Portland Trail Blazers Logo

Portland Trail Blazers Logo
Portland Trail Blazers Logosu PNG

ortland Trail Blazers Club, 1970 yılında Portland, Oregon, ABD’de kuruldu. Portland’da NBA franchise’ı oluşturma fikri 1955’te ortaya çıktı. Bu, spor organizatörü Harry Glickman’a ait. NBA’i iki takıma genişletmeyi önerdi: biri Portland’da, diğeri Los Angeles’ta. Ancak, çeşitli nedenlerden dolayı, Ulusal Basketbol Birliği’nin liderliği, yalnızca on beş yıl sonra Portland’da bir franchise oluşturma hakkı verdi.

1970 yılında takımın en iyi ismi için bir yarışma ilan edildi. İsimlerin on bin çeşidi arasında “Öncü” en popüler olanıydı. Ancak, Portland’da bulunan Lewis ve Clark College’ın üniversite ekipleri tarafından zaten kullanıldığı için bu seçenek hariç tutulmuştur. Sonuç olarak 172 oy alan isim Trail Blazers seçildi.

Takım renkleri kırmızı, beyaz, siyah ve gümüştür. Sonuncusu 2002’de eklendi. Takım logosu, takım liderinin kuzeni Harry Glickman tarafından geliştirildi. Trail Blazers adı, Oregon’da ormanlardan ve dağlardan geçen demiryollarının yapımcılarına atıfta bulunuyor. Takımın adı genellikle Portland Blazers olarak kısaltılır. Trail Cat, Blaze, Portland Trail Blazers’ın maskotu. 2002’den beri takımın resmi maskotu.

Anlam ve Tarihçe

Portland Trail Blazers Logo Tarih
Portland Trail Blazers Logosunun Hikayesi

Portland Trail Blazer’ın basketbol takımının, onu diğer NBA üyelerinden ayıran benzersiz bir logosu vardır. Orijinal versiyon, kulübün ilk CEO’sunun kuzeni Bostonlu grafik tasarımcı Frank Glickman tarafından geliştirildi.

Her şey, spor organizatörü Harry Glickman’ın memleketini profesyonel basketbolla tanıştırmaya karar vermesiyle başladı. Bunu yapmak için sadece oyunculara ve takımın adına değil aynı zamanda amblemine de ihtiyacı vardı. Bu sorunu çözmek için bir kuzenini aradı. Bir haftadan daha kısa bir süre içinde, elinde hala değiştirilmiş bir biçimde kullanılan hazır bir eskiz vardı.

Blazerler, Amerikan sporlarında soyut sanatın başyapıtı olan bu logoyu kullanana kadar ilk 10’dan asla vazgeçmeyecekler. Beş kırmızı ve mavi şerit, sahadaki bir tarafta etkileşime giren ve diğer tarafta rakipte birleşen ilk beş rakip takımı simgeliyor. NBA takımlarının tüm sembolizmi içinde sadece Portland amblemi sporun şiirsel doğasını yansıtıyor.

 1971 — 1990

Portland Trail Blazers Logo 1970-1990

Neredeyse 50 yıl önce Portland, Oregon, oldukça akılda kalıcı «Portland Trail Blazers» adıyla yeni bir basketbol franchise için ana şehir oldu. Frank Glickman, on eğri çizgiden oluşan bir eğirici çizdi. Soldaki beş siyah çubuk saldırganları ve sağdaki beş kırmızı çubuk — koruma. Ortadaki boş delik, iki takımın katılımcısını bir araya getiren bir basketbol oyununu simgeliyor. Virajlar hız duygusu yaratıyor çünkü oyuncular sahada ayakta değil, sürekli hareket halinde. «Portland» kelimesi küçük harfle yazılmıştır. Aşağıda «öncü blazerler» ifadesi yer almaktadır.

1991 — 2002

Portland Trail Blazers Logo 1990-2002

19 yıl sonra, kulüp logosu değiştirildi, ancak çok az. 1991 sezonundan bu yana, eğirici eğik hale geldi. Tasarımcılar onu 45 derece döndürdü ve renkleri, sol tarafı kırmızı, sağ tarafı siyah olacak şekilde yansıtıyordu. Ayrıca küçülttüler ve yakınlarına kırmızı ve siyah italik bir «BLAZERS» yazısı yerleştirdiler.

2002 — 2003

Portland Trail Blazers Logo 2002-2003

Takım logosunun üçüncü değişikliği biraz hacim ve üç boyutlu bir görünüm getirdi. 2002-2003’te metin öğesi içermeyen modern bir logo ortaya çıktı. Sanatçılar yine renkleri değiştirdiler, ancak bu sefer beş şeridi gri yaptı ve konturlar ve merkezi delik için siyah kullanıldı. Aynı zamanda, çizgilerin uçlarını daraltarak onlara sivri bir şekil verdiler.

2003 — 2004

Portland Trail Blazers Logo 2003-2004

Amblemin yeni versiyonunda girdap, ince gümüş çerçeveli siyah bir paralelkenarın içine yerleştirilmiştir. Aynı geometrik figür, iki kısma ayrılmış basketbol kulübünün adıdır: üstte «Portland» ve altta «Blazers». Yazı tipi — küçük keskin seriflerle italik.

2004 — 2012

Portland Trail Blazers Logo 2004-2017

2004 yılında tasarımı tamamen değiştirmek yerine grafikleri iyileştirmek için güncellemeler yapıldı. Yazıt, doğrudan «Blazers» ın yukarısında konumlandırılan «Trail» kelimesiyle desteklendi. Ayrıca, geliştiriciler harflerin boyutunu küçülterek paralelkenarı dikey olarak daraltmalarına izin verdi.

2017 — günümüz

Portland Trail Blazers Logo 2017-şimdi

2017 yılında ekibin sahipleri yine logoyu değiştirmeyi düşündü. Ve sıfırdan yeni bir konsept yaratmak için küresel hakkında. Hayranların katılımıyla bir odak grubu düzenlediler ve herkesin pikabı Portland Trail Blazers’ın ana sembolü olarak gördüğünü ve onu korumak istediğini keşfettiler. Bir kült işareti bırakmaya, ancak şeklini ve rengini biraz değiştirmeye karar verildi. Bu görev, Mississippi’deki stüdyosunun sahibi olan tasarımcı Rodney Richardson’a emanet edildi.

Kırmızı çizgilerin yukarı, beyaz çizgilerin aşağıya doğru yönlendirildiği resimde ana değişiklikler yapıldı. Ayrıca, tasarımcılar bunları hem üstten hem de alttan tek bir siyah kontur çizgisi altında birleştirdiler. Ayrıca büyük siyah harflerle “Portland” kelimesini yaptılar. «P» ve «T» harfleri seriflerle — 45 derecelik bir açıyla küçük çizgilerle yapılmıştır. Blazers oyuncularından birinin açıkladığı gibi, bu kuzeye giden ve Salem, Oregon’dan geçen 45. paralele bir göndermedir. Şehrin adının altında «Trail Blazers» yazısı yer almaktadır.

Amblem

Portland Trail Blazers Amblem

Kulübün modern logosu, zaten herkesin aşina olduğu bir spinner içeriyor. Ancak sıra dışı görünüyor: Sol taraf kırmızı ve siyah çizgilerden oluşuyor ve sağ taraf siyah beyazdan oluşuyor. Şeritler tüm uzunluk boyunca aynı kalınlığa sahiptir ve 1991-2002’de olduğu gibi uçlarından kesilir.

Resmin anlamı değişmedi: Aynı arenada karşılaşan iki takımın oyuncularını ifade ediyor. Altta iki satırlık bir «PORTLAND TRAILBLAZERS» yazısı yer alır; ilk kelime ikinci ve üçüncü kelimeden çok daha büyüktür. Bu teknik, şehrin adına odaklanılmasına izin verdi.

Yazı Tipi ve Renkler

Portland Trail Blazers Logo

s 2017 amblemi güncellenmiş bir yazı tipi kullanır. «PORTLAND» kelimesinde sadece «P» ve «T» harflerinin serifleri vardır. Sol üst tarafta bulunurlar ve 45 derecelik bir açıyla küçük üçgenler gibi görünürler. Bu değer tesadüfen seçilmedi: açı kuzey enlemine paralel 45’i temsil ediyor.

Tüm Portland Trail Blazers basketbol takımı logoları, resmi renklerini içerir: beyaz, siyah ve kırmızı. On yıllar boyunca, ana renklere bazen gümüş grisi eklenmiş olsa da, yalnızca gölgeler değişti.