Peloton Logo

Peloton Cycle Logo

Fitness platformu Peloton, hareketin hayat olduğunu kanıtlıyor. 2012’de tescil edildi, ancak dünyadaki milyonlarca insan için ana spor motive edici olmayı başardı. 2013 yılında kitle fonlaması sitesi Kickstarter aracılığıyla kurulan Amerikan şirketi, ilk sabit bisikletini ertesi yıl tanıttı. Ve basit değil, ilerici elektronik bileşenlerle, çünkü Peloton paralel olarak yazılım geliştiriyor. Firmanın ana gelir kaynağı, canlı yayınları ve kayıtlı antrenmanları izlemek için dokunmatik ekranlarla tamamlanan etkileşimli fitness ekipmanlarıdır.

Anlam ve tarih

Peloton Logo Tarih

Durum ne kadar zor olursa Peloton o kadar çok kar elde ediyor. Hisselerinin fiyatındaki en son artış, COVID-19 salgınıyla ilişkilidir, çünkü spor salonlarının kapanması nedeniyle sporseverler evde çalışmak zorunda kaldı. Sonuç olarak, ev tipi fitness ekipmanlarına olan talep o kadar arttı ki şirket, ürün kıtlığı nedeniyle satışları kısaca sınırladı.

Bir egzersiz bisikleti üreticisinin patent ihlali davasına karışmasının ardından hisse senetleri tüm zamanların en yüksek seviyesini vurdu. Paradoksal olarak, Icon Health and Fitness, Peloton’un popülaritesini davasıyla yalnızca artırdı.

Hisse fiyatında bir başka sıçrama, arızalı pedallarla ilgili bir skandal zemininde gerçekleşti. Bisiklet satın alan insanlar, 2020’nin ikinci yarısında çok sayıda bacak yaralanması bildirmeye başladı. Güvenlik nedenleriyle şirket, 27.000 egzersiz makinesi için pedalları geri çağırdı. Ve beklenmedik reklam karşıtı, garip bir şekilde, sadece elektronik fitness ekipmanları pazarındaki konumunu güçlendirdi.

Bu arada, şirketin logosunda pedallar da bulunuyor, ancak bu bir tesadüften başka bir şey değil, çünkü marka adı 2012’de ortaya çıktı. New York’tan bir grafik tasarımcı olan Eric Hwang tarafından icat edildi. Aynı kişi Peloton uygulamaları için arayüz oluşturan ekibi yönetti.

O zamandan beri amblem hiç değişmedi ve üreticinin ve interaktif ürünlerinin tanınmasını sağladı. Ancak, Peloton’un yaptıklarının tamamını aktarmıyor. Nitekim sabit bisikletlerin yanı sıra koşu bandı üretmekte ve spor aktivitelerini internet üzerinden yayınlayarak Peloton Digital’e destek olmaktadır.

Logo yazı tipi ve renkleri

Eric Hwang, şirketin adı ve bisiklet temasıyla ilginç bir şekilde oynadı: «Peloton» kelimesinin ilk harfini kullanarak onları tek bir logoda birleştirdi. «P», siyah bir daire üzerine yerleştirilmiş beyaz bir spirale benziyor. İçlerinden yuvarlak kenarlı uzun bir çapraz şerit geçer. Ortası gözden uzaktır: Çizgi, bir yanda çemberi delip diğer yanda dışarı çıkmış gibidir.

Figürün genel görünümü, egzersiz bisikletinin pedalların takılı olduğu kısmını andırıyor. Aslında çizim hareketi sembolize ediyor — ve sadece kelimenin tam anlamıyla değil. Spora ek olarak, bu, bir spor portalının sürekli gelişimi anlamına gelir. Tasarım minimalist görünüyor, ancak bu sadece ilk bakışta: Aslında görüntü birçok küçük ayrıntıdan oluşuyor.

«Peloton» yazı tipi, logoyu yapan aynı tasarımcı Eric Hwang tarafından icat edildi. Görünüşe göre, Futura ve Brandon Grotesque harflerini temel olarak kullandı. Değişiklik katı bir sans serif yazı tipidir.

Logonun ana versiyonu siyah beyazdır. Kırmızı veya turuncu «P» ve gri metinli seçenekler de vardır.