarca kullanıcı tarafından görülmüştür. Ancak çoğu, en son yeniden tasarımdan memnun değildi: Logonun yeni versiyonu, minimalizm ruhuyla yapıldığı için onlara sıkıcı ve kavramsal olmayan görünüyor.

2013 — 2017

Patreon Logo 2013-2017

Kitle fonlaması platformunun ilk logosu kutudan çıktı. Geliştiriciler, İnternet alanında Patreon’u temsil etmek için turuncu bir damla şeklinin içinde stilize beyaz bir «p» tasvir ettiler. Sağ tarafta, küçük bir girintiyle, hizmetin adı — «patron» yazıyordu. Her harfin özel bir özelliği vardı: «p», «a» ve «o» aynı şekle sahipti, «e» «geri alındı» ve yatay çizgi «t» nin sol tarafı orantısız bir şekilde kısaydı. Dahası, tüm karakterler küçük harfti.

2017 — günümüz

Patreon Logo 2017-Еџimdi

2017’de web sitesi logosunu değiştirdi ve kendini minimal bir yeniden tasarımla sınırlamadı — yazı tipini tamamen güncelledi ve normal gözyaşı unsurunu terk etti. Bunun nedeni, eski logonun, özellikle garip geometriye sahip tipografinin modası geçmiş görünmesidir. Yeni versiyonda «PATREON» kelimesi büyük harflerle yazılmıştır ve kalın dikey çizginin solunda yer almaktadır.

Logo yazı tipi ve renkleri

Patreon Amblem

Fütürizmi terk eden Patreon, birçok kullanıcının beğenmediği minimalizmi tercih etti. Eleştirmenlerin ana argümanları, güncellenmiş tasarımın kitle fonlaması platformuna karşılık gelmediğiydi. Birleşik markanın çok genel olduğu ortaya çıktı: eşit derecede finansal hizmetlerle ilgili herhangi bir şirkete ait olabilir. Mavi bir dikdörtgen ve kırmızı bir daireden oluşan simge çok soyut görünüyor — sitenin ne konusunda uzmanlaştığını ondan anlamak imkansız.

Minimalist yazı, seriflerin yokluğu ile karakterize edilen GT Walsheim Bold yazı tipinde yapılmıştır. İlham kaynağı, 1930’ların İsviçreli afiş tasarımcısı Otto Baumberger’dı. 2013 yılına kadar logoda SF New Republic’i belli belirsiz anımsatan değiştirilmiş bir Opificio tanıtıldı.

Patreon, Fiery Coral (# FF424D) gölgesinde kırmızı kullanır. Küçük ikonun üzerinde gösterilen daireyi boyadı. Ana logo siyah ve mavidir — hem yazıt hem de dikey şerittir. Bu iyi bir seçim çünkü her iki renk de diğer popüler markalara bağlı değil.