Pixar Logo

 

Pixar Animation Studios Logo

Pixar, 1979 yılında Emerville’de kurulmuş bir çizgi film stüdyosudur. Faaliyet alanı, bilgisayar animasyonuyla ilgili her şeyi kapsar. Bunu bir yan kuruluş olarak The Walt Disney Company’nin bir parçası olarak yapıyor.

Anlam ve tarih

Pixar Animation Studios Logo Tarih

Pixar Animation Studios, 1986 yılına kadar The Graphics Group olarak adlandırıldı ve sahibi George Walton Lucas Jr.’a aitti. Daha sonra Steven Paul «Steve» Jobs tarafından belirtilenden altı kat daha düşük bir fiyata satın alındı. Şirketin yeni sahibi Alvy Ray Smith III’ü şirketin başına atadı ve şirkete Pixar adını verdi. Ancak bundan sonra ilk logosunu aldı. Sekiz yıldır kullanımda ve mevcut marka isminin temeli haline geldi.

1986 — 1994

Pixar Logo 1986-1994

İlk amblem, kenarlarında geniş çerçeveler ve ortasında yuvarlak bir delik olan bir kare şeklindeydi. Adı şuydu: Eğimli Eğimli Kare. Aynı zamanda, BSD kısaltması, UNIX ailesinin işletim sistemleri olan Berkeley Software Distribution ile ilişkilendirilmiştir.

Görüntü, Pixar grafik bilgisayar tasarımlarına dayanıyordu. Geometrik şeklin altındaki yazıt John Lasseter tarafından oluşturulmuştur. Stevens Titling yazı tipini modernize etmek için alışılmadık bir alet kullandı — bir taş kesme makinesi.

1994 — günümüz

Pixar Animation Studios Logo 1994-şimdi

Toy Story karikatürünün çekimleri sırasında, şirket eski kare amblemini terk etmeye karar verdi ve çizimsiz bir yenisini kabul etti. İki satırlık “PIXAR ANIMATION STUDIOS” yazısı ticari marka oldu. Bu sürümün geliştiricisi Pete Docter’dır.

Amblem

Pixar Animation Studios Amblem

Bazı logolarda Pixar maskotu bulunur: Luxo Jr. masa lambası. aynı adı taşıyan kısa karikatürden. Başlıktaki «I» harfinin yerini alır. Film stüdyosunun 20. ve 25. yıldönümüne adanmış yıldönümü amblemleri de var.

Yazı tipi ve renkler

Pixar Animation Studios Logo

Pixar’ın kurumsal kimliğinin özü, uzun serifli Charlemagne Std-Bold’dur. Resmi renk siyah ve beyazdır, ancak gri lambalı ve mavi arka plana sahip logolar yaygın olarak kullanılmaktadır.