Phoenix Suns Logo

Phoenix Suns Logo
Phoenix Suns Logosu PNG

Bölümdeki komşularının akılda kalan biyografileriyle karşılaştırıldığında, Phoenix’in geçmişi kulağa çok yavan geliyor. Phoenix Suns Club, 1968’de Phoenix, Arizona’da kuruldu. Aynı yıl genişlemesinin bir sonucu olarak Ulusal Basketbol Birliği’nin bir parçası oldu.

Kulübün adını bulmak için Phoenix’te yayınlanan günlük «The Arizona Republic» gazetesi takımın adı için bir yarışma düzenledi — «Takımın adını düşün». Yarışmanın galibine 1.000 $ ve takımın ev oyunlarına sezonluk üyelik sözü verildi. Suns, Scorpions, Rattlers, Thunderbirds, Wranglers, Mavericks, Tumbleweeds, Mustangs ve Cougars gibi isimler arasında en fazla puanı aldı. Öncelikle bu seçimi ABD’nin en güneşli eyaletlerinden biri olan Arizona eyaleti belirledi. İkincisi, Güneşler adı semboliktir çünkü Arizona bayrağının üzerinde yıldız vardır. Güneş ışığı gibi kırmızı ve sarı şeritlerin çıktığı Güneş’i sembolize eder.

İlginç bir şekilde, ekibin logoyu yaratması ve tasarlaması gerektiğinde, yönetim sadece 200 dolar ödedi. Phoenix Suns amblemi Arizona’nın Tucson şehrinin matbaasında yaratıldı ve tasarlandı. Ancak bundan önce, kulüp patronları yerel bir sanatçı tarafından yapılmış bir logo tasarımı geliştirmek için 5.000 $ yatırdı. Ancak ekip, sonuçlardan hayal kırıklığına uğradı ve hizmetlerini reddetti. Ardından Tucson Matbaası ile temasa geçtiler.

İlk sezonda alınan menekşe-portakal renkleri şimdiye kadar güneş formunda olmuştur. Sadece Charles Barkley döneminde, tasarımcılar siyah renk ekledi ve Steve Nash döneminde — gri. Ve ayrıca, alevlerden ve kısaltmalardan yükselen Anka kuşu imajını içeren alternatif bir amblem vardı.

Phoenix Suns’ın maskotu The Suns Gorilla’dır.

Anlam ve Tarihçe

Phoenix Suns Logo Tarih
Phoenix Suns Logosunun Hikayesi

50 yılı aşkın süredir Phoenix Suns ekibi dört logoyu değiştirdi. İlk seçenek, sonraki tüm seçenekler için temel oldu: tasarımcılar, öğelerin düzenini korudu, yalnızca paleti ve tasarım nüanslarını değiştirdi. Bu bağlamda, kulüp NBA’deki en muhafazakarlardan biri oldu.

1968 — 1992

Phoenix Suns Logo 1968-1992

1968’de Phoenix, Arizona’da Phoenix Suns adı verilen yeni bir basketbol takımı doğdu. Orijinal Phoenix Suns logosu, Tucson’daki bir matbaanın sahibi olan Stan Fabe tarafından tasarlandı. Kulüp yöneticileri, çalışmalarının sonucunu 200 $ olarak tahmin etti. Tasarımcı, ortaya kırmızı bir dikdörtgen yerleştirdi ve içine, güneşi sağ taraftan çıkan beyaz ışınlarla turuncu bir basketbol topu olarak tasvir etti. Dörtgen şeklin üzerinde, karşı tarafta mavi bir yazı olan «PHOENIX» vardı — «SUNS».

1993 — 2000

Phoenix Suns Logo 1993-2000

Neredeyse çeyrek asır sonra, takımın yönetimi yeniden tasarlamaya karar verdi. Yeni formatın geliştirilmesi Phoenix Suns logosunu değiştiren, topu bükülmüş ışınlarla çevreleyen ve doğaçlama güneşe bir kuyruk ekleyen sanatçı O’Grady’ye emanet edildi. Ayrıca kırmızı dikdörtgeni mor bir paralelkenara çevirdi ve «PHOENIX» kelimesini italik hale getirmek için aşağı kaydırdı. Modernizasyon süreci yaklaşık altı ay sürdü.

2001 — 2013

Phoenix Suns Logo 2001-2013

2001 yılında, logonun tasarımcıları tüm öğeleri büyük bir gri paralelkenara yerleştirdiler ve dörtgenlerin köşelerini seçici bir şekilde yuvarladılar. Harflere siyah gölgeler ekleyerek “PHOENIX SUNS” ifadesini beyaza boyadılar. Aynı gölgeler, ancak kırmızımsı kahverengi, şimdi geniş siyah dikişler nedeniyle daha belirgin hale gelen topun üzerinde görünüyor. Güneşin kuyruğu tamamen turuncudur: Sanatçılar pembe gradyanı ışınlardan çıkardılar.

2014 — günümüz

Phoenix Suns Logo 2014-şimdi

Beş yıl önce, Arizona kulüp logosunun son değişikliği oldu. İçerik oluşturucular pratikte herhangi bir düzeltme yapmadılar. Aksine önceki yılların bazı standartlarına geri döndüler. En son kulüp logosundaki her iki paralelkenar da siyahtır. Yalnızca iç dörtgenin sınırını belirleyen ince gümüşi bir çizgi ile ayrılırlar. Top, açık tonlar ortadan kalktığı için tek tip bir renk elde etti — sol kenarda yalnızca koyu gölgeler kaldı. Yazı tipi değişikliği en belirgindir: geliştiriciler harfleri üç boyutlu yaptı ve onları seriflerle süsledi.

Amblem

Phoenix Suns Amblem

Phoenix Suns’ın ana işareti, zikzak kirişli bir basketbol topu olan güneştir. 1992’ye kadar oldukça mütevazı görünüyordu: ışınlar beyaz, kısaydı ve sadece sağ tarafta bulunuyordu. Sonra O’Grady’nin tasarımcısı hatları uzattı ve bir uçuş hissi yaratmak için topu çevirdi.

Ekip liderlerinin tasarladığı gibi, bu, yükselen güneşin alegorik bir örneği olacaktı. Çizimin stili birkaç kez değişti: zamanla gölgeler ve vurgular belirdi ve üç boyutlu bir efekt elde etmeyi mümkün kıldı.

Yazı Tipi ve Renkler

Phoenix Suns Logo

Sanatçılar, tüm Phoenix Suns logolarını standart yazı tiplerini kullanmadan işliyor. Ancak karakterler, ShyFonts tarafından oluşturulan SF TransRobotics ailesinden yeniden tasarlanmış bir yazı tipini anımsatıyor. Son versiyonda harfler italik ve seriftir. Açık gri gölgeler sayesinde «SUNS» kelimesi özellikle fütüristik görünüyor. Yazıtların ana rengi beyazdır. Siyah bir arka plan, turuncu top ve altın ışınlarla tezat oluşturuyor.