PayPal Logo

PayPal Logo
PayPal Logosu PNG

PayPal, 25 ulusal para birimiyle çalışan bir Amerikan elektronik ödeme sistemidir. 1998 yılında Peter Andreas Thiel, Max Levchin, Elon Reeve Musk, Luke Nosek’i içeren bir grup öğrenci tarafından yaratıldı. X.COM çevrimiçi bankacılık ve yazılım şirketi Confinity Inc.’in birleşmesinden sonra ortaya çıktı. 2002’de en büyük eBay şirketinin bir parçası oldu, ancak 2015’te yine ondan ayrıldı.

Anlam ve Tarihçe

PayPal Logo Tarih
PayPal Logosunun Hikayesi

PayPal logosu sabittir. 20 yıl boyunca, aynı tarzı korurken sadece üç kez güncellendi. Böyle bir muhafazakârlık, marka sürekliliği sorunuyla ilişkilidir. Geliştiriciler, insanların web sayfalarında veya uygulamalar listesinde her gün aradığı simgenin görünümünü önemli ölçüde değiştiremedi. Bunlar, ödeme sisteminin mevcut imajına yüksek düzeyde tüketici güveni ile sınırlıydı.

1999 — 2007

PayPal Logo 1999–2007

Logonun orijinal sürümü basit bir yazıt «PayPal» içerir. Beyaz harfler yalnızca geniş mavi konturlarla girintili ve sınırlıdır. Yazı tipi kalın, italik, sans-serif’dir.

2007 — 2014

PayPal Logo 2007–2014

2007 yılında ilk yeniden tasarım gerçekleştirildi. Şirket, imajını destekleyecek tanınabilir bir sembol arıyordu. Bu nedenle, geliştiriciler renkli kelimeyi iki parçaya böldüler: koyu mavi “Öde” ve açık mavi “Pal”. Ayrıca, işaretler arasındaki mesafeyi arttırdılar, köşeleri yuvarladılar ve normal konturları çıkardılar.

2014 — günümüz

PayPal Logo 2014–....

2014 yılında, küresel sistem logoyu tekrar değiştirmeye karar verdi ve yardım için Fuseproject’e döndü. Ana amaç, simgeyi mini ekranlardan büyük düz monitörlere kadar tüm ekran boyutlarına uyarlamaktı. Aynı zamanda, eski tasarımın yenisiyle ayrılmaz bir bağlantısı olan PayPal’ın mirasına büyük önem verildi.

Önceki ticari marka, şirketin teknolojik kazanımlarını, web ödemeleri döneminden mobil cihazlarda para transferleri dönemine geçişini yansıtmadı. Yves Behar liderliğindeki bir ekip, marka bilinci oluşturma konuları hakkında bilgi edinmek için geçmişteki logonun görsel denetimini yaptı. Yapılan hatalardan kaçınmaya çalışan geliştiriciler güven ve yenilik üzerine odaklandılar.

Amblem

PayPa Amblem

2014 yılında, Fuseproject tasarımcıları ilk PayPal grafik sembolünü yarattı: “PP” kombinasyonundan oluşan bir monogram. Başlangıçta amblem üzerinde sadece bir tane “P” vardı, ancak bir park yeri işaretiyle ilişkilendirildi. Bu nedenle, üzerine ikinci bir harf eklemeye, üstüne koymaya ve yarı saydam bir efekt kullanmaya karar verildi. Böylece, yakınlaşma kavramını vurgulayan ve çevrimiçi sistemin bir pazarlama çipi olan ünlü simge ortaya çıktı.

2016 yılında PayPal, Pandora’yı telif hakkı ihlaliyle suçladı. Avukatlar, müzik akışı hizmetinin rekabeti aşmak için imza imajını çaldığını söyledi. İki logo gerçekten birbirine benziyor. Çevrimiçi incelemelere bakılırsa, insanlar genellikle PayPal uygulaması için Pandora’yı karıştırır.

Yazı Tipi ve Renkler

Logo PayPal

Yeni amblem, mavi tonlarının hakim olduğu parlak bir paletle karakterize edilir. Seçilen renk PayPal’ı finans sektöründe faaliyet gösteren diğer şirketlerden ayırt etmenizi sağlar. Açıklığı, iletişimi sembolize eder ve bilinçaltı düzeyde kullanıcılar arasında güveni uyandırır.

Daha önce, logo yazıtı Verdana yazı tipinde yapılmıştı. 2014 yılında tasarımcılar, yumuşak kenarlı ve yuvarlatılmış «a» harfleriyle değiştirilmiş bir Futura sürümünü kullanmaya başladı. İtalik stil ilerleme, yenilik ve ileriye doğru hareket eder, çünkü dinamizm şirketin temel ilkelerinden biridir. Simgeyi daha hareketli hale getirmek için harfler yeterince yakındır. Bu sayede yazıt, akıllı telefonların ve tabletlerin küçük ekranlarında daha iyi görünüyor.