Ray Ban Logo

Rayban Logo

Ray Ban, çerçeve ve güneş gözlüğü üreten oldukça uzmanlaşmış bir kuruluştur. 1920’lerde. Bir uçak testçisi, pilotlar için rahat gözlükler yapmak üzere Bausch & Lomb’a başvurdu çünkü mevcut aksesuarlar güneşten koruma sorununu çözmedi. İlk prototip 1937’de oluşturuldu. Bir yıl sonra şirket, pilotlar için özel olarak tasarlanmış ünlü havacıları sundu.

Anlam ve tarih

Rayban Logo Tarih

İlk ve tek Ray Ban ticari markası, 1937’de Amerikan markasının piyasaya sürülmesiyle eşzamanlı olarak ortaya çıktı. Grafik ilaveleri olmayan bir yazıttan oluşur. Daha parlak hale getirmek için, tasarımcılar zıt renkleri birleştirdi: kırmızı ve beyaz. Ek olarak, kaligrafi el yazısını taklit eden bir yazı tipi kullandılar. Minimalist ve basit logo, markayı tanınır hale getirir.

Amblem

Rayban Amblem

Ray Ban ürünleri, özgünlüklerini kanıtlayan amblemlerle süslenmiştir. Sol mercek her zaman köşeye boyanmamış «RB» harfleri ile kazınır ve sağdaki beyaz «Ray-Ban» harfleri bulunur. Logoların olmaması veya kalitesizliği sahte olduğunu gösterir. «Ray-Ban P» etiketli versiyonlar da vardır. Polarize lensli modellerde olur.

Metal çerçeveli güneş gözlükleri, burun pedlerinin ortasında üreticinin ticari markasına sahiptir. Bu durumda kabartma yapılır. Ayrıca imza, kapakları, temizlik bezlerini ve diğer ilgili aksesuarları süslüyor.

Ray Ban ambleminin tasarımı gözlüklerin tarzını yansıtır: aynı derecede abartısız, sofistike ve minimalisttir. Yazıt, aşağıdan yukarıya çapraz olarak yerleştirilmiştir. Bu, markanın gelişimini, popülaritesinin artmasını, teknolojinin gelişmesini ve ilerleme arzusunu sembolize ediyor. Kelimelerin arasında onları ikiye ayıran büyük bir nokta var.

Logoda gösterişli grafik öğeler olmasa da modaya uygun ve zamansız hale geldi. 1937’de Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Marka Ofisi’nde tescil edilen Ray Ban adı onun sayesinde geniş bir tanıtım kazandı. Bazen «1937’den beri Orijinal» sloganıyla tamamlanır. İfade, markayı vurgulamak için alt kısımdadır.

Yazı tipi ve renkler

Rayban Logo

Klasik versiyon, kırmızı dikdörtgen arka planlı beyaz eğimli bir ‘Ray Ban’ yazısına sahiptir. Bu renk kombinasyonu sadece kontrast nedeniyle değil, aynı zamanda derin sembolizm nedeniyle de seçildi. Kırmızı, duygusal alanı temsil ederken beyaz, karmaşıklığı ve saflığı temsil eder.

Aynı prensibi izleyerek, tasarımcılar ayrı bir yazı tipi seçtiler. Basit çizgiler ve hafif eğrilerin derin bir anlamı vardır. Yazıt «akışkan» görünüyor, özgürlük, dinamizm ve enerji taşıyor. Belki de bu yüzden Ray Ban şirketi kurumsal kimliğini tüm tarihi boyunca hiç değiştirmedi.