Qatar Airways Logo

Qatar Airways Logo

Qatar Airways, Katar’ın ulusal hava taşımacılığı yapısıdır. Doha şehrinde yer almaktadır. 1993 yılında kuruldu. Uluslararası uçuşlarla ilgili fırsatlar.

Anlam ve tarih

Qatar Airways Logo Tarih

Havayolunun tam adı Qatar Airways Company Q.C.S.C. Amblemi için en başından beri Katar devletinin sembolü olan Arap oriksini seçti. Yüksek hızı kişileştirir, böylece konsepte mükemmel bir şekilde uyar. Hava taşıyıcısı olmanın yanı sıra ülke çapında bakılan iyi korunan bir hayvandır. Kuruluşundan bu yana şirketin üç logosu bulunuyor.

1993 — 1997

Qatar Airways Logo 1993-1997

İlk versiyon, bir antilopun başını bir dikdörtgeni kesen koyu renkli bir çapraz şerit üzerinde gösteriyor. Arka planın geri kalanı hafif. Baskın renkler siyah, beyaz ve gridir.

1997 — 2006

Qatar Airways Logo 1997-2006

Yeniden tasarımdan sonra logo renkli ve çeşitlendi. Şirketin adı iki versiyonda göründü: İngilizce ve Arapça. Tasarımcılar Arap Afrika antilobunun görüntüsünü büyüttüler ve onu kesikli bir daire içine yerleştirdiler.

2006 — günümüz

Qatar Airways Logo 2006-şimdi

2006 yılında, geliştiriciler ana unsurların düzenini değiştirdi. Havayolu sembolünü, önceki sürümden daha büyük olan adın sağına taşıdılar. Logonun renkleri gri, koyu kiraz ve beyazdır. Arapça yazım korunur.

Logo yazı tipi ve renkleri

Qatar Airways Amblem

En başından beri Arap antilobu, Katar Devleti’nin ana hava taşıyıcısının logosunu sergiledi. Koşuda rekor sahiplerinden biri olarak hızı mükemmel bir şekilde somutlaştırıyor. Hayvan tam olarak tasvir edilmemiştir — logoda sadece boynun bir kısmı ve keskin uzun boynuzları olan kafa gösterilir. Çemberi oluşturan yatay çizgilerde ana hatları tekrarlanır. Bu vuruşlar, aynı zamanda, ileriye doğru hücumdan kopan hava akımlarını da temsil eder. Sağda, solda ince, hava jetlerine en çok benziyorlar.

Orikstan önce iki kelime satırı vardır: üstte — «Katar», altta — hava taşıyıcısının durumu İngilizce ve Arapça. Ancak uçakta tek satırlık logo kullanılır. Ön camlarda bulunur. Kuyrukta bir antilop tasvir edilmiştir.

Yazarlar, logodaki yazı için, ünlü Alman tipograf Hermann Zapf tarafından yaratılan şık bir sans-serif yazı tipi seçtiler. Özellikle Optima Demi Bold yazı tipi, Arap Afrika antiloplarının düz ve uzun boynuzlarıyla uyumlu bir şekilde uyum sağlayarak onları dengeliyor. 2015 yılında Rebecca Hurst tarafından tasarlanan Jotia kurumsal yazı tipi olarak seçildi. Amblem paleti iki renkten oluşur: koyu mor ve gri-metalik. Beyaz bir arka planda açıkça görülebilirler.