Pink Floyd Logo

Pink Floyd Logo

Pink Floyd, epik gösterileri, derin sözleri, akustik deneyleri ve uzun besteleri ile ünlü efsanevi bir rock grubudur. Ortaya çıkışının resmi dönemi 1965 olarak kabul edilir. Aslında kolektif sahneye iki yıl önce ancak farklı bir isimle girdi.

Anlam ve tarih

Pink Floyd Logo Tarih

Pink Floyd pek çok grafik sembolüne sahip çünkü grup üyeleri için amblem tasarlamak bir zamanlar yaratıcılığın müzik yapmak kadar önemli bir yönü idi. Aynı zamanda 1985 yılına kadar belirli bir logoları yoktu. 1967’den beri düzenli olarak yayınlanan yeni albümlerin kapaklarındaki resimler ve test unsurları geçici işaretler olarak kullanıldı. Son zamanlarda müzisyenler genellikle tanınabilir sembollerden birini kullandı: zikzak çizgi ile çok renkli bir gökkuşağı şeridi. Yukarıda Rockwell senaryosunda grubun adı var.

1967 — 1972

Pink Floyd Logo 1967-1972

Grubun ilk amblemi basit bir «Pink Floyd» yazıtıydı. Kelime düzeni, yazı tipi, stil sürekli değişiyordu. Rock grubunun adı, ideologlarından biri olan Roger Keith «Syd» Barrett tarafından seçildi. İki kez düşünmeden, blues sanatçıları Pink Anderson ve Floyd Council’in isimlerini birleştirdi.

1973 — 1978

Pink Floyd Logo 1973-1978

Pink Floyd’un en unutulmaz görüntüsü, içinden bir ışının geçtiği, kırılarak ve tüm renk spektrumuna çürüyen üçgen bir prizmadır. Bu çizim The Dark Side of the Moon’un ana dekorasyonu oldu. Yazarı Storm Elvin Thorgerson’dur. Grafik tasarımcı, fizik açısından ışık dalgasının sapma açısını hesaba kattı ve zıtlığa özellikle dikkat etti: gökkuşağının renkleri siyah arka plana karşı parlak bir şekilde öne çıkıyor.

1979 — 1985

Pink Floyd Logo 1979-1985

1979’da The Wall adında yeni bir albüm çıktı. Bu anın bir dönüm noktası olduğu ortaya çıktı: «Tuğla» kapakta, sonunda logo haline gelen «Pink Floyd» ifadesi yer aldı. Yazıt, grup için birçok animasyon yapan Gerald Scarfe’nin el yazısıyla tahmin edildi. Tipograflar daha sonra logoya dayalı Floydian yazı tipini geliştirdiler.

1985 — 2011

Pink Floyd Logo 1985-2011

1985’te basçı Roger Waters gruptan ayrıldı ve gitarist David Gilmour’u serbest bıraktı. Yeni bölüm, grubun resmi amblemlere ihtiyaç duyduğuna karar verdi, bu nedenle Division Bell derlemesi yayınlanmadan kısa bir süre önce, büyük «P» ve küçük «f» harflerinden oluşan kendi monogram sembolüne sahipti. Biraz sonra The Boatman adında bir logo oluşturuldu ve burada «P», «F», «D» ve «G» şifrelendi.

Logo yazı tipi ve renkleri

Pink Floyd Amblem

Pink Floyd’un kurumsal kimliği katı çerçevelerle sınırlı değil: grup üyeleri bu konuya yaratıcı bir şekilde yaklaştı. Üçgen prizma kırılmış kiriş veya The Boatman monogramı gibi birçok ikonik logo biriktirdiler.

Her albümün kendi özgün tasarımı vardı, bu nedenle yazıtların görünümü sürekli değişiyordu. Örneğin, The Wall’un kapağında, Gerald Scarfe’ın kendi el yazısının bir örneği olan geniş harflerle ince bir el yazısı yazı tipi kullanılmıştır.

Pink Floyd’un klasik paleti, siyah, beyaz ve gökkuşağının tüm renklerinin zıt bir kombinasyonudur. 1973’te The Dark Side of the Moon’un piyasaya sürülmesinden hemen sonra ünlendi.