Playboy Logo

Playboy Logo

Playboy, Playboy Enterprises yayınevinin temelini oluşturan bir erkek dergisidir. 1953’ten beri her ay yayınlanmaktadır. Sayfalarda erotik içerikler, gösteri dünyası, ürünler, spor, moda, klasik yazarların kısa öyküleri ve anekdotlarla ilgili makaleler bulunmaktadır.

Anlam ve tarih

Playboy Logo Tarih

Playboy logosu bir tavşanın başıdır. Ünlü çizim, grafik tasarımcı Arthur Paul tarafından yaratıldı. Bu, Playboy’un The New Yorker ve Esquire ile aynı unutulmaz maskota sahip olmasını isteyen Hugh Hefner dergisinin kurucusu ve genel yayın yönetmeni tarafından soruldu.

Logo, kapağın önemli bir bileşenidir. Her sayıda değişik varyasyonlarda karşımıza çıkıyor: tavşan bir yerde gözünü kapatıyor ve saklandığı bir yerde okuyucuları onu aramaya zorluyor. Çoğu zaman sanatçılar görsel bağlamla oynarlar.

Amblem

Playboy Amblem

Arthur Paul’un tavşan görüntüsünü sadece on dakikada bulduğuna inanılıyor. Çizim gerçekten basit: yuvarlak gözlü oval bir kafa, sivri oval şeklinde kulaklar ve iki üçgen ve bir eğimli çizgiden oluşan bir papyon. 1956’da ortaya çıkan kadınsı bir versiyonu da vardı. T-shirt, bileklik veya kol düğmesi gibi hediyelik eşyalarda kullanıldı.

Logonun erotik bir çağrışımı var: Bir tavşanın görüntüsü, bilinçaltı oyunbazlık ve doğurganlık kavramlarını çağrıştırıyor. Papyon ise gece kulüplerinin zarafetiyle ilişkilendirilir. Aynı zamanda amblem belirsiz bir şekilde algılanır çünkü aslında çizim animasyonun bir parçası gibi görünür ve tavşanlar zararsız evcil hayvanlar olarak kabul edilir.

Yazı tipi ve renkler

Logo Playboy

Playboy markasının üzerinde tek bir yazı yok. Tasarımcı, ana renk olarak siyahı seçerek maskota güvendi. Derginin başlığı kapakta standart kalın serif olarak gösterilmektedir.