Philadelphia 76ers Logo

Philadelphia 76ers Logo
Philadelphia 76ers Logosu PNG

Bu şirin cennette, geçmişin büyük takımlarının başarılarını ve şehrin görkemli tarihini koruyan boğuk bir tarih fısıltısı duyabiliyoruz, bu da NBA’e birçok yıldız ve olağanüstü yüzleşmeler kazandırdı.

Takımın adı 1946’da başlayan zengin ve uzun bir geçmişe sahip. Başlangıçta, Nationals adlı takım, Syracuse’nin zengin basketbol takımlarının topraklarındaki kasabasında bulunuyordu. 1949’da tek bir NBA kurulana kadar NBL’de oynadı.

NBA’deki ilk sezon önemliydi: Normal sezon sonuçlarına göre, 51-13 takım performansı Lakers’tan biraz daha zayıftı. Playofflar sırasında, Nationals güçlerini Philadelphia ve New York’tan rakiplerine karşı oyunlarda gösterdi.

1963’te, Nationals’ın sahibi, kulübü, en iyi top oyununu Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk başkentine döndürmeye çalışan Irv Kosloff liderliğindeki bir grup yatırımcıya satmayı kabul etti. Takımın taşınmasının ardından isim sorunu acil bir hal aldı: Kısa tartışmaların sonuçlarına göre takım Philadelphia 76ers seçildi.

Bu nedenle, çeşitli nedenlerden dolayı NBA’deki en iyi isimlerden biri olarak kabul edilir:

  • İlk olarak, takım adı Amerika Birleşik Devletleri tarihindeki en önemli tarihle ilişkilendirilir. 1776, Kuzey Amerika kolonilerinin Büyük Britanya’dan Bağımsızlık Bildirgesi’nin imzalanmasıdır. Bu arada, ekibin adı kısa süre sonra şehrin sakinlerine ve birbirlerini Sixers’ı arayanlara yansıtılmaya başladı. Kulübün adı, logo gibi, daha çok Sixers olarak biliniyor;
  • İkinci olarak, pazarlama açısından isim son derece çekiciydi (bu yönü çok önemlidir). Sixers’ın geniş ve etkileyici şekilde küçültülmesi ve ekibin logosu, reklam şirketleri ve gazete manşetleri için mükemmeldi.

Anlam ve Tarihçe

Philadelphia 76ers Logo Tarih
Philadelphia 76ers Logosunun Hikayesi

Philadelphia 76ers kulübünden sporcular, kuruluşundan bu yana logoda belirtilen numarayla ilişkilendirildi. Birleşik Devletler’in vatansever ruhunu ve Amerikan bağımsızlığının çıkış noktası olarak Philadelphia eyaletinin önemini yansıtır. Ekip ilk logosunu 1947’de hala Syracuse Nationals adını taşırken aldı. Varlığının uzun tarihi boyunca, modern bir yorum elde edene kadar altı kez değişti — şık ve derin bir anlamla.

1947 — 1949

Syracuse Nationals Logo 1947-1949

İlk amblem, kırmızı ve beyaz çizgili kesikli bir arka plan üzerinde Amerika Birleşik Devletleri haritasıdır. Bir daire üzerinde bulunur ve on bir yıldızla çevrilidir. Bir yönetim biriminin çıkıntılı kenarları logonun ötesine uzanır. Milli takımın adı haritada yer alır ve soldan sağa alanı kapsar. Tüm unsurlar ulusal bayrağın renklerinde tasarlanmıştır.

1950 — 1963

Syracuse Nationals Logo 1950-1963

İki yıl sonra tasarımcılar renk değiştirdi. Şimdi harita beyaza döndü ve üzerindeki yazı tam tersine mavidir. «Nationals» kelimesi, takım adının ilk bölümü olan «Syracuse» ile tamamlanmaktadır. Küçük harfli yapıldı ve daha yükseğe yerleştirildi. Kırmızı şeritlerin etrafındaki yıldızlar mavi renk aldı.

1964 — 1977

Philadelphia 76ers Logo 1964-1977

Basketbol kulübünü Philadelphia 76ers olarak değiştirdikten sonra yeni bir sembolizm aldı. Yeniden tasarımın bir sonucu olarak, kökten farklı hale geldi. O zaman, efsanevi rakamlar logoda göründü — kırmızı «7» ve mavi «6». Yedinin üstünde küçük beş köşeli yıldızlardan oluşan bir daire vardı.

1978 — 1997

Philadelphia 76ers Logo 1978-1997

1978’de, geliştiriciler sayıları azalttılar, onlara «ers» ismini eklediler ve onları karakteristik çizgileri olan bir basketbolu belirten bir daireye yerleştirdiler. Renkler aynı kaldı — Amerikan bayrağındaki gibi kırmızı, mavi ve beyazın bir kombinasyonu.

1998 — 2009

Philadelphia 76ers Logo 1998-2009

Amblem, neredeyse yirmi yıldır olağan tasarımda var olan kökten değiştirildi. Üzerinde altın renkli «76ERS» yazısı olan koyu bir fon belirdi. Üstelik sayılar harflerden daha büyüktü ve ilkinde kenarlarında kırmızı bordürlü gümüş bir yıldız vardı. Yazıtla aynı renkte bir basketbol topu sağ alt tarafa yerleştirildi. Kıvrımlı mavi-beyaz çizgiler ondan yıldıza gitti.

2010 — 2014

Philadelphia 76ers Logo 2010-2014

Yıllar sonra ekip, küçük değişikliklerle tamamlayarak orijinal logoya geri döndü. Orijinal versiyon, kare kırmızı bir arka plan üzerine yerleştirildi. Altta, mavi yatay dikdörtgen alanın tamamını kaplayan «Philadelphia» yazısı var. Rakamlı top ve alt yazı geniş bir gümüş şeritle bölünmüştür. Bir kare, çevreyi benzer renkte daha ince bir çizgiyle daire içine almıştır.

2015 — günümüz

Philadelphia 76ers Logo 2015-şimdi

Mevcut amblem, gelenekse l takım ambleminin modern bir yorumudur. Biçimsel olarak yeniden tasarlandılar, ortak bir geniş çizgi ile birleştirildi ve bir basketbol topundan oluşan doğaçlama bir daire içinde. Üzerinde 1978 yılında tanıtılan «76ers» markalı yazı var. «7» sayısının üstünde 13 beş köşeli yıldızdan oluşan bir halka var. Topun etrafında mavi ve beyaz şeritlerin çift kenarı var. «PHILADELPHIA» (yukarıda) kelimesi geniş bir dış çizgi üzerine yazılmıştır ve altı büyük yıldız (aşağıda) yerleştirilmiştir.

Sixers olarak da bilinen Philadelphia 76ers’ın logosundaki koyu bordo ve mavinin kombinasyonu, bu renklerin hiçbiri agresif olmadığı için algılanmak için rahattı. Oldukça boğuk ve yumuşak. Philadelphia 76ers logosundaki eski moda yazı tipi, Wilt Chamberlain liderliğindeki takımın egemenliği dönemi olan 60’ları andırıyor. Sixers logosu (Philadelphia 76ers), NBA’deki en iyi iki logodan biri olarak kabul edilir: ince detaylarla süslenmiş basit bir top. Kırmızı figür 7 şık görünüyor ve 13 yıldız, 13 Amerikan kolonisini simgeliyor.

Amblem

Philadelphia 76ers Amblem

ekibi her zaman logoda 76 rakamını ve ilk rakamın üstünde 13 yıldız kullanmıştır. Başlangıçta Syracuse Nationals olarak adlandırıldığından ve ABD haritasını ayırt edici bir işaret olarak kullandığından, bir bütün olarak ve özellikle kulüp için çok semboliktirler. «7» ve «6» sayıları, Bağımsızlık Bildirgesi’nin kabul edildiği ay ve yılı gösterir — Temmuz 1776. Yüzüğü oluşturan 13 yıldız, onu ilk imzalayan Amerikan kolonilerinin sayısıdır.

Yazı Tipi ve Renkler

Philadelphia 76ers Logo

Philadelphia 76ers logosunun önceki sürümlerinde, büyük hale getirilen ilk «n» de dahil olmak üzere küçük harfli, italik, el yazısı tarzı bir kulaklık kullanıldı. Bu tasarım eski moda görünse de Bağımsızlık Bildirgesi’ndeki yazıtları yansıtıyordu. Şimdi, klasik Times New Roman ile ilişkili başka bir yazı tipi seçildi. Serifli büyük harfler.

Amblemin paleti her zaman beyaz, mavi ve kırmızıdan oluşuyordu. Bu, ABD bayrağının renklerinin bir kombinasyonudur. Vatansever bir karakter yansıtıyorlar ve zafere hazırlanıyorlar.