Quicksilver Logo

Quicksilver Logo

Quicksilver, sörf, kaykay ve snowboard için giyim, ayakkabı ve aksesuarların yanı sıra Roxy markası altında modaya uygun genç kıyafetleri ve Quiksilver Edition yüksek moda ürünleri üreten dünyaca ünlü bir Avustralya şirketidir.

Anlam ve tarih

Quicksilver Logo Tarih

Şirket, Avustralya’nın Torky kentinde sörfçü Alan Green tarafından 1969 yılında kuruldu. Burası bir sörf merkezi ve rahat kıyafetlere olan talep çok yüksekti. Avustralya dalgasını takip etmek için dünyanın her yerinden sporcular ilk Quicksilver fabrikasının ürünlerini ülkelerine götürdü. Şirket, bir yıl içinde ABD ve Avrupa’daki temsilciliklerini açtı. 2000’li yılların başında merkez ofis Amerika Birleşik Devletleri’ne taşındı, 2017’den beri Biarizza, Fransa’ya taşındı. Fabrikalar Çin, Fransa, ABD ve Avustralya’da bulunmaktadır.

Quicksilver şirketinin adı İngilizceden «cıva» olarak çevrilmiştir. Hareketi, hızı ve aynı zamanda — markanın felsefesini çok doğru bir şekilde yansıtan metalin tüm niteliklerini ifade eder.

Şirket logosu 1969’da Alan Green tarafından yaratıldı ve o zamandan beri değişmedi. Yaratıcıya göre, Japon sanatçı Katsushiki Hokusai’nin «Kanagawa’daki Büyük Dalga» nın gravüründen çok etkilendi. Tarihsel bir olayı tasvir ediyor — Kaganava kıyılarında kasabayı yok eden güçlü bir fırtına. Fuji Dağı arka planda görülebiliyor ve izleyiciye dalganın artık onu emeceği görülüyor. Ve şirketin ürünleri sörfle ilgili olduğundan, Green büyük bir dağı kaplayan bir dalganın stilize edilmiş bir görüntüsünü buldu.

Orijinal versiyon, parlak kırmızı zemin üzerine beyaz bir resimdi. 1973’te Alan Greene arka planı siyaha çevirdi ve adın yazılışı da siyaha döndü. 2010 yılında, şirketin Hurne Geometric Sans yazı tipinden yazdığı yazı el yazısına geçti, farklı boyutlardaki harfler bir dalgaya atlıyor gibi görünüyor.

Bugün, siyah versiyon resmi olarak siyah hariç tüm modellerde kullanılıyor — orada logo kırmızı. Snowboard kıyafetleri ve ayakkabı işaretleri, logonun üzerinde bir kar tanesi içerir.

Quicksilver amblemi, spor dünyasında en saygın ve tanınanlardan biridir ve bu marka altındaki ürünlerin kusursuz kalitesini ve rahatlığını sembolize eder.

1969 — günümüz

Quicksilver Logo 1969-şimdi

İlk logo, Alan Green ve John Law tarafından tasarlandı. Fuji Dağı’nın Japon baskılarından ve spor markasının kimliğini oluşturmak için bir tayfun dalgasından ilham aldılar. Karla kaplı dağ zirvesi, yüksek sırtı emer. Her şey sörf ve kaykay kıyafetleri üreticisinin grafik stiline uyarlandığı için görünümleri şematik olarak sunulmuştur. İlk başta, amblemin herhangi bir sözlü tanımı yoktu, ancak zamanla marka adı ortaya çıktı.

2010

Quicksilver Logo 2010

2010 ilkbaharında, üzerinde yazılı bir logo onaylandı. Bunun için tasarımcılar hafif bir yazı tipi seçtiler — ince, geniş, grotesk. Bunun istisnası, geleneksel tipografiye göre başlangıçta çift taraflı seriflere sahip olan «I» harfidir. Simge olduğu gibi bırakılır — bir dalga tepesi ve Fuji dağı ile. Tüm öğeler, yatay olarak uzatılmış kırmızı bir dikdörtgene yerleştirilir.

2010 — günümüz

Quicksilver Logo 2010-şimdi

Yeniden tasarımdan sonra, «Quicksilver» kelimesi için güncellenmiş bir yazım stili vardı. Şimdi modern, hatta yenilikçi görünüyor, çünkü özensiz bir el yazısının taklidi ile akıcı bir el yazısıyla yazılmış. Harfler perspektif olarak düzenlenmiştir: küçükten büyüğe, yani yazıtın başlangıcı görsel olarak uzaktır ve tam tersine son daha yakındır. Alt kısımda birkaç mürekkep lekesi var — sanki adı Japon hiyeroglifleriyle yazmaya çalışıyorlardı, ancak boşuna. Sağda, üzerinde dağ ve dalga bulunan markalı bir simge var. Kare şeklindedir ve önceki amblemden kesilmiş gibi görünür.

Logo yazı tipi ve renkleri

Quicksilver Amblem

Logonun yazarları, yeniden markalaşmanın yanı sıra kullanım yeri ve yılına göre birkaç yazı tipi seçti. En popüler olanı sadece amblemi değil aynı zamanda ofis işaretini de süsleyen Clicker. Hurne Geometric Sans 4 ve Xephyr de kullanıldı. Başka bir seçenek daha var — el yazısı, aceleci el yazısını taklit etmek veya kaotik dalgalar. Markalı palet siyah, beyaz ve kırmızıdan oluşur.